Współpraca z organem skarbowym podczas kontroli

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
rozwiń więcej
Współpraca z organem skarbowym podczas kontroli / Fot. Fotolia
Jak powinna wyglądać współpraca z organem skarbowym podczas kontroli w przypadku bezpodstawnego oskarżenia dotyczącego pozorności transakcji oraz udziału w tzw. „karuzeli podatkowej”? Z czego należy zdawać sobie sprawę podczas wszczętej i trwającej kontroli?

Postępowanie kontrolne i podatkowe to szczególnie stresogenny moment dla każdego podatnika, a tym bardzie j w chwili bezpodstawnych oskarżeń. W takich wypadkach należy pamiętać o racjonalności swoich zachowań, ponieważ jej brak może grozić odpowiedzialnością skarbową, kluczem tego typu postępowań jest zachowanie zgodne z dopuszczalnymi normami prawnymi, które nie mogą nas na tą odpowiedzialność narazić, czy zarzutu utrudniania czynności urzędnika.

Autopromocja

Czy bezprawne działanie urzędu skarbowego przerywa bieg przedawnienia?

Karalne pozostaje takie działanie, w czasie którego podatnik osobie uprawnionej do przeprowadzenia czynności sprawdzających, kontroli skarbowej, kontroli podatkowej lub czynności kontrolnych w zakresie szczególnego nadzoru podatkowego, np. celnego, udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej. Karalne jest w szczególności nie okazywanie wbrew żądaniu kontrolującego ksiąg lub innych dokumentów dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej. Podobnie karze podlega ten, kto księgę lub inny dokument niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznymi, ukrywa lub usuwa.

Na tym jednak katalog czynów zabronionych się nie kończy. Podatnik powinien pamiętać, że w praktyce każda forma utrudniania czynności procesowych może spotkać się z ryzykiem ukarania.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Podczas wszczętej i trwającej kontroli należy zdawać sobie sprawę z:

- praktyki organów skarbowych w zakresie prowadzonych postępowań kontrolnych i postępowań podatkowych,

- praw i obowiązków podatników w ramach postępowania podatkowego,

- zasad prowadzenia kontroli podatkowych i kontroli skarbowych,

- postępowania dowodowego oraz ustalenia stanu faktycznego w sprawie,

- środki zaskarżenia: zastrzeżenia do protokołu kontroli, zażalenia na postanowienia, odwołania od decyzji,

- postępowań sądowych: skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego,

- odpowiedzialności osobistej za zobowiązania publicznoprawne.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2015 - grzywny

W praktyce podczas trwającej kontroli podatnicy popełniają mnóstwo błędów, które prowadzą do oskarżeń, chociaż często są bezpodstawne i dotyczą pozorności transakcji oraz udziału w tzw. „karuzeli podatkowej”. Nie ma się czemu dziwić, biorąc pod uwagę, że takie czynności są bardzo stresujące i bardzo często z założenia przedsiębiorca traktowany jest jako przestępca. Dlatego zawsze warto zastanowić się czy posiadamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby z tak trudnej sytuacji wyjść obronną ręką, jeśli nie może warto sięgnąć po wskazówki w zakresie sposobu współpracy z organem skarbowym podczas postępowań kontrolnych i podatkowych u specjalisty.

Autor: dr Andrzej Dmowski, Partner Zarządzający Russell Bedford

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...