REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji
Kiedy odliczyć podatek VAT od nabytej licencji

REKLAMA

REKLAMA

W wielu różnorodnych gałęziach gospodarki jedną z nieodzownych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest nabywanie licencji. Udzielenie licencji z reguły przewiduje możliwość korzystania z niej przez dłuższy czas (przykładowo przez kilka tygodni czy też kilka miesięcy).

W przypadku, gdy otrzymanie faktury następuje przed wykonaniem usługi, dosyć często u jej nabywców powstaje wątpliwość w zakresie właściwego sposobu odliczenia naliczonego w niej podatku VAT. Kiedy zatem należy prawidłowo odliczyć podatek naliczony z tytułu nabycie licencji?

Autopromocja

Moment odliczenia podatku naliczonego

Co do zasady, podatnik jest uprawniony do dokonania odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Nie w każdej jednakże sytuacji samo otrzymanie faktury jest już wystarczające, aby skorzystać z analizowanego uprawnienia.

Należy bowiem pamiętać, że dokonanie odliczenia jest możliwe, gdy nabywca towaru/usługi nabył prawo do rozporządzania towarem jak właściciel lub gdy nastąpiło wykonanie zakupionej usługi. Innymi słowy, możliwość odliczenia podatku naliczonego uzależniona jest od posiadania przez podatnika faktury, która dokumentuje faktycznie wykonane czynności.

Przedstawiony wymóg przewidziany został w art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, który stanowi, że że  w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel lub przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żywność na cele charytatywne bez VAT

Odliczenie w przypadku nabycia licencji

Od opisanego ograniczenia przewidziane zostały jednakże odstępstwa. Przedmiotowa zasada nie znajduje bowiem zastosowania w odniesieniu do niektórych transakcji. Przypadki, w których mimo otrzymania faktury przed wykonaniem usługi nie jest konieczne wstrzymanie się z odliczeniem podatku naliczonego wymienione zostały w art. 86 ust. 12a ustawy o VAT. Wśród czynności wymienionych w tym artykule znalazły się m.in. usługi udzielenia licencji.

Skoro zaś, w przypadku faktur dotyczących udzielenia licencji nie znajduje opisane powyżej ograniczenie, otrzymanie faktury z tytułu nabycia licencji przed wykonaniem tej usługi nie wymaga wstrzymania się z odliczeniem naliczonego z niej wynikającego (do momentu wykonania owej usługi, czyli upływu okresu czasu, na który licencja została udzielona). Odliczenie z tytułu faktury dokumentującej udzielenie licencji powinno być dokonane w podstawowym terminie, czyli w rozliczeniu za okres w którym otrzymano fakturę (ewentualnie w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych).

Polska Spółka X  dnia 24 września 2013 r. otrzymała (od innego polskiego podmiotu) fakturę dotyczącą udzielenia licencji na korzystanie z oprogramowania do obsługi maszyny produkcyjnej należącej do Spółki X. Licencja przewiduje możliwość korzystania z oprogramowania od początku września 2013 r. do końca grudnia 2014 r. Termin płatności za przedmiotową licencję ustalony został na 15 października 2013 r.

Ponieważ faktura dotyczyła licencji, Spółka X nie musi wstrzymać się z odliczenia naliczonego podatku naliczonego do czasu wykonania przedmiotowej usługi (do końca grudnia 2014 r.). W takim przypadku Spółka X uprawniona jest do ww. odliczenia w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała fakturę (a zatem w rozliczeniu za wrzesień 2013 r.; ewentualnie w rozliczeniu za październik lub listopad 2013 r.).

Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA