| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Sprzedaż samochodu używanego - zwolnienie z VAT w 2014 roku

Sprzedaż samochodu używanego - zwolnienie z VAT w 2014 roku

Przełom 2013 i 2014 r. zdominowała problematyka odliczania VAT przy nabyciu i używaniu samochodów osobowych, a także części, paliwa itp. Powstaje wrażenie, że wobec tego wszystkiego trochę na bocznym torze (a niesłusznie) znalazły się regulacje wykonawcze wprowadzające zwolnienia w VAT dla samochodów osobowych.

Zwolnienie z VAT dla samochodów używanych

Zmiany w ustawie o VAT, a dokładniej derogacja ust. 2 art. 43 ustawy o VAT, w sposób bezpośredni wymusiły modyfikację dotychczasowych przepisów zwalniających dostawę używanych samochodów, przy nabyciu których występował podatek naliczony, ale jego kwota była ograniczona procentowo (50 lub 60%) i limitem kwotowym (5000 lub 6000 zł). Nowa regulacja zawiera niedociągnięcia, które mają negatywne skutki dla podatników. Tych jednak Minister Finansów, jako autor tego rozporządzenia, zdaje się nie dostrzegać.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Jakie regulacje zostały wprowadzone od 1 stycznia 2014 r.

Prawodawca zdecydował się na utrzymanie zwolnienia dla pojazdów, przy nabyciu których podatnicy odliczyli tylko część VAT. Obecnie regulacje w tym zakresie wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U. poz. 1722).

Dlatego od 1 stycznia 2014 r. zwolniona z VAT jest dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50 lub 60% kwoty podatku:

a) określonej w fakturze lub

b) wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy o VAT, lub

c) należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub

d) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

- nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł.

VAT od samochodów i paliw w 2014 r. - zmiana ustawy o VAT

Odliczenie VAT od bankowozu - nie trzeba ciągle wozić pieniędzy

Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.

Jakie są skutki dla podatników

Od razu rzuca się w oczy brak sześciomiesięcznego okresu „przetrzymywania” pojazdu dla zastosowania zwolnienia przy jego dostawie. Zasadniczo rozwiązanie to jest więc korzystniejsze, bo podatnik, który dzisiaj kupił samochód i przy jego nabyciu miał prawo do odliczenia 60% VAT (nie więcej niż 6000 zł), może nawet tego samego dnia go sprzedać i zastosować do takiej dostawy zwolnienie.

Skąd taka „łaska” prawodawcy? Zapewne ma to coś wspólnego z orzecznictwem sądów administracyjnych, które zwracały uwagę na „nieunijność” wymogu sześciomiesięcznego używania („przetrzymywania”) towaru dla zastosowania zwolnienia (patrz: wyrok NSA z 28 lutego 2013 r., sygn. akt I FSK 627/12). Jednak ta róża ma długie kolce.

Pomijam już stały błąd ministra, który najwyraźniej nie odróżnia VAT naliczonego od VAT do odliczenia. Tak jak w poprzedniej regulacji prawodawca wprowadza zwolnienie, jeżeli podatnik „miał prawo do odliczenia” 50/60% VAT, nie więcej niż 5000/6000 zł. Natomiast podatnik, który stosuje odliczanie częściowe i kupił samochód na potrzeby działalności mieszanej, nigdy nie ma prawa do odliczenia takiego podatku, lecz jedynie jest to VAT naliczony, ustalony za pomocą proporcji. W nowych regulacjach wystąpił jeszcze jeden błąd.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Komplet Podatki 2015

Posłużmy się dwoma przykładami:

PRZYKŁAD 1

W kwietniu 2004 r. podatnik kupił samochód osobowy i nie odliczył VAT przy jego nabyciu - w ówczesnym stanie prawnym nie istniało prawo do rozliczenia VAT przy nabyciu samochodów osobowych. Samochód służył jego działalności gospodarczej opodatkowanej i niezwolnionej od VAT. W styczniu 2014 r. podatnik postanowił sprzedać ten pojazd. Dokonując dostawy samochodu, podatnik musi naliczyć 23% VAT.

PRZYKŁAD 2

Ten sam podatnik ma drugi samochód osobowy, kupiony w 2008 r., przy nabyciu którego odliczył 6000 zł VAT. Podatnik sprzedaje ów pojazd również w styczniu 2014 r. Ta dostawa będzie korzystała ze zwolnienia od VAT, a podatnik nie musi w żaden sposób korygować rozliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Przykłady obrazują nieracjonalność przepisów rozporządzenia. Otóż prawodawca najwyraźniej zapomniał o samochodach, przy nabyciu których w ogóle nie występował podatek naliczony do odliczenia, a które służyły nie tylko na potrzeby działalności zwolnionej podatnika. Na podstawie aktualnych regulacji dostawa takich pojazdów nie może korzystać ze zwolnienia od VAT!

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia resort finansów wskazał na przejściowość regulacji, jednak zdaniem autora takie argumenty nie uzasadniają tak dalece posuniętej nieracjonalności regulacji (zwłaszcza że uwaga na to została zwrócona w ramach konsultacji, w piśmie Związku Rzemiosła Polskiego z 6 grudnia 2013 r.). Uzasadnienia zastosowania takiej „specyficznej konstrukcji” nie może stanowić nawet to, że w założeniu zwolnienie tego rodzaju jest niezgodne z przepisami prawa wspólnotowego. To z kolei zostało wskazane w ramach konsultacji w piśmie Krajowej Rady Doradców Podatkowych z 25 listopada 2013 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK