Sprzedaż licencji - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 3 czerwca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-237/14-2/SJ), której fragment prezentujemy poniżej.
REKLAMA
Stan faktyczny
Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się spółka, która planowała odpłatnie przekazywać licencje i sublicencje na programy komputerowe. W umowach z kontrahentami zamierzała zawrzeć zastrzeżenia, że dokumenty umożliwiające korzystanie z programów zostaną im przekazane w różnych terminach (odpowiednio przed dokonaniem zapłaty lub po zapłacie). W związku z tym spółka miała wątpliwość, czy w pierwszym wypadku obowiązek podatkowy w VAT powstanie w momencie przekazania kontrahentowi dokumentów umożliwiających korzystanie z licencji, a w drugim z chwilą otrzymania pieniędzy?
Stanowisko organu podatkowego
(...) dla usług udzielania licencji lub sublicencji, co do zasady, obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wykonania usługi.
Jeśli przed wykonaniem usługi zostanie uiszczona całość lub część należnej z tytułu wykonania usługi zapłaty, obowiązek powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty.
Ponieważ dla ww. usług mogą być ustalane następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, lub też usługi te mogą być świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok i w związku z ich dokonaniem w danym roku mogą nie upływać terminy płatności, dla celów ustalenia ich wykonania, stosowane będą „umowne” zasady uznania danej usługi za wykonaną.
Odnosząc zatem powyższe do przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w związku z usługami udzielania licencji oraz sublicencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są rozliczane okresowo i nie ustalono terminów płatności i bez wcześniejszej płatności z tego tytułu – obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych określonych w przepisie art. 19a ust. 1 ustawy, bowiem w przypadku udzielania licencji oraz sublicencji wykonanie usługi nastąpi w momencie wykonania tej usługi. Jeżeli w celu skorzystania z licencji oraz sublicencji niezbędne są określone dokumenty (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji i sublicencji), wówczas moment przekazania tych dokumentów korzystającemu z licencji i sublicencji należy uznać za moment wykonania usługi. Tym samym obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy powstanie w momencie przekazania odpowiednich dokumentów umożliwiających korzystanie z licencji oraz sublicencji.
Natomiast w sytuacji, gdy przed przekazaniem dokumentów niezbędnych do korzystania z licencji oraz sublicencji, kontrahent dokona zapłaty całej kwoty odpłatności za udzielenie licencji oraz sublicencji – wówczas obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy, tj. z chwilą otrzymania tej kwoty.
REKLAMA
Reasumując, momentem powstania obowiązku podatkowego w związku z usługami udzielania licencji oraz sublicencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są rozliczane okresowo i nie ustalono terminów płatności i bez wcześniejszej płatności z tego tytułu – zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, będzie moment wykonania tej usługi, tj. moment przekazania przez Spółkę odpowiednich dokumentów umożliwiających korzystanie z przedmiotowych licencji i sublicencji (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji i sublicencji).
Natomiast, gdy przed przekazaniem dokumentów (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji i sublicencji) niezbędnych do korzystania z licencji oraz sublicencji, kontrahent dokona zapłaty całej kwoty odpłatności za udzielenie licencji oraz sublicencji – wówczas obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy, tj. z chwilą otrzymania tej kwoty.
Korekta faktur - Raport INFOR - PDF
Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
oprac. Magdalena Miklewska
ekspert w zakresie VAT, autorka licznych publikacji
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat