| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Szczepienia przeciwko grypie kosztem podatkowym pracodawców

Szczepienia przeciwko grypie kosztem podatkowym pracodawców

Szczepienia przeciw grypie mogą być ujęte w kosztach przedsiębiorstwa, obniżając wysokość opłacanego podatku dochodowego. Jednocześnie w większości przypadków dla pracowników będą one będą przychodem podlegającym opodatkowaniu PIT - wskazuje ekspert podatkowy.

Według doradcy podatkowego Jarosława Ferdyna z Grupy Gumułka pokrywane przez pracodawców szczepienia pracowników przeciwko grypie są dla nich wydatkiem racjonalnym gospodarczo i uzasadnionym ekonomicznie, ponieważ jest to inwestycja w zdrowie pracowników, pozwalająca zmniejszyć absencję z powodu choroby. Dodatkową korzyścią może być możliwość ujęcia tego wydatku w kosztach uzyskania przychodów pod kątem podatku dochodowego.

„Wydatek pracodawcy na sfinansowanie szczepień ochronnych można postrzegać jako poniesiony w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dlatego ujęcie go w kosztach podatkowych nie powinno budzić wątpliwości i to bez względu na to, czy takie szczepienia stanowią świadczenia zdrowotne, do których zapewnienia zobowiązują pracodawcę przepisy prawa, czy też pracodawca finansuje je dobrowolnie” - wskazał Ferdyn.

Przypomniał przy tym, że pracodawca powinien zadbać o odpowiednie udokumentowanie takiego wydatku.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Finansowane przez pracodawców szczepienia mają też konsekwencje podatkowe dla pracowników. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących nieodpłatnych świadczeń i ich wykładni dokonanej przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r.

„Zasadniczo uznać należy, że jeśli pracownik dobrowolnie godzi się na jakieś świadczenie od pracodawcy, uznając że jest to dla niego korzystne i w ten sposób np. zaoszczędza wydatku, który miałby ponieść samodzielnie, to świadczenie takie stanowi dla niego przychód podatkowy, od którego pracodawca pobiera zaliczkę na podatek” - wyjaśnił ekspert podatkowy.

W określonych przypadkach wartość szczepienia nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT. To sytuacja, gdy przepisy przewidują, że szczepienie jest obowiązkowe, np. z uwagi na charakter lub warunki pracy (dotyczy to np. pracowników socjalnych lub żołnierzy), a jego koszty ponosi pracodawca. Wtedy nie ma mowy o powstaniu przychodu po stronie pracownika.

Szczepienia pracowników mogą być prowadzone zarówno w placówce medycznej, jak i w siedzibie firmy. W tym drugim przypadku muszą być spełnione warunki sanitarne – np. badanie pracownika musi odbywać się w zamkniętym pomieszczeniu z dostępem do umywalki. Jednocześnie pracodawca nie dokonuje potrącenia wynagrodzenia za nieobecność pracownika, bez względu na miejsce szczepienia.

Grypa to zespół objawów klinicznych związanych z ostrym zakażeniem układu oddechowego, wywoływany przez wirusa grypy. Poza grypą sezonowa, atakującą co roku, co kilkanaście lat występują światowe epidemie tej choroby. W tym wypadku czynnikiem chorobotwórczym jest nieznany do tej pory u ludzi podtyp wirusa. Wówczas choroba szerzy się bardzo szybko, a liczba zachorowań jest znacznie wyższa.

Specjaliści akcentują, że szczepienie to jedyna skuteczna metoda profilaktyki przeciwko grypie. Choć szczepić się należy, bo grypa może wiązać się z poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią, w Polsce robi to niewiele osób - w ostatnim sezonie epidemicznym było to 3,55 proc. populacji, co plasuje Polskę na przedostatnim miejscu w Europie.

Podczas zorganizowanej we wrześniu br. w Warszawie konferencji prasowej prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak mówił m.in. że grypa jest chorobą zakaźną, która w Polsce jest powodem największej liczby zgonów. Akcentował, że jedyną skuteczną metodą profilaktyki przeciw grypie jest szczepienie, a najlepszy termin, aby to zrobić, przypada przed rozpoczęciem sezonu infekcji kataralnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »