reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Sprzedaż licencji - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Sprzedaż licencji - moment powstania obowiązku podatkowego w VAT

Obowiązek podatkowy dla usługi licencji powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeśli świadczący usługę przekazuje dokumenty umożliwiające korzystanie z licencji, bez posiadania których nie jest to możliwe, to w momencie ich przekazania usługa zostaje już wykonana. Dotyczy to usług nierozliczanych okresowo. Ale gdy świadczący te usługi otrzyma wcześniej wynagrodzenie, wtedy obowiązek rozliczenia VAT powstanie w dacie otrzymania tej zapłaty.

Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 3 czerwca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-237/14-2/SJ), której fragment prezentujemy poniżej.

Stan faktyczny

Z pytaniem do organu podatkowego zwróciła się spółka, która planowała odpłatnie przekazywać licencje i sublicencje na programy komputerowe. W umowach z kontrahentami zamierzała zawrzeć zastrzeżenia, że dokumenty umożliwiające korzystanie z programów zostaną im przekazane w różnych terminach (odpowiednio przed dokonaniem zapłaty lub po zapłacie). W związku z tym spółka miała wątpliwość, czy w pierwszym wypadku obowiązek podatkowy w VAT powstanie w momencie przekazania kontrahentowi dokumentów umożliwiających korzystanie z licencji, a w drugim z chwilą otrzymania pieniędzy?

Stanowisko organu podatkowego

(...) dla usług udzielania licencji lub sublicencji, co do zasady, obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wykonania usługi.

Jeśli przed wykonaniem usługi zostanie uiszczona całość lub część należnej z tytułu wykonania usługi zapłaty, obowiązek powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty.

Ponieważ dla ww. usług mogą być ustalane następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, lub też usługi te mogą być świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok i w związku z ich dokonaniem w danym roku mogą nie upływać terminy płatności, dla celów ustalenia ich wykonania, stosowane będą „umowne” zasady uznania danej usługi za wykonaną.

Odnosząc zatem powyższe do przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w związku z usługami udzielania licencji oraz sublicencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są rozliczane okresowo i nie ustalono terminów płatności i bez wcześniejszej płatności z tego tytułu – obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych określonych w przepisie art. 19a ust. 1 ustawy, bowiem w przypadku udzielania licencji oraz sublicencji wykonanie usługi nastąpi w momencie wykonania tej usługi. Jeżeli w celu skorzystania z licencji oraz sublicencji niezbędne są określone dokumenty (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji i sublicencji), wówczas moment przekazania tych dokumentów korzystającemu z licencji i sublicencji należy uznać za moment wykonania usługi. Tym samym obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy powstanie w momencie przekazania odpowiednich dokumentów umożliwiających korzystanie z licencji oraz sublicencji.

Natomiast w sytuacji, gdy przed przekazaniem dokumentów niezbędnych do korzystania z licencji oraz sublicencji, kontrahent dokona zapłaty całej kwoty odpłatności za udzielenie licencji oraz sublicencji – wówczas obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy, tj. z chwilą otrzymania tej kwoty.

Reasumując, momentem powstania obowiązku podatkowego w związku z usługami udzielania licencji oraz sublicencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są rozliczane okresowo i nie ustalono terminów płatności i bez wcześniejszej płatności z tego tytułu – zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, będzie moment wykonania tej usługi, tj. moment przekazania przez Spółkę odpowiednich dokumentów umożliwiających korzystanie z przedmiotowych licencji i sublicencji (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji i sublicencji).

Natomiast, gdy przed przekazaniem dokumentów (bez posiadania których nabywca nie jest w stanie korzystać z licencji i sublicencji) niezbędnych do korzystania z licencji oraz sublicencji, kontrahent dokona zapłaty całej kwoty odpłatności za udzielenie licencji oraz sublicencji – wówczas obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy, tj. z chwilą otrzymania tej kwoty.

Wskaźniki i stawki

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

oprac. Magdalena Miklewska

ekspert w zakresie VAT, autorka licznych publikacji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama