Odliczenie w PIT składki na ubezpieczenie zdrowotne

Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
rozwiń więcej
Składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczamy od podatku. Jednak nie całą. W 2007 r. płaciliśmy do ZUS składkę wysokości 9% podstawy wymiaru ale odliczyć możemy tylko 7,75% podstawy. Oznacza to, że w 2007 r. 1,25 % składki finansowaliśmy z własnej kieszeni.

Jeśli składka ta jest odprowadzona za pośrednictwem płatnika (np. pracodawcę), to kwota podlegająca odliczeniu od podatku powinna zostać wykazana przez płatnika w przekazywanej nam informacji PIT-11 (oraz w rozliczeniu rocznym PIT-40, jeśli rozlicza nas płatnik).

Autopromocja


Przedsiębiorcy opłacają tę składkę samodzielnie, deklarując najczęściej minimalną podstawę jej wymiaru. Dlatego wysokość przysługującego odliczenia (nieprzekraczającego 7,75% podstawy wymiaru) ustalą na podstawie dowodów jej opłacenia do ZUS. Za 2007 r. odliczenie to nie może być wyższe niż 1918,19 zł. Kwota ta jest identyczna zarówno dla nowych firm (opłacających składki ZUS na preferencyjnych zasadach), jak i przedsiębiorców płacących składki na zasadach ogólnych.


Uwaga !
Nieodliczonej różnicy pomiędzy składką zapłaconą, a odliczoną nie możemy uznać za koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.


Pamiętajmy, że jeśli opłacaliśmy składki zarówno od dochodów opodatkowanych, jak i zwolnionych, to wolno nam odliczyć tylko tą część składek, która przypada na dochody opodatkowane. Składki opłacone od dochodów zwolnionych od podatku lub od których zaniechano poboru podatku nie podlegają odliczeniu.


Trybunał Konstytucyjny uznał niekonstytucyjność przepisów updof pozbawiających podatników możliwości odliczenia składek zapłaconych za granicą nie tylko w odniesieniu do składek na ubezpieczenie społeczne, ale także składek na ubezpieczenie zdrowotne (wyrok z 7 listopada 2007 r. sygn. akt K 18/06).


Ponieważ jednak Trybunał postanowił, że przepisy te stracą moc obowiązującą dopiero 30 listopada 2008 r., to do tego momentu (o ile wcześniej nie nastąpi nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - odliczenie takich składek formalnie nie będzie możliwe. Odliczenie zagranicznych składek już w zeznaniu za 2007 r. wiąże się więc z ryzykiem sporu z organami podatkowymi, pomimo kilku korzystnych dla podatników wyroków ETS.


O opłacane trakcie roku składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej możemy obniżać zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli w danym okresie (miesiącu/kwartale) zaliczka nie wystąpi, bądź suma składek będzie wyższa od podatku za dany okres, to nieodliczoną część składek możemy odliczyć od podatku wykazanego za następne okresy rozliczeniowe (miesiące/kwartały). Pamiętajmy, ze granicznym momentem rozliczenia składek jest moment złożenia zeznania rocznego.


Uwaga !
Jeśli podatek wykazany w zeznaniu rocznym nie pozwoli na pełne odliczenie składek, to bezpowrotnie tracimy prawo do ich odliczenia. Prawo to nie przechodzi bowiem na lata następne.


Wolno nam natomiast odliczyć zaległe składki (tj. składki należne za lata wcześniejsze). Odliczamy je w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym składki te faktycznie zostały opłacone. Jako przedsiębiorcom wolno nam również odliczyć nie tylko własne składki, ale także opłacone za osoby współpracujące (np. współmałżonka).


Jeśli opłacaliśmy składki z więcej niż jednego tytułu, to możemy odliczyć składki opłacone z jednego źródła od podatku przypadającego od dochodów osiągniętych z innego źródła, gdy składki te nie znalazły pokrycia w podatku przypadającym od dochodu z tego właśnie źródła. Taka możliwość wynika z samej konstrukcji zeznań podatkowych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne odlicza się od podatku obliczonego od wszystkich dochodów wykazanych w zeznaniu.


Taka sama zasada obowiązuje w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków. Składkę odlicza się bowiem od podatku należnego od obojga, co pozwala na odliczenie składki zapłaconej przez małżonka, który poniósł stratę bądź nie osiągnął wystarczających dochodów od podatku wygenerowanego z dochodów osiągniętych przez drugiego z nich (o ile ten podatek będzie odpowiednio wysoki).


Trzeba pamiętać, że jeśli otrzymamy zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenia zdrowotne, to w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, jesteśmy zobowiązani doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone. Problemu nie ma, jeśli składki zostały nam zwrócone w tym samym roku jeszcze przed upływem terminu do złożenia zeznania rocznego. W takim przypadku po prostu pominiemy je przy wypełnianiu zeznania rocznego.


Podstawa prawna

Ustawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) – ostatnia zmiana Dz.U. z 2007 r., Nr 211, poz. 1549


Anna Welsyng

radca prawny,

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...