Momentu powstania obowiązku podatkowego przy wysyłce towarów

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Momentu powstania obowiązku podatkowego przy wysyłce towarów / ShutterStock
W którym dniu powstaje u sprzedawcy obowiązek podatkowy: czy w dniu wydania towaru z magazynu spedytorowi czy w dniu dostarczenia przez spedytora towaru do nabywcy?

Jeżeli przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel następuje z chwilą ich wydania z magazynu spółki spedytorowi, wówczas w momencie wydania towaru z magazynu będzie powstawał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług – takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej  z 1 października 2014 r., nr ILPP1/443-572/14-4/AW.

Autopromocja

Rozpatrywana przez organ podatkowy sprawa dotyczyła spółki, będącej czynnym podatnikiem VAT, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży towarów na rzecz podmiotów gospodarczych w kraju. Towary sprzedawane przez spółkę są po przyjęciu zamówienia przygotowywane do wysyłki, a następnie dowożone do nabywcy. Spółka ponosi koszty transportu i korzysta z usług różnych firm transportowych, które świadczą dla niej usługi przewozu towarów na terytorium kraju. Towar odbierany jest w siedzibie spółki przez firmy przewozowe, a następnie jest dowożony do nabywcy. Spółka wydając towar przewoźnikowi wraz z towarem przekazuje fakturę VAT, która jest wystawiana w dniu wydania towaru z magazynu. Jako datę dostawy na fakturze VAT spółka wpisuje datę wydania towaru przewoźnikowi. Przewoźnik posiada ubezpieczenie od zdarzeń, w wyniku których, w czasie transportu towarów od spółki do nabywcy mogłoby dojść do straty lub uszkodzenia towaru. Tym samym to na przewoźniku ciąży ryzyko utraty towarów od momentu przyjęcia towarów od spółki do momentu odebrania towaru przez nabywcę.

Spółka posiada ogólne warunki sprzedaży swoich towarów, jednak w tym regulaminie nie ma żadnych postanowień, które regulowałyby w jakikolwiek sposób kwestie przejścia ryzyka utraty towarów ze spółki na nabywcę lub kwestię momentu dokonania dostawy.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy realizacji robót budowlanych

Spółka nie ustala także z nabywcami żadnych warunków dostawy, nie korzysta z warunków dostawy Incoterms, ani żadnych innych umownych warunków dostawy. Jedyna rzecz, która jest ustalana z nabywcą towarów to fakt, że transport towarów będzie finansowany przez spółkę.

Przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel następuje z chwilą ich wydania z magazynu spółki spedytorowi.

W rozpatrywanej sprawie wątpliwości dotyczą momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów na terytorium kraju.

Polecamy: 500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF

Prawo do dysponowania towarem jak właściciel

Zdaniem poznańskiego organu podatkowego, wskazać należy, że zgodnie z definicją zawartą w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W celu przedstawienia właściwego rozumienia pojęcia „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” należy zaznaczyć, że dotyczy ono tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do postępowania z nim jak właściciel. Należy przy tym uznać, że chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Ponieważ istotą dostawy towarów nie jest przeniesienie prawa własności, zatem zwrotu „prawo do rozporządzania jak właściciel” nie można interpretować jako „prawa własności”. Idąc dalej należy wskazać, że czynności przejścia własności ekonomicznej nie musi towarzyszyć przejście własności w sensie prawnym, ponieważ „dostawa towarów” nie ogranicza się wyłącznie do zbycia prawa własności rzeczy.

Potwierdza to orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Co należy rozumieć przez „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel” TSUE określił w wyroku w sprawie C-320/88 stwierdzając, że dla uznania danej czynności za opodatkowaną dostawę towarów, nie ma znaczenia to, czy dochodzi do przeniesienia własności według prawa właściwego dla danego kraju. Regulacja ta ma zastosowanie do każdego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem na inny podmiot, które to przeniesienie skutkuje tym, że strona ta uzyskuje de facto możliwość korzystania z rzeczy tak jak właściciel, nawet jeżeli nie wiąże się to z przeniesieniem własności. W tym orzeczeniu, odnosząc się do dostawy towarów, Trybunał posłużył się terminem przeniesienia „własności w sensie ekonomicznym”, podkreślając tym samym uniezależnienie opodatkowania od przeniesienia własności towarów. Oznacza to więc, że w istocie rzeczy kluczowym elementem jest przeniesienie praktycznej kontroli nad rzeczą i możliwości dysponowania nią.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usługi licencji

Wydaniem towaru przez dostawcę

W tym miejscu zauważyć należy także, że z wydaniem towaru przez dostawcę łączy się istotny skutek dokonania sprzedaży towarów, polegający m.in. na przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Chwilą decydującą o przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru jest - co do zasady - wydanie towaru. Dokonanie dostawy, o którym mowa w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, oznacza zatem faktyczne zrealizowanie dostawy.

Moment powstania obowiązku podatkowego

W świetle powyższych regulacji prawnych oraz odnosząc się do opisu sprawy organ podatkowy stwierdził, że w tej konkretnej sprawie z uwagi na fakt, że przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel – jak wskazała spółka – następuje z chwilą ich wydania z magazynu spółki spedytorowi, tym samym w momencie wydania towaru z magazynu powstanie/będzie powstawał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług - na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT - dla dostaw krajowych.

Podsumowując, obowiązek podatkowy z tytułu zrealizowanych dostaw na terenie kraju powstanie/będzie powstawał w dniu przekazania towarów przewoźnikowi.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...