Odliczenie VAT od bankowozu - nie trzeba ciągle wozić pieniędzy
REKLAMA
REKLAMA
Skoro ustawodawca nie zawarł w przepisie żadnych zastrzeżeń dotyczących możliwości odliczania podatku naliczonego, sąd nie może ich za ustawodawcę przyjmować.
REKLAMA
Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Krakowie z dnia 27 grudnia 2013 r., I SA/Kr 1639/13.
Odliczenie VAT od wydatków dotyczących bankowozów
Sprawa dotyczyła spółki, w stosunku do której wydana została decyzja kwestionująca prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego z faktur dotyczących rat leasingowych z tytułu nabycia samochodu specjalnego (bankowozu), jak również paliwa do tego pojazdu. W opinii organu podatkowego, spółce przysługiwało jedynie prawo do odliczenia 60% każdej raty leasingowej, do kwoty łącznie 6.000 zł.
W efekcie podatek naliczony został - zdaniem organu - przez spółkę zawyżony. W opinii organu samochód specjalny spełniał faktycznie wymogi bankowozu, jednak w istocie do przewożenia pieniędzy wykorzystywany był sporadycznie.
Dodatkowo organ w toku kontroli ustalił, iż przewożone sumy pieniędzy nie przekroczyły jednej jednostki obliczeniowej, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.
Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT
Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne
REKLAMA
Podsumowując – w opinii organu podatkowego nie było potrzeby używania bankowozu do przewożenia gotówki przez spółkę. Organ podatkowy ustalił również, iż spółka korzystała z firmy zajmującej się konwojowaniem, a skoro tak, to nie było potrzeby korzystania z bankowozu. W konsekwencji organ uznał, iż z uwagi na to, że pojazd incydentalnie wykorzystywany był do przewożenia pieniędzy, to nie spełniał wymogów pojazdu specjalnego w rozumieniu przepisów o VAT.
Spółka przyznała, iż bankowóz nie służy wyłącznie do przewożenia gotówki. Jednak w jej opinii wystarczającą przesłanką do skorzystania ze 100% odliczenia podatku naliczonego jest wykorzystywanie go w działalności opodatkowanej.
Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka złożyła skargę do WSA, który przyznał jej rację i uchylił zaskarżoną decyzję.
W ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, iż w przepisach ustawy o VAT brak jest wyraźnego zastrzeżenia z którego wynikałoby, że do odliczenia w całości podatku naliczonego od zakupu samochodu specjalnego niezbędne jest, by pojazd ten był wykorzystywany do działalności opodatkowanej zgodnie z jego funkcją.
W ocenie sądu skoro ustawodawca przewidział możliwość przekształcenia samochodu osobowego w bankowóz i nie przewidział żadnych zastrzeżeń w przepisie podatkowym, np., że odliczenie może przysługiwać tylko w stosunku do samochodów wykorzystywanych zgodnie z ich funkcją, to podatnikowi wolno zawsze wybrać korzystniejszą formę transakcji, o ile nie jest ona całkowicie pozorna.
Kupno bankowozu nie jest omijaniem przepisów, np. takim jak wskazuje się w wyroku TSUE z dnia 21 lutego 2006 r. w sprawie C-255/02 (Halifax i in.), gdyż nie powoduje wytworzenia całkowicie sztucznej konstrukcji w celu odliczenia podatku. Skoro zatem ustawodawca nie zawarł w przepisie żadnych zastrzeżeń dotyczących możliwości odliczania podatku naliczonego, sąd nie może ich za ustawodawcę przyjmować.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Opracowanie opisu orzeczenia: Zespół Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat