| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Limit zwolnienia z VAT w 2016 roku

Limit zwolnienia z VAT w 2016 roku

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się z VAT-u sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Taka wysokość zwolnienia z VAT utrzyma się także w 2017 i 2018 roku.

Zwolnienie z VAT a rozpoczęcie działalności w trakcie roku

Jeśli otworzyliśmy firmę w trakcie 2016 r., możemy być zwolnieni z VAT-u, jeżeli przewidywana przez nas wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej w 2016 r. działalności gospodarczej, kwoty 150.000 zł (art. 113 ust. 9 ww. ustawy).

Wyliczenie w proporcji skutkuje obniżeniem granicy 150 tys. zł. Dla ustalenia limitu w przypadku działalności otwartych w środku roku, trzeba wziąć pod uwagę liczbę dni od zadeklarowanego dnia rozpoczęcia biznesu do ostatniego dnia roku. Jeśli zatem przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej np. 1 sierpnia 2015 r., jego limit sprzedaży dla zwolnienia z VAT wynosi: 150 000 * (154 dni prowadzenia działalności w roku/366 dni w roku) = 63114,75 zł.

Przedsiębiorca, który przy rozpoczynaniu prowadzenia działalności, wybrał zwolnienie z VAT-u, musi pilnować wartości swoich obrotów. Zwolnienie obowiązuje do momentu, kiedy przewidywana przez przedsiębiorcę kwota sprzedaży nie przekroczy limitu – odpowiednio 150 000 zł lub jego wyliczonej części. Dokładniej, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono limit (art. 113 ust. 5 ustawy o VAT), a przedsiębiorca staje się czynnym podatnikiem VAT. Pierwszy VAT trzeba będzie naliczyć już od tej właśnie czynności, która pozbawiła nas prawa do zwolnienia. Co więcej, opodatkowaniu podlega cała kwota tej transakcji, a nie jedynie nadwyżka ponad limit.

Uwaga na transakcje pod koniec roku

Jeśli np. limit przekroczymy na koniec grudnia, będziemy musieli rozliczyć grudzień z VAT-u, składając odpowiednią deklarację do urzędu skarbowego.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Przekroczenie limitu w ostatnich dniach roku ma jeszcze jedną ważną konsekwencję. Tak naprawdę jedna transakcja może pozbawić nas prawa do wyboru zwolnienia w przyszłym roku Jeśli zatem przedsiębiorca planuje w ostatnich dniach roku dużą transakcję sprzedażową, a chciałby pozostać przy zwolnieniu, lepiej żeby się wstrzymał z jej finalizacją i dokonał jej już w nowym roku.

Co nie wlicza się do limitu obrotów

Przy kalkulacji wysokości obrotów, warto pamiętać, że do limitu 150 tys. zł nie wlicza się:

1. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,

2. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, które są przedmiotowo zwolnione z VAT-u, z wyjątkiem:

  1. transakcji związanych z nieruchomościami,
  2. usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-42 ustawy o VAT (m.in. usług udzielania kredytów),
  3. usług ubezpieczeniowych,
    - jeśli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych,

3. odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Limit zwolnienia z VAT w wysokości 150 tys. zł do końca 2018 r.

W dniu 14 lipca 2015 r. Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję wykonawczą 2015/1173 zmieniającą decyzję 2009/790/WE upoważniającą Polskę do stosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 287 dyrektywy do 31 grudnia 2018 r. Zatem limit zwolnienia z VAT zostanie zachowany na dotychczasowym poziomie, tj. 150 000 zł. do końca 2018 roku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa SILVERHAND

International Recruiting Experts

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »