REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących

Zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących
Zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Znowelizowane przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. nadal są przedmiotem wielu wątpliwości oraz powodują licznie trudności po stronie podatników. Dotyczy to przykładowo wprowadzonego do ustawy o VAT przepisu art. 106j ust. 3, który reguluje zasady wystawiania tzw. zbiorczych faktur korygujących, dokumentujących udzielenie opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów (lub usług) dokonanych (lub świadczonych) na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Autopromocja

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, obowiązującymi przed dniem wejścia w życie nowelizacji, w przypadku gdy podatnik udzielał rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca nie musiała zawierać m.in. dat wystawienia oraz numerów faktur korygowanych. Przepisy te upraszczały, zatem zasady wystawiania faktur korygujących, sprowadzając dane, jakie muszą znaleźć się na takich fakturach do niezbędnego minimum. Natomiast wskazany powyżej art. 106j ust. 3 ustawy o VAT nie wyłącza już wspomnianych elementów (tj. dat wystawienia oraz numerów faktur, które są przedmiotem korekty) spośród obowiązkowych elementów takiej faktury korygującej.

W związku z powyższym, zgodnie z literalnym brzmieniem powyższego przepisu, podatnik, który wystawia fakturę korygującą zmniejszającą podstawę opodatkowania z tytułu rabatu udzielonego na wszystkie dostawy dokonane w danym okresie, jest obowiązany do umieszczenia na fakturze korygującej dat wystawienia oraz numerów faktur, które dokumentowały te dostawy.

Należy przy tym wskazać, iż z punktu widzenia celu, w jakim regulacje dotyczące zbiorczych faktur korygujących zostały ustanowione (tj. uproszczenie procesu ich wystawiania oraz zmniejszenie nakładu pracy administracyjnej po stronie podatnika), powyższa zmiana przepisów może wydać się zaskakująca.

Powyższe zagadnienie było przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną, z jakim zwrócił się podatnik do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi. Podatnik dążył, bowiem do ustalenia, czy w przypadku, gdy tzw. zbiorcza faktura korygująca nie zawiera dat wystawienia oraz numerów faktur korygowanych, może ona stanowić podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

W rozstrzygnięciu wydanym w dniu 11 kwietnia 2014 r. (sygn. IPTPP4/443-41/14-2/OS) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, iż w przypadku, gdy faktury korygujące wystawiane przez podatnika z tytułu udzielanego przez niego rabatu okresowego nie zawierają wszystkich elementów wskazanych w art. 106j ust. 3 ustawy o VAT (tj. nie zawierają one dat wystawienia oraz numerów faktur korygowanych), nie stanowią one podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego.

Wniosek ten został oparty w szczególności na przesłance, zgodnie, z którą faktury korygujące niezawierające wszystkich elementów wymaganych przez przepisy ustawy o VAT, nie spełniają definicji faktury przewidzianej w art. 2 pkt 31 ustawy o VAT (zgodnie z tym przepisem, bowiem, przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie).

Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


W świetle powyższego należy mieć na względzie istotność formalnego „kształtu” faktur (w tym w szczególności faktur korygujących) w kontekście prawidłowego określenia zobowiązania podatkowego w VAT. Wydaje się przy tym, iż w przypadku zbiorczych faktur korygujących wystawianych po dniu 1 stycznia 2014 r., konieczne jest, aby zawierały one m.in. daty wystawienia oraz numery faktur korygowanych. W przeciwnym razie prawo podatnika do obniżenia kwoty VAT należnego wynikającego z takich faktur może zostać zakwestionowane.


Marek Konieczny

Dyrektor, Dział doradztwa podatkowego

Autopromocja

+ 48 (61) 882 42 33

mkonieczny@deloitteCE.com


Krzysztof Wilk

Dyrektor, Dział doradztwa podatkowego

+ 48 (22) 511 08 53

kwilk@deloitteCE.com


Tomasz Seweryn

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+48 (22) 511 03 12

tseweryn@deloitteCE.com


Katarzyna Spychalska

Starszy konsultant, Dział doradztwa podatkowego

+48 (22) 511 01 10

kspychalska@deloitteCE.com


Zobacz także: Zmiany w VAT 2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA