reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

Podatnik wystawia zbiorcze faktury korygujące po zakończeniu każdego roku kalendarzowego. Faktury te dotyczą udzielonych kontrahentom rabatów rocznych. Podatnik powziął wątpliwość, czy w przypadku, gdy faktury takie będzie wystawiał w roku 2014 r. wystarczającym będzie podanie w ich treści do jakiego okresu się odnoszą (bez konieczności powoływania się na numery faktur korygowanych).

Jak było do końca 2013 r.

Kwestie związane z wystawianiem faktur korygujących były uregulowane do końca 2013 r. w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur. § 13 rozporządzenia tego rozporządzenia wskazywał na konieczność wystawienia faktury korygującej, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów.

Powyższy przepis umożliwiał wystawienie faktury korygującej – w zależności od przypadku – dla jednej lub większej liczby dostaw (§ 13 ust. 2 ww. rozporządzenia) bądź też do wszystkich dostaw dla jednego odbiorcy (§ 13 ust. 3 ww. rozporządzenia).

Z przepisów rozporządzenia wynikało, iż w przypadku gdy  korekta dotyczyć ma całości sprzedaży zrealizowanej w danym okresie, a zatem tak jak ma to miejsce w przypadku analizowanego rabatu, możliwym jest wystawienie tylko jednej faktury korygującej – zbiorczej, w treści której nie zostaną powołane wszystkie numery faktur pierwotnych, a wskazany będzie jedynie okres, którego rabat dotyczy.

Rozporządzenie w sprawie faktur 2014 – faktury uproszczone

Faktura zbiorcza od 1 stycznia 2014 r.

Wyżej wskazane rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur obowiązywało do końca 2013 r. Większość znajdujących się w nim regulacji została z dniem 1 stycznia 2014 r. przeniesiona do ustawy o VAT.

Jak wynika z obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. art. 106j ust. 2 ustawy o VAT (który regulował będzie zasady wystawiania  faktur korygujących, faktura korygująca powinna zawierać:

1. wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA" albo wyraz "KOREKTA",

2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia,

3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca,

- datę wystawienia,

- kolejny numer, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,

- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku, z zastrzeżeniem określonych transakcji wewnątrzwspólnotowych, gdzie podawać należy numer z kodem PL.

4. przyczynę korekty;

5. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6. w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.

Natomiast, w myśl art. 106j ust. 3 ustawy o VAT, który ma regulować zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących od 1 stycznia 2014  r., w przypadku gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca, o której mowa w ust. 2:

  1. powinna zawierać dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielany opust lub obniżka;
  2. może nie zawierać danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 5 i 6 oraz nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą.

Faktury zbiorcze w 2014 r.

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama