reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Szczepienia przeciwko grypie kosztem podatkowym pracodawców

Szczepienia przeciwko grypie kosztem podatkowym pracodawców

Szczepienia przeciw grypie mogą być ujęte w kosztach przedsiębiorstwa, obniżając wysokość opłacanego podatku dochodowego. Jednocześnie w większości przypadków dla pracowników będą one będą przychodem podlegającym opodatkowaniu PIT - wskazuje ekspert podatkowy.

Według doradcy podatkowego Jarosława Ferdyna z Grupy Gumułka pokrywane przez pracodawców szczepienia pracowników przeciwko grypie są dla nich wydatkiem racjonalnym gospodarczo i uzasadnionym ekonomicznie, ponieważ jest to inwestycja w zdrowie pracowników, pozwalająca zmniejszyć absencję z powodu choroby. Dodatkową korzyścią może być możliwość ujęcia tego wydatku w kosztach uzyskania przychodów pod kątem podatku dochodowego.

„Wydatek pracodawcy na sfinansowanie szczepień ochronnych można postrzegać jako poniesiony w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dlatego ujęcie go w kosztach podatkowych nie powinno budzić wątpliwości i to bez względu na to, czy takie szczepienia stanowią świadczenia zdrowotne, do których zapewnienia zobowiązują pracodawcę przepisy prawa, czy też pracodawca finansuje je dobrowolnie” - wskazał Ferdyn.

Przypomniał przy tym, że pracodawca powinien zadbać o odpowiednie udokumentowanie takiego wydatku.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Finansowane przez pracodawców szczepienia mają też konsekwencje podatkowe dla pracowników. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących nieodpłatnych świadczeń i ich wykładni dokonanej przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r.

„Zasadniczo uznać należy, że jeśli pracownik dobrowolnie godzi się na jakieś świadczenie od pracodawcy, uznając że jest to dla niego korzystne i w ten sposób np. zaoszczędza wydatku, który miałby ponieść samodzielnie, to świadczenie takie stanowi dla niego przychód podatkowy, od którego pracodawca pobiera zaliczkę na podatek” - wyjaśnił ekspert podatkowy.

W określonych przypadkach wartość szczepienia nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT. To sytuacja, gdy przepisy przewidują, że szczepienie jest obowiązkowe, np. z uwagi na charakter lub warunki pracy (dotyczy to np. pracowników socjalnych lub żołnierzy), a jego koszty ponosi pracodawca. Wtedy nie ma mowy o powstaniu przychodu po stronie pracownika.

Szczepienia pracowników mogą być prowadzone zarówno w placówce medycznej, jak i w siedzibie firmy. W tym drugim przypadku muszą być spełnione warunki sanitarne – np. badanie pracownika musi odbywać się w zamkniętym pomieszczeniu z dostępem do umywalki. Jednocześnie pracodawca nie dokonuje potrącenia wynagrodzenia za nieobecność pracownika, bez względu na miejsce szczepienia.

Grypa to zespół objawów klinicznych związanych z ostrym zakażeniem układu oddechowego, wywoływany przez wirusa grypy. Poza grypą sezonowa, atakującą co roku, co kilkanaście lat występują światowe epidemie tej choroby. W tym wypadku czynnikiem chorobotwórczym jest nieznany do tej pory u ludzi podtyp wirusa. Wówczas choroba szerzy się bardzo szybko, a liczba zachorowań jest znacznie wyższa.

Specjaliści akcentują, że szczepienie to jedyna skuteczna metoda profilaktyki przeciwko grypie. Choć szczepić się należy, bo grypa może wiązać się z poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią, w Polsce robi to niewiele osób - w ostatnim sezonie epidemicznym było to 3,55 proc. populacji, co plasuje Polskę na przedostatnim miejscu w Europie.

Podczas zorganizowanej we wrześniu br. w Warszawie konferencji prasowej prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak mówił m.in. że grypa jest chorobą zakaźną, która w Polsce jest powodem największej liczby zgonów. Akcentował, że jedyną skuteczną metodą profilaktyki przeciw grypie jest szczepienie, a najlepszy termin, aby to zrobić, przypada przed rozpoczęciem sezonu infekcji kataralnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama