| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Moment powstania obowiązku podatkowego przy realizacji robót budowlanych

Moment powstania obowiązku podatkowego przy realizacji robót budowlanych

Właściwe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-233/14-2/Igo) rozstrzygnął kwestię VAT w związku z realizacją robót budowlanych. Organ podatkowy podkreślił, że prawidłowe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług.

Od 1 stycznia 2014 r. momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu realizacji robót budowlanych jest moment wystawienia faktury dokumentującej wykonanie prac przez świadczącego usługę w przyjętym okresie rozliczeniowym (stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT). Jeżeli więc rezultat prac jest przyjmowany częściowo, jest nim moment wystawienia faktury za częściowe wykonanie prac (art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) w związku z art. 19a ust. 2 ustawy o VAT). Jeśli faktura nie zostanie wystawiona, momentem powstania obowiązku podatkowego jest upływ terminu wystawienia faktury, tj. upływ 30 dni od dnia wykonania robót budowlanych.

Sprzedaż licencji - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

O wykonaniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych decyduje faktyczne wykonanie tych usług, nie zaś przyjęcie tych usług na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych lub innych dokumentów. Forma, sposób i rodzaj dokumentu potwierdzającego wykonanie robót budowlanych, co do zasady, powinny być określone w umowie łączącej strony.

Przyjętą praktyką jest podpisywanie protokołów zdawczo-odbiorczych potwierdzających wykonanie całości lub części prac przez wykonawcę. Z protokołu wynika zazwyczaj, kto i jakie prace wykonał, kiedy zostały wykonane oraz kiedy zostały przyjęte przez drugą stronę. Protokół zdawczo-odbiorczy potwierdza więc fakt wykonania tych usług, jednak nie przesądza o terminie i zakresie ich wykonania.

Zobacz wskaźnik: Wykaz materiałów budowlanych uprawniających do ubiegania się o zwrot VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


oprac. Dorota Ryterska

prawnik w spółce doradztwa podatkowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK