| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od bankowozu - nie trzeba ciągle wozić pieniędzy

Odliczenie VAT od bankowozu - nie trzeba ciągle wozić pieniędzy

W przepisach o VAT brak jest wyraźnego warunku, że do odliczenia w całości podatku naliczonego od zakupu samochodu specjalnego (bankowozu) niezbędne jest, by pojazd ten był wykorzystywany do działalności opodatkowanej zgodnie z jego funkcją. Kupno bankowozu nie jest omijaniem przepisów, gdyż nie jest tutaj tworzona całkowicie sztuczna konstrukcja w celu odliczenia podatku.

Skoro ustawodawca nie zawarł w przepisie żadnych zastrzeżeń dotyczących możliwości odliczania podatku naliczonego, sąd nie może ich za ustawodawcę przyjmować.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Krakowie z dnia 27 grudnia 2013 r., I SA/Kr 1639/13.

Odliczenie VAT od wydatków dotyczących bankowozów

Sprawa dotyczyła spółki, w stosunku do której wydana została decyzja kwestionująca  prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego z faktur dotyczących rat leasingowych z tytułu nabycia samochodu specjalnego (bankowozu), jak również paliwa do tego pojazdu. W opinii organu podatkowego, spółce przysługiwało jedynie prawo do odliczenia 60% każdej raty leasingowej, do kwoty łącznie 6.000 zł.

W efekcie podatek naliczony został - zdaniem organu - przez spółkę zawyżony. W opinii organu samochód specjalny spełniał faktycznie wymogi bankowozu, jednak w istocie do przewożenia pieniędzy wykorzystywany był sporadycznie.

Dodatkowo organ w toku kontroli ustalił, iż przewożone sumy pieniędzy nie przekroczyły jednej jednostki obliczeniowej, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.

Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Podsumowując – w opinii organu podatkowego nie było potrzeby używania bankowozu do przewożenia gotówki przez spółkę. Organ podatkowy ustalił również, iż spółka korzystała z firmy zajmującej się konwojowaniem, a skoro tak, to nie było potrzeby korzystania z bankowozu. W konsekwencji organ uznał, iż z uwagi na to, że pojazd incydentalnie wykorzystywany był do przewożenia pieniędzy, to nie spełniał wymogów pojazdu specjalnego w rozumieniu przepisów o VAT.

Spółka przyznała, iż bankowóz nie służy wyłącznie do przewożenia gotówki. Jednak w jej opinii wystarczającą przesłanką do skorzystania ze 100% odliczenia podatku naliczonego jest wykorzystywanie go w działalności opodatkowanej.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka złożyła skargę do WSA, który przyznał jej rację i uchylił zaskarżoną decyzję.

W ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, iż w przepisach ustawy o VAT brak jest wyraźnego zastrzeżenia z którego wynikałoby, że do odliczenia w całości podatku naliczonego od zakupu samochodu specjalnego niezbędne jest, by pojazd ten był wykorzystywany do działalności opodatkowanej zgodnie z jego funkcją.

W ocenie sądu skoro ustawodawca przewidział możliwość przekształcenia samochodu osobowego w bankowóz i nie przewidział żadnych zastrzeżeń w przepisie podatkowym, np., że odliczenie może przysługiwać tylko w stosunku do samochodów wykorzystywanych zgodnie z ich funkcją, to podatnikowi wolno zawsze wybrać korzystniejszą formę transakcji, o ile nie jest ona całkowicie pozorna.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »