reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Refakturowanie od 1 stycznia 2014 r.

Refakturowanie od 1 stycznia 2014 r.

Obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. zmiany w zakresie VAT dotyczące refakturowania sprawiły, że podatnicy zaczęli stawiać pytania o zasady regulujące prawidłowy sposób postępowania w takich przypadkach. W rachunkowości możliwe są dwa schematy refakturowania. Z przedstawionych księgowań wynika różnica między tymi schematami. W pierwszym przypadku mamy zakup i sprzedaż, w drugim operacja „przechodzi” przez księgowość bez zahaczania o koszty i przychody.

Według nowych przepisów ustawy o VAT nie uważa się za element podstawy opodatkowania kwot (...) otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

Oznacza to, że w pewnych przypadkach refakturowanie nie wywołuje obowiązku podatkowego w zakresie VAT. Jeśli jednak podatnik skorzysta z tych regulacji, nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od refakturowanych wydatków (art. 88 ust. 1a ustawy o VAT). Wydatki te powinny być ewidencjonowane. Nie zostały jednak określone wymogi, jakie powinny zostać spełnione przez tę ewidencję.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Należy więc uznać, że wystarczy, aby była to ewidencja osobna od innych rejestrów VAT (zakupów) u podatnika – a przynajmniej, aby pozwalała na wyodrębnienie takich wydatków od reszty oraz aby jednoznacznie identyfikowała wydatek (na przykład wskazując numer dokumentu księgowego). Organy podatkowe powinny akceptować także takie formy ewidencji, które odbiegają od formy „typowej” dla rejestrów VAT. Wystarczy, aby było to konto księgowe.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł Zasady refakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Artykuł szczegółowo opisuje jak w księgach rachunkowych ujmować refaktury, zawiera przykłady księgowań. Dodatkowo opisuje jak traktować refakturowanie w przypadku usług rozliczonych według marży.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama