Refakturowanie od 1 stycznia 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Według nowych przepisów ustawy o VAT nie uważa się za element podstawy opodatkowania kwot (...) otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.
REKLAMA
Oznacza to, że w pewnych przypadkach refakturowanie nie wywołuje obowiązku podatkowego w zakresie VAT. Jeśli jednak podatnik skorzysta z tych regulacji, nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od refakturowanych wydatków (art. 88 ust. 1a ustawy o VAT). Wydatki te powinny być ewidencjonowane. Nie zostały jednak określone wymogi, jakie powinny zostać spełnione przez tę ewidencję.
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Należy więc uznać, że wystarczy, aby była to ewidencja osobna od innych rejestrów VAT (zakupów) u podatnika – a przynajmniej, aby pozwalała na wyodrębnienie takich wydatków od reszty oraz aby jednoznacznie identyfikowała wydatek (na przykład wskazując numer dokumentu księgowego). Organy podatkowe powinny akceptować także takie formy ewidencji, które odbiegają od formy „typowej” dla rejestrów VAT. Wystarczy, aby było to konto księgowe.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł Zasady refakturowania od 1 stycznia 2014 r.
Artykuł szczegółowo opisuje jak w księgach rachunkowych ujmować refaktury, zawiera przykłady księgowań. Dodatkowo opisuje jak traktować refakturowanie w przypadku usług rozliczonych według marży.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat