REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Metody obliczania kwoty VAT podawanej na fakturze

Metody obliczania kwoty VAT podawanej na fakturze
Metody obliczania kwoty VAT podawanej na fakturze

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są metody obliczania kwoty VAT podawanej na fakturze? Czy na „zwykłej” fakturze zawsze należy podawać kwotę podatku należnego?


RADA

REKLAMA

Autopromocja

Poprawnie wystawiona faktura powinna zawierać m.in. kwotę VAT, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Różny może być sposób obliczenia tego podatku, jednak kwota ta powinna być wykazana na fakturze. Stanowi ona obowiązkowy element prawidłowo wystawionej faktury. Tylko w przypadkach ściśle określonych przepisami kwota podatku nie jest wykazywana na fakturze.


UZASADNIENIE

Podatnik wystawiający fakturę może wybrać jeden z trzech sposobów określania kwoty VAT, a mianowicie może on obliczyć tę kwotę:

1) wychodząc od wartości sprzedaży netto, albo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) wychodząc od wartości sprzedaży brutto, albo

3) podsumowując podane na fakturze jednostkowe kwoty podatku dla poszczególnych dostaw lub usług.

Najpopularniejszą metodą wyliczenia kwoty VAT na fakturze jest jej kalkulacja w sposób określony w art. 106e ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT, czyli od wartości netto sprzedaży. Kwota VAT jest wówczas iloczynem wartości sprzedaży netto i stawki VAT (z uwzględnieniem podziału na poszczególne stawki). Metoda ta nie jest jednak uniwersalna. Nie można jej zastosować do obliczenia kwot podatku zawartych w otrzymanych zaliczkach.

Faktura korygująca a data powstania przychodu

Z kolei tę drugą możliwość obliczenia VAT, tj. od wartości sprzedaży brutto, zapewnia podatnikowi art. 106e ust. 7 ustawy o VAT, zgodnie z którym kwotę podatku w odniesieniu do dostarczanych towarów lub świadczonych usług objętych daną stawką podatku, podatnik może wykazać jako kwotę wyliczoną według następującego wzoru:

gdzie:

KP – oznacza kwotę podatku,

WB – oznacza wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług objętych stawką podatku, uwzględniającą kwotę podatku (wartość sprzedaży brutto),

SP – oznacza stawkę podatku.

Trzeci sposób obliczenia kwoty VAT na fakturze polega na podsumowaniu jednostkowych kwot podatku ustalonych od wartości poszczególnych dostaw towarów i wykonanych usług. Wówczas łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku, pod warunkiem że zostały one określone w tej fakturze (art. 106e ust. 10 ustawy o VAT).

Niezależnie od sposobu obliczenia kwoty VAT, każda faktura powinna ją zawierać. Jeżeli kwota VAT nie stanowi obowiązkowego elementu faktury, to przepisy ustawy o VAT wyraźnie na to wskazują. Przykładem może być faktura wystawiona w procedurze marży, w odniesieniu do której o braku obowiązku wykazania kwoty VAT stanowi art. 106e ust. 2 i 3 ustawy o VAT. Kwota VAT nie musi być też wykazana na fakturze uproszczonej, o której mowa w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT. Faktura ta może zostać wystawiona tylko wówczas, gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł albo 100 euro (jeśli jest określona w tej walucie). Wówczas faktura uproszczona może nie zawierać kwoty podatku, pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić kwotę podatku dla poszczególnych stawek podatku.

Jak ustalić termin zapłaty na fakturze i czy jest on wiążący?

W ten sam sposób kwestię wykazania kwoty VAT na fakturze regulują przepisy unijne. Z art. 226 pkt 10 dyrektywy 2006/112/WE wynika, że faktury wystawione do celów VAT zawierają m.in. kwotę VAT do zapłaty, chyba że zastosowano procedurę szczególną, która zgodnie z niniejszą dyrektywą wyklucza podawanie takiej informacji. Taka procedura szczególna dotyczy faktury uproszczonej. Z art. 226b lit. d) dyrektywy 2006/112/WE wynika, że państwa członkowskie mają możliwość wyboru jednego z dwóch sposobów określania kwoty VAT, tzn. w regulacjach krajowych mogą one nałożyć obowiązek umieszczenia na fakturze uproszczonej:

• danych dotyczących podatku należnego – wówczas kwota VAT jest dokładnie i wprost wskazana na fakturze, lub

• danych potrzebnych do jego obliczenia – wówczas z faktury nie wynika wprost kwota VAT, ale podatnik sam może ją ustalić na podstawie pozostałych danych zawartych w fakturze.

Zapraszamy do dyskusji na forum


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312

• art. 226 pkt 10, art. 226b lit. d) dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – Dz.Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1; ost.zm. Dz.Urz. UE L z 2013 r. nr 353/5


Aneta Szwęch

praktyk, autorka licznych publikacji z zakresu podatków i rachunkowości

Źródło: Monitor Księgowego

Data publikacji: 29.08.20014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA