REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Data sprzedaży na fakturach

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Data sprzedaży na fakturach
Data sprzedaży na fakturach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie na fakturze dokumentującej dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług wyrażenia „data sprzedaży”, dla właściwego określenia daty dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, jest prawidłowe pod warunkiem, że data ta odzwierciedla rzeczywisty moment zaistnienia zdarzenia gospodarczego.

Od 1 stycznia 2014 r. przepisy dotyczące sposobu wystawiania faktur zostały umieszczone w ustawie o VAT. Na tym tle pojawiły się wątpliwości dotyczące prawidłowego ich stosowania. Zgodnie z dodanym do ustawy przepisem art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać m.in. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów, wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał 26 czerwca 2014 r. interpretację indywidualną (nr ITPP3/443-188/14/AT), w której potwierdził stanowisko podatnika, iż na gruncie obecnego stanu prawnego, dopuszczalne jest stosowanie w tym zakresie sformułowania „data sprzedaży”.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła podatnika, który wystąpił do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytał, czy w związku z dodaniem od dnia 1 stycznia 2014 r. do ustawy o VAT przepisu art. 106e ust. 1 pkt 6, regulującego kwestię wystawiania faktur, na fakturach VAT można stosować sformułowanie „data sprzedaży” dla określenia daty dokonania dostawy lub zakończenia dostawy towarów, lub wykonania usługi, czy też należy zastąpić je wyrażeniem „data dostawy”?

Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że analiza ww. przepisu wskazuje, iż umieszczenie na fakturze wyrażenia „data sprzedaży” nie jest błędem powodującym wadliwość wystawionej faktury i nie będzie wyłączać prawa nabywcy do odliczenia VAT wykazanego na tak wystawionej fakturze.

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

W uzasadnieniu własnego stanowiska podatnik argumentował, że (i) data sprzedaży jest pojęciem szerokim, obejmującym zarówno datę dostawy towaru, jak i datę wykonania usługi. Potwierdza to definicja „sprzedaży” zawarta w ustawie o VAT. Ponadto, (ii) charakter udokumentowanej w formie faktury transakcji (dostawa towarów czy świadczenie usługi) sprecyzowany jest w opisie faktury. Nie ma zatem konieczności powielania tej informacji w części faktury odnoszącej się do daty przeprowadzenia transakcji. Ważne jest, aby wskazana data sprzedaży była zgodna z datą zdarzenia gospodarczego, które w świetle art. 19a ust. 1 ustawy o VAT powoduje powstanie obowiązku podatkowego.  

Podatnik podkreślił również, że (iii) data sprzedaży jest informacją potrzebną do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Moment ten będzie taki sam, niezależnie od tego, czy datę przeprowadzonej transakcji oznaczy się przy pomocy wyrażenia „data sprzedaży”, czy też przy pomocy bardziej precyzyjnego sformułowania (np. „data wydania towaru”/”wykonania usługi”).

Zaliczki na poczet przyszłych usług nieokreślonych a VAT

Samochód wycofany z działalności - rozliczenie VAT

Końcowo, podatnik wskazał również (iv) na cel zmian w ustawie o VAT. Było nim dostosowanie polskich regulacji do przepisów Dyrektywy 2006/112/WE. Tym samym, wykładni art. 106e należy dokonywać nie tylko w zgodzie z przepisami Dyrektywy, ale również uwzględniając zasady wspólnotowego systemu VAT. Podatnik powołał się na krytykę zbytniego formalizmu w tym zakresie, uwidocznioną w orzecznictwie sądów krajowych (jako przykład przytoczył wyrok NSA z dnia 3 listopada 2010 r. sygn. akt I FSK 1938/09).


Podsumowując, podatnik wskazał, że stosowane przez niego sformułowanie „data sprzedaży” jest nadal dopuszczalne i nie ma konieczności zastępowania go wyrażeniem „data dokonania dostawy/data wykonania usługi”. „Data wykonania” i „data zakończenia” w praktyce często są bowiem tożsame i mogą być zastąpione pojęciem „data sprzedaży”. Dlatego też na fakturach, dla których „data sprzedaży” odnosi się do faktycznej daty dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi, wciąż można posługiwać się pojęciem „data sprzedaży”.

Organ podatkowy podzielił to stanowisko.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA