Odliczenie VAT z duplikatu faktury w 2014 roku
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy odliczyć z duplikatu faktury?
Zobacz również: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur
REKLAMA
29 stycznia 2014 r. opłaciłam domenę internetową na podstawie faktury pro forma. Faktury nie otrzymałam, więc w kwietniu wystąpiłam o duplikat faktury. Duplikat został wystawiony 9 kwietnia 2014 r. Kiedy mogę odliczyć VAT? Czy w dacie wystawienia duplikatu, czy może należy skorygować deklarację VAT-7 za styczeń 2014 r.?
Podatek naliczony z otrzymanego duplikatu może Pani odliczyć w ramach deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania duplikatu lub w ramach deklaracji VAT-7 za jeden z dwóch kolejnych miesięcy. Nie musi Pani (ani nie może) korygować deklaracji VAT-7 za styczeń 2014 r.
Duplikat jest ponownie wystawioną, na wniosek nabywcy, fakturą zawierającą takie dane, jak w kopii faktury, której oryginał uległ zniszczeniu albo zaginął, opatrzoną wyrazem „duplikat”. Duplikat faktury czy faktury korygującej ma moc prawną równą fakturze pierwotnej. Dokumentuje to samo zdarzenie gospodarcze co faktura pierwotna i stanowi na równi z nią podstawę odliczenia podatku naliczonego. Tak podsumował istotę duplikatu Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 czerwca 2012 r. (sygn. IBPP3/443-225/12/KG). A zatem na podstawie otrzymywanych duplikatów faktur podatnicy mogą odliczać podatek naliczony. Kiedy więc powstaje prawo do odliczenia VAT z duplikatu faktury?
Jeśli chodzi o odliczanie VAT z duplikatów faktur, to zasadniczo podatnik może się zetknąć z trzema scenariuszami:
1) faktura w ogóle nie dotarła do nabywcy,
2) faktura dotarła do nabywcy, ale zaginęła bądź uległa zniszczeniu, zanim odliczono VAT,
3) faktura dotarła do nabywcy, ale zaginęła bądź uległa zniszczeniu po odliczeniu z niej VAT.
Z pytania wynika jednak, że w omawianej sytuacji mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem, gdyż ewidentnie Czytelniczka wskazuje na fakt, iż nie otrzymała faktury pierwotnej.
Jeśli egzemplarz faktury przeznaczony dla nabywcy uległ zniszczeniu lub zaginął, zanim dotarł do nabywcy (tj. przed otrzymaniem przez nabywcę), to prawo do odliczenia powstaje w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania duplikatu.
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Odpowiednie zastosowanie mają w tym zakresie wyjaśnienia organów podatkowych, wydawane co prawda na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2013 r., ale aktualne również obecnie. Wskazane stanowisko zaprezentował przykładowo w interpretacji indywidualnej:
• Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z 31 października 2012 r. (sygn. IPTPP4/443-521/12-4/UNR) czy
• Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 20 grudnia 2012 r. (sygn. IPPP2/443-1010/12-2/KG).
W drugiej interpretacji organ podatkowy stwierdził:
REKLAMA
Istotnym w przedmiotowym przypadku dla określenia terminu prawa do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego jest fakt, iż Wnioskodawca przed otrzymaniem duplikatów przedmiotowych faktur nie był nigdy w posiadaniu ich oryginałów. Nie odnotowano wpływu przedmiotowych dokumentów do firmy, ani też nie były one zarejestrowane w księgach podatkowych Spółki.
Analizując okoliczności przedstawione w złożonym wniosku wskazać należy, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w stosunku do otrzymanych duplikatów faktur Podatnik uzyskał w dacie ich otrzymania tj. w miesiącu marcu 2012 r., które to prawo mógł zrealizować w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał przedmiotowe duplikaty, bądź za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca nie dokonał obniżenia kwoty podatku naliczonego zawartego w przedmiotowych fakturach w terminach określonych w art. 86 ust. 10 pkt 1 oraz ust. 11 ustawy, prawo to może skutecznie zrealizować poprzez złożenie korekty deklaracji VAT na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT. Zaznaczenia wymaga fakt, iż w przedmiotowym przypadku zostały wypełnione zarówno przesłanki podmiotowe, jak i przedmiotowe. Wnioskodawca jako czynny podatnik podatku VAT nabył usługi służące wykonywaniu czynności opodatkowanych tym podatkiem, przy czym jak wynika ze złożonego wniosku nie zachodzą wyłączenia, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.
Z uwagi na powyższe należy zgodzić się z Wnioskodawcą, iż Spółka będzie miała prawo pomniejszyć podatek należny VAT w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymała duplikat faktury, bądź w miesiącu następnym na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jaka część działań optymalizacyjnych w VAT jest oszustwem wg art. 268 Kodeksu karnego?
Podsumowując zatem, faktura, której duplikat wystawiono 9 kwietnia 2014 r., nigdy do Pani nie dotarła. Otrzymanie faktury pro forma nie ma tu znaczenia. A zatem podatek naliczony z otrzymanego duplikatu może Pani odliczyć w ramach deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania duplikatu lub w ramach deklaracji VAT-7 za jeden z dwóch kolejnych miesięcy. Nie ma zatem w przedstawionej sytuacji konieczności (ani możliwości) dokonania odliczenia w drodze korekty deklaracji VAT-7 za styczeń 2014 r.
Podkreślić przy tym należy, że z punktu widzenia powstania prawa do odliczenia istotna jest data otrzymania faktury/duplikatu faktury, a nie data wystawienia faktury/duplikatu faktury.
Jeżeli faktura uległa zniszczeniu lub zaginęła, zanim dotarła do nabywcy, prawo do odliczenia VAT powstaje w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania duplikatu.
29 stycznia 2014 r. podatniczka opłaciła domenę internetową na podstawie faktury pro forma. W związku z nieotrzymaniem faktury podatniczka wystąpiła o wystawienie duplikatu przez sprzedawcę. Sprzedawca wystawił duplikat 30 kwietnia 2014 r. Do podatniczki dotarł on pocztą 5 maja 2014 r. W tej sytuacji podatniczka nie może odliczyć podatku naliczonego z duplikatu w ramach deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014 r., lecz dopiero w ramach deklaracji VAT-7 za maj 2014 r. lub w ramach deklaracji VAT-7 za czerwiec lub lipiec 2014 r..
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86 ust. 10, art. 86 ust. 10b pkt 1 oraz art. 86 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Tomasz Krywan
prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat