reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Adres osoby fizycznej na fakturze

Adres osoby fizycznej na fakturze

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą poza swoim miejscem zamieszkania, należy umieścić na fakturze adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług VAT-R – czyli adres zamieszkania.

Adres zamieszkania, czy prowadzenia działalności

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Przepisy nie wskazują jednak jaki adres należy podać na fakturze, jeżeli osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w innym miejscu niż adres zamieszkania.

O interpretację podatkową wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi podatnik VAT (osoba fizyczna), prowadzący działalność gospodarczą w innej miejscowości niż miejscowość w której mieszka. Podatnik ten z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych podlega pod urząd skarbowy, zgodnie z miejscem zamieszkania. Natomiast zgłoszenie rejestracyjne VAT-R złożył w innym urzędzie skarbowym – właściwym dla miejsca prowadzonej działalności gospodarczej -  przy czym w zgłoszeniu tym wskazano adres zamieszkania.

Natomiast  w zgłoszeniu do CEIDG wskazany został jedynie adres miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Kontrahenci podatnika nie chcą wystawiać faktur wskazując jego adres zamieszkania, tylko adres prowadzonej działalności uwidoczniony we wpisie do CEIDG.

Adres na fakturze powinien być zgodny z adresem podanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym podatnika

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi adres podatnika VAT wykazywany na fakturze musi być zgodny z adresem podanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym podatnika dla potrzeb podatku od towarów i usług VAT-R.

Podatnicy będący osobami fizycznymi określają w tym zgłoszeniu jedynie adres zamieszkania. Nie ma natomiast pozycji, w której należy wpisać adres, pod którym taki podatnik prowadzi działalność gospodarczą.

Zatem w przypadku osób fizycznych ich adresem wskazywanym na fakturach powinien być adres zamieszkania.

Jednak zdaniem organu podatkowego nie będzie błędem umieszczenie na fakturze, oprócz adresu zamieszkania, także adresu prowadzenia działalności (o ile taki adres prowadzenia działalności widnieje również na zaświadczeniu o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej).

Bowiem art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, określa minimalny zakres danych, jakie powinna zawierać faktura i nie nakłada ograniczeń w sprawie umieszczenia na fakturze dodatkowych danych identyfikujących dostawców, nabywców czy też towarów.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2014 roku

Strata podatkowa nie przedawni się z upływem 5 lat

Trwała zabudowa meblowa - interpretacja ogólna MF

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama