Faktura w walucie obcej – czy trzeba wskazywać kurs do przeliczenia VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Nie.
REKLAMA
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż obligatoryjne dane jakie powinny znaleźć się w wystawionej fakturze określone zostały w art. 106e ustawy o VAT. Zgodnie z art. 106 ust. 11, kwoty podatku wykazuje się w złotych. Kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.
Żaden z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nie wymaga aby w wystawionej fakturze (jako element obligatoryjny) podatnik wykazywał również kurs waluty jaki zastosował do przeliczenia wartości na jaką opiewa należność na fakturze (dokładnie podstawa opodatkowania). Podobnie do końca 2013 r. - taki wymóg nie istniał [przyp. Autor]. Konieczne jest zatem, aby jedynie ujawnić kwotę samego podatku po przeliczeniu na PLN (kwota ta stanowi bowiem dla nabywcy/usługobiorcy zasadniczo podatek naliczony podlegający odliczeniu – w wartości wynikającej z faktury).
Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów
Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.
Odpowiedzialność karna i karno-skarbowa a wystawianie fałszywych faktur
Zasady przeliczania wartości wykazanych w walutach obcych określa art. 31a ustawy o VAT. Jak wynika z ust. 1 i 2 tego artykułu, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Natomiast w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.
W konsekwencji, zdaniem Autora, podatnik nie jest zobowiązany do umieszczania w wystawionych fakturach zastosowanego kursu do przeliczenia wartości określonych w walucie obcej. Oczywiście, powyższe nie oznacza, że ów podatnik ww. informacji nie może podać (jako informacji dodatkowej/fakultatywnej). Ma do tego prawo, gdyż taka informacja – w świetle obowiązujących zasad zostanie uznana jedynie za element fakultatywny.
Paweł Barnik
Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT
ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat