Badania lekarskie kierowców nie są zwolnione z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Co podlega podatkowi VAT?
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej jako: ustawa o VAT), opodatkowaniu VAT podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju i odpłatna dostawa towarów. Według art. 8 ust. 1 tejże ustawy, przez świadczenie tych usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:
REKLAMA
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę,
w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Zakres i zasady zwolnienia z VAT dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone, m.in. w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT, stanowiącej iż zwalnia się od podatku:
• usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze
oraz
• usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:
a) lekarza i lekarza dentysty,
b) pielęgniarki i położnej,
c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej
d) psychologa.
Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne
Wskazane powyżej zawody medyczne, zdefiniowane zostały przez art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, zgodnie z którym jako osobę wykonującą zawód medyczny rozumie się:
- uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych;
- legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonej dziedzinie medycyny, przy czym świadczeniem zdrowotnym są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.
Dlaczego badania kierowców nie są zwolnione z VAT?
Udzielając odpowiedzi, czy badania lekarskie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz badania kierowców objęte są zwolnieniem z VAT, należy przeanalizować, czy mogą one zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, czyli za usługi wymienione w zwolnieniach opisanych w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT.
Jak podaje dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27.09.2011 r. sygn. IPPP2/443-795/11-2/KG, przepis art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT zwalnia od podatku wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, nie zwalnia zatem wszystkich świadczeń, które można wykonać w ramach wykonywania zawodów medycznych, ale tylko służące określonemu celowi.
Wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem, nie ma prawa do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
REKLAMA
Świadczenie usług, dokonywane w ramach wykonywania zawodu lekarza, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli nie odpowiada ono koncepcji opieki medycznej. Jeśli głównym celem usług medycznych nie jest ochrona, w tym zachowanie lub ratowanie zdrowia, ale raczej udzielanie porad (wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących pewne prawne konsekwencje), nie będzie miało zastosowania zwolnienie od podatku.
W interpretacji tej podniesiono także, iż głównym celem usług świadczonych na podstawie rozporządzenia w sprawie badań lekarskich jest wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia, które jest wymagane przez osobę trzecią jako warunek poprzedzający wykonywanie przez osobę zainteresowaną określonej działalności zawodowej lub wykonywanie określonej czynności. Taka usługa medyczna nie ma zasadniczo na celu ochrony zdrowia, stąd nie może być objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Dlatego usługa ta powinna zostać opodatkowana według stawki 23% na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a ust. 1 ustawy o VAT.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat