REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.
Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik wystawia zbiorcze faktury korygujące po zakończeniu każdego roku kalendarzowego. Faktury te dotyczą udzielonych kontrahentom rabatów rocznych. Podatnik powziął wątpliwość, czy w przypadku, gdy faktury takie będzie wystawiał w roku 2014 r. wystarczającym będzie podanie w ich treści do jakiego okresu się odnoszą (bez konieczności powoływania się na numery faktur korygowanych).

Jak było do końca 2013 r.

Kwestie związane z wystawianiem faktur korygujących były uregulowane do końca 2013 r. w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur. § 13 rozporządzenia tego rozporządzenia wskazywał na konieczność wystawienia faktury korygującej, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów.

Autopromocja

Powyższy przepis umożliwiał wystawienie faktury korygującej – w zależności od przypadku – dla jednej lub większej liczby dostaw (§ 13 ust. 2 ww. rozporządzenia) bądź też do wszystkich dostaw dla jednego odbiorcy (§ 13 ust. 3 ww. rozporządzenia).

Z przepisów rozporządzenia wynikało, iż w przypadku gdy  korekta dotyczyć ma całości sprzedaży zrealizowanej w danym okresie, a zatem tak jak ma to miejsce w przypadku analizowanego rabatu, możliwym jest wystawienie tylko jednej faktury korygującej – zbiorczej, w treści której nie zostaną powołane wszystkie numery faktur pierwotnych, a wskazany będzie jedynie okres, którego rabat dotyczy.

Rozporządzenie w sprawie faktur 2014 – faktury uproszczone

Faktura zbiorcza od 1 stycznia 2014 r.

Wyżej wskazane rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur obowiązywało do końca 2013 r. Większość znajdujących się w nim regulacji została z dniem 1 stycznia 2014 r. przeniesiona do ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. art. 106j ust. 2 ustawy o VAT (który regulował będzie zasady wystawiania  faktur korygujących, faktura korygująca powinna zawierać:

1. wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA" albo wyraz "KOREKTA",

2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia,

3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca,

- datę wystawienia,

- kolejny numer, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,

- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku, z zastrzeżeniem określonych transakcji wewnątrzwspólnotowych, gdzie podawać należy numer z kodem PL.

4. przyczynę korekty;

5. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6. w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.

Natomiast, w myśl art. 106j ust. 3 ustawy o VAT, który ma regulować zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących od 1 stycznia 2014  r., w przypadku gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca, o której mowa w ust. 2:

  1. powinna zawierać dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielany opust lub obniżka;
  2. może nie zawierać danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 5 i 6 oraz nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą.

Faktury zbiorcze w 2014 r.

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.


W konsekwencji, od 1 stycznia 2014 r. w zbiorczych fakturach korygujących trzeba będzie w szczególności wskazywać:

  • numery faktur korygowanych oraz daty ich wystawienia,
  • jednocześnie koniecznym będzie wskazanie jakiego okresu ww. faktura ma dotyczyć.

Analiza ww. przepisu wskazuje, że okres, którego faktura ma dotyczyć będzie informacją wskazywaną dodatkowo. A zatem będzie to informacja dodatkowa - poza informacją o numerze i dacie faktury pierwotnej. Taka zmiana utrudni w 2014 r. wystawianie zbiorczych faktur korygujących. Główną zaletą obowiązujących do końca 2013 r. regulacji był bowiem brak konieczności powoływania wszystkich numerów faktur pierwotnych.

Zbiorcza faktura korygująca nie będzie natomiast musiała zawierać:

  1. numeru, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (powyższe Spółki nie dotyczy, gdyż umowa reguluje kwestie z polskimi nabywcami towarów Spółki);
  2. daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów oraz
  3.  nazwy (rodzaju) towarów objętych korektą.

Reasumując, od 1 stycznia 2014 r. podatnik będzie mieć możliwość wystawienia faktury korygującej  w przypadku udzielenia rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów dla jednego odbiorcy w danym okresie, w treści tego typu faktury konieczne będzie jednakże wskazanie dat wystawienia oraz numerów faktur, które podlegają korekcie. Aby obniżyć obrót wynikający z wystawionych faktur korygujących w 2014 r. podatnik nadal zobowiązany będzie do posiadania potwierdzenia ich odbioru.

Ewelina Bładek, Młodszy Konsultant Podatkowy

Anna Resiak, Kierownik zespołu ds. podatku VAT

ECDDP Sp. z o.o

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA