reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Data sprzedaży na fakturach

Data sprzedaży na fakturach

Zawarcie na fakturze dokumentującej dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług wyrażenia „data sprzedaży”, dla właściwego określenia daty dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, jest prawidłowe pod warunkiem, że data ta odzwierciedla rzeczywisty moment zaistnienia zdarzenia gospodarczego.

Od 1 stycznia 2014 r. przepisy dotyczące sposobu wystawiania faktur zostały umieszczone w ustawie o VAT. Na tym tle pojawiły się wątpliwości dotyczące prawidłowego ich stosowania. Zgodnie z dodanym do ustawy przepisem art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać m.in. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów, wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał 26 czerwca 2014 r. interpretację indywidualną (nr ITPP3/443-188/14/AT), w której potwierdził stanowisko podatnika, iż na gruncie obecnego stanu prawnego, dopuszczalne jest stosowanie w tym zakresie sformułowania „data sprzedaży”.

Sprawa dotyczyła podatnika, który wystąpił do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytał, czy w związku z dodaniem od dnia 1 stycznia 2014 r. do ustawy o VAT przepisu art. 106e ust. 1 pkt 6, regulującego kwestię wystawiania faktur, na fakturach VAT można stosować sformułowanie „data sprzedaży” dla określenia daty dokonania dostawy lub zakończenia dostawy towarów, lub wykonania usługi, czy też należy zastąpić je wyrażeniem „data dostawy”?

Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że analiza ww. przepisu wskazuje, iż umieszczenie na fakturze wyrażenia „data sprzedaży” nie jest błędem powodującym wadliwość wystawionej faktury i nie będzie wyłączać prawa nabywcy do odliczenia VAT wykazanego na tak wystawionej fakturze.

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

W uzasadnieniu własnego stanowiska podatnik argumentował, że (i) data sprzedaży jest pojęciem szerokim, obejmującym zarówno datę dostawy towaru, jak i datę wykonania usługi. Potwierdza to definicja „sprzedaży” zawarta w ustawie o VAT. Ponadto, (ii) charakter udokumentowanej w formie faktury transakcji (dostawa towarów czy świadczenie usługi) sprecyzowany jest w opisie faktury. Nie ma zatem konieczności powielania tej informacji w części faktury odnoszącej się do daty przeprowadzenia transakcji. Ważne jest, aby wskazana data sprzedaży była zgodna z datą zdarzenia gospodarczego, które w świetle art. 19a ust. 1 ustawy o VAT powoduje powstanie obowiązku podatkowego.  

Podatnik podkreślił również, że (iii) data sprzedaży jest informacją potrzebną do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Moment ten będzie taki sam, niezależnie od tego, czy datę przeprowadzonej transakcji oznaczy się przy pomocy wyrażenia „data sprzedaży”, czy też przy pomocy bardziej precyzyjnego sformułowania (np. „data wydania towaru”/”wykonania usługi”).

Zaliczki na poczet przyszłych usług nieokreślonych a VAT

Samochód wycofany z działalności - rozliczenie VAT

Końcowo, podatnik wskazał również (iv) na cel zmian w ustawie o VAT. Było nim dostosowanie polskich regulacji do przepisów Dyrektywy 2006/112/WE. Tym samym, wykładni art. 106e należy dokonywać nie tylko w zgodzie z przepisami Dyrektywy, ale również uwzględniając zasady wspólnotowego systemu VAT. Podatnik powołał się na krytykę zbytniego formalizmu w tym zakresie, uwidocznioną w orzecznictwie sądów krajowych (jako przykład przytoczył wyrok NSA z dnia 3 listopada 2010 r. sygn. akt I FSK 1938/09).

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama