REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabycie praw autorskich do utworów małżonka może być kosztem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nabycie praw autorskich do utworów małżonka może być kosztem
Nabycie praw autorskich do utworów małżonka może być kosztem
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca małżonka w firmie przedsiębiorcy czy praca jego małoletnich dzieci nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Inaczej natomiast wygląda sytuacja w przypadku np. zakupu zdjęć czy innych utworów. Wydatki na ich zakup od małżonków stanowią koszt uzyskania przychodów, choć lepiej nie przesadzać z cenami.

REKLAMA

Autopromocja

Relacje finansowe pomiędzy przedsiębiorcą a jego domownikami – czyli małżonkiem czy dziećmi – od dawna stanowiły poważny problem z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Dowodem może być choćby art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wg którego kosztem uzyskania przychodu nie może być wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jednakże trudno ukryć, że małżonek przedsiębiorcy w sposób naturalny jest jego najbliższym współpracownikiem. Okazuje się, że choć wartość pracy nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, to inaczej wygląda sytuacja, kiedy w grę wchodzą wydatki na owoce pracy małżonka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Twórczość nie jest świadczeniem pracy

W sprawie wydatków na zakup owoców pracy żony przedsiębiorca zwrócił się do izby skarbowej. Jak napisał we wniosku, żona jest artystką, która wykonuje zdjęcia, tworzy także wzory graficzne. Podatnik chciałby zakupić prawa autorskie do niektórych zdjęć i wzorów graficznych, aby wykorzystać je w swojej działalności gospodarczej, a zajmuje się projektowaniem lamp.

Szczepienia przeciwko grypie kosztem podatkowym pracodawców

Przedsiębiorca stwierdził, że w tym przypadku nie wchodzi w grę świadczenie pracy – a właśnie je wartość nie może być zaliczona do kosztów działalności firmy. Tu przedmiotem zakupu byłyby prawa autorskie i ich odpłatne przeniesienie.

Izba Skarbowa w Katowicach z interpretacji z 12 października tego roku (sygnatura IBPB-1-1/4511-464/15/ESZ) uznała, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i że może on rozliczyć wydatki na zakup praw do wykorzystana zdjęć i wzorów graficznych, wykonanych przez małżonkę do kosztu uzyskania przychodu.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Uwaga na przepisy dotyczące podmiotów powiązanych

Intrygujące jest stwierdzenie, które urzędnicy opracowujący interpretację zawarli na końcu dokumentu. Zwrócili oni uwagę, że „przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadzają ograniczenia w zakresie możliwości zawierania transakcji między małżonkami”. Zdaniem urzędników, transakcje takie bowiem zawierane są w oparciu o stosunek prawny, łączący dwa podmioty, a nie małżonków jako osoby fizyczne.

Jednakże zastrzegli oni, że transakcje takie są podporządkowane przepisom zawartym w ustawach podatkowych. Chodzi dokładnie o zapisy, dotyczące relacji miedzy podmiotami powiązanymi. Jeśli więc – zastrzegają urzędnicy – warunki, ustalone przez małżonków, będą inne od warunków, jakie ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, wówczas dochody podatnika i należny podatek zostaną wyznaczone w taki sposób, jakby tych umów nie było (art. 25 ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy może stanowić koszt uzyskania przychodu

Można też amortyzować

Poza tym jednak urzędnicy potwierdzili argumentację podatnika. Przyznali, że czym innym są przychody z pracy, czym innym zaś przychody z praw majątkowych, do których zalicza się prawa autorskie, a więc że stworzenie zdjęć i wzorów graficznych nie będzie stanowić świadczenia pracy na rzecz wnioskodawcy. To daje możliwość zakupienia przez przedsiębiorcę prawa do wykorzystania zdjęć i wzorów graficznych oraz do wliczenia wydatków na ten cel do kosztów uzyskania przychodów. Można tego – przypomnieli autorzy wykładni – dokonać albo bezpośrednio, albo poprzez „poprzez odpisy amortyzacyjne, zależnie od tego, czy prawa te będą spełniały kryteria uznania ich za wartości niematerialne i prawne”.

Marek Siudaj, Tax Care

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA