REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura korygująca a data powstania przychodu

Faktura korygująca a data powstania przychodu
Faktura korygująca a data powstania przychodu

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczanie faktur korygujących bywa wyjątkowo kłopotliwe. Czy korekta kształtuje jednocześnie nową datę powstania przychodu? Czy jest to nadal chwila dokonania pierwotnej czynności gospodarczej, czy może moment wystawienia faktury korygującej? A może data zdarzenia powodującego konieczność korekty?

Kiedy wystawić fakturę korygującą?

Według art. 106j ustawy o VAT podatnik wystawia fakturę korygującą, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej:

Autopromocja

- udzielono rabatu,

- udzielono opustów i obniżek cen,

- dokonano zwrotu towarów i opakowań,

- dokonano zwrotu całości lub części zapłaty,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub innej pozycji faktury.

Są to czynniki mające istotny wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego, a więc wymagające rzetelnego prowadzenia dokumentacji i rozliczania z urzędem skarbowym. Błędy w tej kwestii mogą narazić podatnika na niemiłe konsekwencje ze strony fiskusa.

Faktura korygująca nie kreuje nowego przychodu

Data sprzedaży na fakturach

Odpowiedzialność karna i karno-skarbowa a wystawianie fałszywych faktur

Co powinna zawierać korekta?

Przyczynę dokonania korekty należy umieścić na fakturze, podobnie jak prawidłową skorygowaną treść. Jeśli wpływa ona na zmianę kwoty podatku bądź podstawy opodatkowania należy wskazać korektę tych kwot. Ponadto faktura korygująca powinna zawierać określenie „korekta” bądź „faktura korygująca”, datę wystawienia lub kolejny numer, a także nazwę towaru lub usługi objętych korektą.

Wymagane jest także podanie danych zawartych w pierwotnej poprawianej fakturze, tj. datę jej wystawienia i kolejny numer, imiona i nazwiska lub nazwy i adresy podatnika i nabywcy, numery identyfikujące podatnika i nabywcę pod względem podatkowym, datę wykonania dostawy towarów, usługi lub zapłaty. Faktura korygująca jest bowiem ściśle związana z fakturą pierwotną.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jak rozliczyć korektę?

Warto zauważyć ogromne zróżnicowanie przyczyn dokonania korekty. Poprawienie pomyłki w stawce podatku ma na celu sprostowanie błędu, sama czynność gospodarcza pozostaje nadal prawnie skuteczna. Zwrot towaru i zapłaty w przypadku odstąpienia od umowy powoduje uważanie czynności jako niebyłej. Nabywca jest zobowiązany do zwrotu towaru, zaś podatnik do zwrotu otrzymanej zapłaty – którą przecież wcześniej udokumentował fakturą płacąc należny fiskusowi podatek.

Ustawodawca nie sprecyzował, w jaki sposób rozliczyć korekty przychodów i uwzględnić tak różne stany faktyczne i prawne. Należy się posiłkować interpretacjami izb skarbowych i dorobkiem orzeczniczym.

Korekta nie zmienia daty powstania przychodu

W odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 6079/2014 minister finansów w piśmie z 27 lutego 2014 r. stwierdził, że wystawienie korekty nie powoduje zmiany daty powstania przychodu. Także wtedy, gdy fakturę korygującą wystawiono na skutek zwrotu towaru. Minister finansów uznał bowiem, że w takim przypadku następuje jedynie zmiana pierwotnej wysokości przychodu, a nie powstaje nowa data powstania przychodu.

Podobne stanowisko zajęła wcześniej Izba Skarbowa w Łodzi. Według interpretacji  z 24 września 2013 r. (IPTPB3/423-225/13-4/KJ) zwrot towarów nie jest odrębnym zdarzeniem gospodarczym. Korektę należy rozliczyć w tym roku, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 kwietnia 2014 r. (II FSK 4/13) potwierdził tę praktykę. Orzekł, że wystawienie korekty w przypadku zwrotu towaru nie wpływa na datę powstania przychodu, a jedynie koryguje jego wysokość. Faktura korygująca wystawiona na skutek obniżenia bądź podwyższenia ceny także powinna być uwzględniona w okresie rozliczeniowym dokonania sprzedaży towaru. Po wystawieniu korekty, należy skorygować przychody w poszczególnych okresach rozliczeniowych, analogicznie do sposobu dokonywania rozliczeń podatku w trakcie roku (a więc miesięcznie lub kwartalnie).


Wsteczne korygowanie przychodu

NSA zauważył, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że przychodami związanymi z działalnością gospodarczą są także przychody należne, chociażby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Datą powstania przychodu jest natomiast dzień wydania rzeczy, zbycia prawa lub wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury. Ustawodawca powiązał zatem powstanie przychodu z datą wystawienia faktury.

Sama faktura korygująca jest ściśle związana z fakturą pierwotną. Wystawienie korekty odnosi się do wcześniej wykazanych przychodów. I to data wystawienia pierwotnej faktury jest datą powstania przychodu. Co za tym idzie, korekta przychodów nie powinna być rozpoznawana na bieżąco, a wstecznie.

Z powyższego wynika, że niezależnie od przyczyn korekty przychodów należy poprawić rozliczenie nie na bieżąco, a wstecznie, czyli cofnąć się do daty powstania obowiązku podatkowego.

Ilona Stefaniak

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA