Adres osoby fizycznej na fakturze
REKLAMA
REKLAMA
Adres zamieszkania, czy prowadzenia działalności
Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Przepisy nie wskazują jednak jaki adres należy podać na fakturze, jeżeli osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w innym miejscu niż adres zamieszkania.
REKLAMA
O interpretację podatkową wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi podatnik VAT (osoba fizyczna), prowadzący działalność gospodarczą w innej miejscowości niż miejscowość w której mieszka. Podatnik ten z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych podlega pod urząd skarbowy, zgodnie z miejscem zamieszkania. Natomiast zgłoszenie rejestracyjne VAT-R złożył w innym urzędzie skarbowym – właściwym dla miejsca prowadzonej działalności gospodarczej - przy czym w zgłoszeniu tym wskazano adres zamieszkania.
Natomiast w zgłoszeniu do CEIDG wskazany został jedynie adres miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Kontrahenci podatnika nie chcą wystawiać faktur wskazując jego adres zamieszkania, tylko adres prowadzonej działalności uwidoczniony we wpisie do CEIDG.
Adres na fakturze powinien być zgodny z adresem podanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym podatnika
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi adres podatnika VAT wykazywany na fakturze musi być zgodny z adresem podanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym podatnika dla potrzeb podatku od towarów i usług VAT-R.
Podatnicy będący osobami fizycznymi określają w tym zgłoszeniu jedynie adres zamieszkania. Nie ma natomiast pozycji, w której należy wpisać adres, pod którym taki podatnik prowadzi działalność gospodarczą.
Zatem w przypadku osób fizycznych ich adresem wskazywanym na fakturach powinien być adres zamieszkania.
Jednak zdaniem organu podatkowego nie będzie błędem umieszczenie na fakturze, oprócz adresu zamieszkania, także adresu prowadzenia działalności (o ile taki adres prowadzenia działalności widnieje również na zaświadczeniu o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej).
Bowiem art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, określa minimalny zakres danych, jakie powinna zawierać faktura i nie nakłada ograniczeń w sprawie umieszczenia na fakturze dodatkowych danych identyfikujących dostawców, nabywców czy też towarów.
Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2014 roku
Strata podatkowa nie przedawni się z upływem 5 lat
Trwała zabudowa meblowa - interpretacja ogólna MF
Skutki błędnego adresu na fakturze
Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wskazał ponadto, że samo wskazanie błędnego adresu podatnika, ale przy jednoczesnym prawidłowym numerze NIP jest jedynie wadą techniczną, niewyłączającą możliwości prawidłowego określenia nabywcy towaru lub usługi.
Taki błąd pozostaje bez znaczenia dla prawidłowości rozliczeń w zakresie podatku VAT. To jedna z tzw. wadliwości mniejszej wagi.
O prawidłowości faktur wystawianych i otrzymywanych przez podatników powinny decydować przede wszystkim ustalenia, czy dokumenty te potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe.
Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 marca 2014 r. (nr IPTPP1/443-943/13-2/MG).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat