| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji

Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji

W wielu różnorodnych gałęziach gospodarki jedną z nieodzownych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest nabywanie licencji. Udzielenie licencji z reguły przewiduje możliwość korzystania z niej przez dłuższy czas (przykładowo przez kilka tygodni czy też kilka miesięcy).

W przypadku, gdy otrzymanie faktury następuje przed wykonaniem usługi, dosyć często u jej nabywców powstaje wątpliwość w zakresie właściwego sposobu odliczenia naliczonego w niej podatku VAT. Kiedy zatem należy prawidłowo odliczyć podatek naliczony z tytułu nabycie licencji?

Moment odliczenia podatku naliczonego

Co do zasady, podatnik jest uprawniony do dokonania odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Nie w każdej jednakże sytuacji samo otrzymanie faktury jest już wystarczające, aby skorzystać z analizowanego uprawnienia.

Należy bowiem pamiętać, że dokonanie odliczenia jest możliwe, gdy nabywca towaru/usługi nabył prawo do rozporządzania towarem jak właściciel lub gdy nastąpiło wykonanie zakupionej usługi. Innymi słowy, możliwość odliczenia podatku naliczonego uzależniona jest od posiadania przez podatnika faktury, która dokumentuje faktycznie wykonane czynności.

Przedstawiony wymóg przewidziany został w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, który stanowi, że że  w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel lub przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

Żywność na cele charytatywne bez VAT

Odliczenie w przypadku nabycia licencji

Od opisanego ograniczenia przewidziane zostały jednakże odstępstwa. Przedmiotowa zasada nie znajduje bowiem zastosowania w odniesieniu do niektórych transakcji. Przypadki, w których mimo otrzymania faktury przed wykonaniem usługi nie jest konieczne wstrzymanie się z odliczeniem podatku naliczonego wymienione zostały w art. 86 ust. 12a ustawy o VAT. Wśród czynności wymienionych w tym artykule znalazły się m.in. usługi udzielenia licencji.

Skoro zaś, w przypadku faktur dotyczących udzielenia licencji nie znajduje opisane powyżej ograniczenie, otrzymanie faktury z tytułu nabycia licencji przed wykonaniem tej usługi nie wymaga wstrzymania się z odliczeniem naliczonego z niej wynikającego (do momentu wykonania owej usługi, czyli upływu okresu czasu, na który licencja została udzielona). Odliczenie z tytułu faktury dokumentującej udzielenie licencji powinno być dokonane w podstawowym terminie, czyli w rozliczeniu za okres w którym otrzymano fakturę (ewentualnie w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych).

Polska Spółka X  dnia 24 września 2013 r. otrzymała (od innego polskiego podmiotu) fakturę dotyczącą udzielenia licencji na korzystanie z oprogramowania do obsługi maszyny produkcyjnej należącej do Spółki X. Licencja przewiduje możliwość korzystania z oprogramowania od początku września 2013 r. do końca grudnia 2014 r. Termin płatności za przedmiotową licencję ustalony został na 15 października 2013 r.

Ponieważ faktura dotyczyła licencji, Spółka X nie musi wstrzymać się z odliczenia naliczonego podatku naliczonego do czasu wykonania przedmiotowej usługi (do końca grudnia 2014 r.). W takim przypadku Spółka X uprawniona jest do ww. odliczenia w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała fakturę (a zatem w rozliczeniu za wrzesień 2013 r.; ewentualnie w rozliczeniu za październik lub listopad 2013 r.).

Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »