REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura korygująca a data powstania przychodu

Faktura korygująca a data powstania przychodu
Faktura korygująca a data powstania przychodu

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczanie faktur korygujących bywa wyjątkowo kłopotliwe. Czy korekta kształtuje jednocześnie nową datę powstania przychodu? Czy jest to nadal chwila dokonania pierwotnej czynności gospodarczej, czy może moment wystawienia faktury korygującej? A może data zdarzenia powodującego konieczność korekty?

Kiedy wystawić fakturę korygującą?

Według art. 106j ustawy o VAT podatnik wystawia fakturę korygującą, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej:

Autopromocja

- udzielono rabatu,

- udzielono opustów i obniżek cen,

- dokonano zwrotu towarów i opakowań,

- dokonano zwrotu całości lub części zapłaty,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub innej pozycji faktury.

Są to czynniki mające istotny wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego, a więc wymagające rzetelnego prowadzenia dokumentacji i rozliczania z urzędem skarbowym. Błędy w tej kwestii mogą narazić podatnika na niemiłe konsekwencje ze strony fiskusa.

Faktura korygująca nie kreuje nowego przychodu

Data sprzedaży na fakturach

Odpowiedzialność karna i karno-skarbowa a wystawianie fałszywych faktur

Co powinna zawierać korekta?

Przyczynę dokonania korekty należy umieścić na fakturze, podobnie jak prawidłową skorygowaną treść. Jeśli wpływa ona na zmianę kwoty podatku bądź podstawy opodatkowania należy wskazać korektę tych kwot. Ponadto faktura korygująca powinna zawierać określenie „korekta” bądź „faktura korygująca”, datę wystawienia lub kolejny numer, a także nazwę towaru lub usługi objętych korektą.

Wymagane jest także podanie danych zawartych w pierwotnej poprawianej fakturze, tj. datę jej wystawienia i kolejny numer, imiona i nazwiska lub nazwy i adresy podatnika i nabywcy, numery identyfikujące podatnika i nabywcę pod względem podatkowym, datę wykonania dostawy towarów, usługi lub zapłaty. Faktura korygująca jest bowiem ściśle związana z fakturą pierwotną.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

Jak rozliczyć korektę?

Warto zauważyć ogromne zróżnicowanie przyczyn dokonania korekty. Poprawienie pomyłki w stawce podatku ma na celu sprostowanie błędu, sama czynność gospodarcza pozostaje nadal prawnie skuteczna. Zwrot towaru i zapłaty w przypadku odstąpienia od umowy powoduje uważanie czynności jako niebyłej. Nabywca jest zobowiązany do zwrotu towaru, zaś podatnik do zwrotu otrzymanej zapłaty – którą przecież wcześniej udokumentował fakturą płacąc należny fiskusowi podatek.

Ustawodawca nie sprecyzował, w jaki sposób rozliczyć korekty przychodów i uwzględnić tak różne stany faktyczne i prawne. Należy się posiłkować interpretacjami izb skarbowych i dorobkiem orzeczniczym.

Korekta nie zmienia daty powstania przychodu

Autopromocja

W odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 6079/2014 minister finansów w piśmie z 27 lutego 2014 r. stwierdził, że wystawienie korekty nie powoduje zmiany daty powstania przychodu. Także wtedy, gdy fakturę korygującą wystawiono na skutek zwrotu towaru. Minister finansów uznał bowiem, że w takim przypadku następuje jedynie zmiana pierwotnej wysokości przychodu, a nie powstaje nowa data powstania przychodu.

Podobne stanowisko zajęła wcześniej Izba Skarbowa w Łodzi. Według interpretacji  z 24 września 2013 r. (IPTPB3/423-225/13-4/KJ) zwrot towarów nie jest odrębnym zdarzeniem gospodarczym. Korektę należy rozliczyć w tym roku, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 kwietnia 2014 r. (II FSK 4/13) potwierdził tę praktykę. Orzekł, że wystawienie korekty w przypadku zwrotu towaru nie wpływa na datę powstania przychodu, a jedynie koryguje jego wysokość. Faktura korygująca wystawiona na skutek obniżenia bądź podwyższenia ceny także powinna być uwzględniona w okresie rozliczeniowym dokonania sprzedaży towaru. Po wystawieniu korekty, należy skorygować przychody w poszczególnych okresach rozliczeniowych, analogicznie do sposobu dokonywania rozliczeń podatku w trakcie roku (a więc miesięcznie lub kwartalnie).


Wsteczne korygowanie przychodu

NSA zauważył, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że przychodami związanymi z działalnością gospodarczą są także przychody należne, chociażby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Datą powstania przychodu jest natomiast dzień wydania rzeczy, zbycia prawa lub wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury. Ustawodawca powiązał zatem powstanie przychodu z datą wystawienia faktury.

Sama faktura korygująca jest ściśle związana z fakturą pierwotną. Wystawienie korekty odnosi się do wcześniej wykazanych przychodów. I to data wystawienia pierwotnej faktury jest datą powstania przychodu. Co za tym idzie, korekta przychodów nie powinna być rozpoznawana na bieżąco, a wstecznie.

Z powyższego wynika, że niezależnie od przyczyn korekty przychodów należy poprawić rozliczenie nie na bieżąco, a wstecznie, czyli cofnąć się do daty powstania obowiązku podatkowego.

Ilona Stefaniak

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA