REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji
Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji

REKLAMA

REKLAMA

W wielu różnorodnych gałęziach gospodarki jedną z nieodzownych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest nabywanie licencji. Udzielenie licencji z reguły przewiduje możliwość korzystania z niej przez dłuższy czas (przykładowo przez kilka tygodni czy też kilka miesięcy).

W przypadku, gdy otrzymanie faktury następuje przed wykonaniem usługi, dosyć często u jej nabywców powstaje wątpliwość w zakresie właściwego sposobu odliczenia naliczonego w niej podatku VAT. Kiedy zatem należy prawidłowo odliczyć podatek naliczony z tytułu nabycie licencji?

REKLAMA

Autopromocja

Moment odliczenia podatku naliczonego

Co do zasady, podatnik jest uprawniony do dokonania odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Nie w każdej jednakże sytuacji samo otrzymanie faktury jest już wystarczające, aby skorzystać z analizowanego uprawnienia.

Należy bowiem pamiętać, że dokonanie odliczenia jest możliwe, gdy nabywca towaru/usługi nabył prawo do rozporządzania towarem jak właściciel lub gdy nastąpiło wykonanie zakupionej usługi. Innymi słowy, możliwość odliczenia podatku naliczonego uzależniona jest od posiadania przez podatnika faktury, która dokumentuje faktycznie wykonane czynności.

Przedstawiony wymóg przewidziany został w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, który stanowi, że że  w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel lub przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żywność na cele charytatywne bez VAT

Odliczenie w przypadku nabycia licencji

Od opisanego ograniczenia przewidziane zostały jednakże odstępstwa. Przedmiotowa zasada nie znajduje bowiem zastosowania w odniesieniu do niektórych transakcji. Przypadki, w których mimo otrzymania faktury przed wykonaniem usługi nie jest konieczne wstrzymanie się z odliczeniem podatku naliczonego wymienione zostały w art. 86 ust. 12a ustawy o VAT. Wśród czynności wymienionych w tym artykule znalazły się m.in. usługi udzielenia licencji.

Skoro zaś, w przypadku faktur dotyczących udzielenia licencji nie znajduje opisane powyżej ograniczenie, otrzymanie faktury z tytułu nabycia licencji przed wykonaniem tej usługi nie wymaga wstrzymania się z odliczeniem naliczonego z niej wynikającego (do momentu wykonania owej usługi, czyli upływu okresu czasu, na który licencja została udzielona). Odliczenie z tytułu faktury dokumentującej udzielenie licencji powinno być dokonane w podstawowym terminie, czyli w rozliczeniu za okres w którym otrzymano fakturę (ewentualnie w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych).

Polska Spółka X  dnia 24 września 2013 r. otrzymała (od innego polskiego podmiotu) fakturę dotyczącą udzielenia licencji na korzystanie z oprogramowania do obsługi maszyny produkcyjnej należącej do Spółki X. Licencja przewiduje możliwość korzystania z oprogramowania od początku września 2013 r. do końca grudnia 2014 r. Termin płatności za przedmiotową licencję ustalony został na 15 października 2013 r.

Ponieważ faktura dotyczyła licencji, Spółka X nie musi wstrzymać się z odliczenia naliczonego podatku naliczonego do czasu wykonania przedmiotowej usługi (do końca grudnia 2014 r.). W takim przypadku Spółka X uprawniona jest do ww. odliczenia w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała fakturę (a zatem w rozliczeniu za wrzesień 2013 r.; ewentualnie w rozliczeniu za październik lub listopad 2013 r.).

Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA