| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Fakturowanie kosztów transportu

Fakturowanie kosztów transportu

Odpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT . Na podatniku spoczywa nie tylko obowiązek odprowadzenia należnego podatku we właściwym czasie, ale i wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż i dostawę. Od stycznia 2014 roku obowiązują w tej kwestii istotne zmiany - tak w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego, jak i wysokości podstawy opodatkowania.

Data dostawy jest datą powstania obowiązku podatkowego

W myśl przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług za dostawę towarów uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z chwilą dokonania dostawy towaru powstaje obowiązek podatkowy.

Nowe regulacje budzą wiele wątpliwości. Trudno ustalić datę wykonania dostawy w sytuacji, gdy przedsiębiorca korzysta z usług firm spedycyjnych. Niejednokrotnie kwestie te regulują umowy handlowe lub regulaminy sprzedaży.

Data wydania kurierowi, czy data otrzymania przez kupującego?

Według Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 kwietnia 2014 r. (nr ILPP5/443-11/14-5/KG) w przypadku braku takich regulacji, zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu Cywilnego. Te zaś stanowią, że wydanie rzeczy następuje z chwilą powierzenia jej przez sprzedawcę przewoźnikowi. Datą dokonania dostawy powinna być zatem data wydania towaru kurierowi.

Zgodnie bowiem z art. 544 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.

Ponadto jak stanowi art. 548 § 1 k.c. z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy. 

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z tych  przepisów Kodeksu cywilnego wynika, że wydanie rzeczy następuje z chwilą powierzenia rzeczy przez sprzedawcę przewoźnikowi z poleceniem dostarczenia rzeczy do miejsca przeznaczenia uzgodnionego wcześniej z kupującym. Z chwilą, w której rzecz została powierzona przewoźnikowi, następuje formalne spełnienie świadczenia przez sprzedawcę, a na kupującego przechodzą korzyści i ciężary związane z rzeczą. 

Interpretacja ta budzi wątpliwości. Czy można bowiem uznać przekazanie towaru kurierowi za przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel? Sam przewoźnik nie jest przecież stroną umowy sprzedaży.

Inne stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. W interpretacji nr IPPP1/443-110/14-3/AP stwierdził, że momentem dokonania dostawy jest dostarczenie przez spedytora towaru do odbiorcy i z właśnie z tą chwilą powstaje obowiązek podatkowy.

Nowe regulacje wciąż pozostają nierozstrzygnięte i problematyczne dla podatników.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jak ustalić podstawę opodatkowania?

Według art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, (z zastrzeżeniami ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5) jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa opodatkowania obejmuje:

- podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, za wyjątkiem kwoty podatku,

- koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Dla celów podatkowych powiązane ze sobą działania podatnika składające się na spełnienie świadczenia na rzecz klienta traktowane są jako jedna całość. W myśl tej idei, koszty dostawy powinny być objęte stawką podatkową właściwą dla sprzedawanych towarów.

Ilona Stefaniak

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »