| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie podmiotowe z VAT 2014 / 2015

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2014 / 2015

Od 2014 roku zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT, przestało mieć charakter zwolnienia podmiotowego. Definicja w aktualnych przepisach odnosi się wprost do wartości sprzedaży, tj. do przedmiotu opodatkowania. Limit kwotowy 150 000 zł nie uległ zmianie, jednak przestał dotyczyć wartości sprzedaży opodatkowanej VAT. Tak samo jest w 2015 roku.

Limit zwolnienia z VAT w 2016 roku

Do końca ubiegłego roku, zgodnie z art. 113 ustawy o VAT, ci podatnicy, którzy dokonali sprzedaży opodatkowanej do wysokości 150 000 zł mogli skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Kwota nie obejmowała wartości podatku.

Odpłatna dostawa towarów, odpłatne świadczenie usług zwolnionych od podatku, jak również dostawy towarów zaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, nie wliczały się do wartości limitu.

Taki limit dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku wyliczany był proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym.

Od początku bieżącego roku zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT, przestało mieć charakter zwolnienia podmiotowego, ponieważ jego definicja w aktualnych przepisach odnosi się wprost do wartości sprzedaży, tj. do przedmiotu opodatkowania. Limit kwotowy 150 000 zł nie uległ zmianie, jednak przestał dotyczyć wartości sprzedaży opodatkowanej VAT, jak to było dotychczas.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Do wysokości limitu zalicza się wartość sprzedaży dokonywanej przez podatnika ogółem, która nie obejmuje:

1. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

2. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, poza:

a) transakcjami związanymi z nieruchomościami,

b) usługami, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,

c) usługami ubezpieczeniowymi,

- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

3. oraz, jak to było do tej pory, dostawy towarów zaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Biuletyn VAT

Co ta zmiana oznacza dla przedsiębiorców?

W ubiegłym roku  broker ubezpieczeniowy, prowadzący również sprzedaż towarów opodatkowaną VAT, do wysokości limitu 150 000 zł wliczał jedynie wartość dostawy opodatkowanej. Obowiązek rejestracji do podatku VAT dotyczył go dopiero po przekroczeniu 150 000 zł obrotu towarami opodatkowanymi.

W tym roku, przy obliczaniu limitu, ten sam broker musi zsumować wartość sprzedanych usług ubezpieczeniowych oraz sprzedaży opodatkowanej. Jeśli obrót z całej działalności brokera przekroczył w 2013 r. 150 000 zł, wówczas na 1 stycznia 2014 powinien zarejestrować się do VAT. Oczywiście dalej w działalności ubezpieczeniowej broker będzie stosował stawkę zwolnioną, ale dostawa towarów będzie już opodatkowana.

Do limitu 150 000 zł działalność ubezpieczeniowa nie liczyłaby się jedynie wtedy, kiedy miałaby charakter transakcji pomocniczej. Według orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości do grupy transakcji pomocniczych zalicza się transakcje mające charakter uboczny do działalności podstawowej.

Sporo kontrowersji wśród podatników budzi zapis o transakcjach związanych z nieruchomościami. Problem stanowi definicja transakcji, która nie dość jasno określa czy jest nią jedynie obrót – sprzedaż, czy może również najem na cele mieszkaniowe zwolniony z VAT z art. 43 ust. 1 pkt. 36. Jak potwierdza Krajowa Informacja Podatkowa, przedstawiając stanowisko Ministerstwa Finansów, najem na cele mieszkaniowe wchodzi do wysokości limitu i mieści się w definicji transakcji.

Sprzedaż samochodów używanych – nie będzie zwolnienia z VAT

Kiedy menadżer nie podlega opodatkowaniu VAT

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »