reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Nowe sankcje za nieprawidłowości w rozliczeniu VAT w 2016 r.

IFK poleca: Nowe sankcje za nieprawidłowości w rozliczeniu VAT w 2016 r.

W 2016 r. planowane jest wprowadzenie nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Jej projekt zakłada m.in. wprowadzenie licznych sankcji za nieprawidłowości w rozliczeniu VAT.

Głównym celem projektu jest uszczelnienie podatku VAT i zwiększenie wpływów z tego podatku. Służyć ma temu wprowadzenie licznych sankcji dla podatników. Będą to:

1. Zastosowanie podwójnej stawki VAT – 46%, gdy:

  • podatnik nie złożył obowiązkowego zawiadomienia o spodziewanych korzyściach.
  • w dobrowolnie złożonej informacji o korzyściach podatnik poda nieprawdę i mimo wezwania do sprostowania tej informacji nie usunie jej wadliwości w terminie wyznaczonym przez organ podatkowy. W takim przypadku uzyskana korzyść będzie opodatkowana stawką 46%.

Polecamy: Zmiany w odliczaniu VAT od 1 stycznia 2016 r. - jak przygotować się do stosowania preproporcji (PDF)

2. Dodatkowe zobowiązanie – 30% zawyżenia lub zaniżenia podatku - w przypadku gdy w deklaracji podatkowej podatnik zaniży kwotę podatku należnego lub zawyży kwotę podatku naliczonego albo nie złoży deklaracji z wykazanym VAT należnym, mimo istniejącego obowiązku, zostanie mu określone dodatkowe zobowiązanie.

3. Dodatkowe zobowiązanie – 23% podstawy opodatkowania niezaewidencjonowanej na kasie - gdy podatnik mimo istniejącego obowiązku nie ewidencjonuje obrotu na kasie rejestrującej, zostanie mu określone dodatkowe zobowiązanie.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

4. Dodatkowe zobowiązanie – 40% zawyżenia podatku naliczonego - gdy podatnik odliczy VAT z pustej faktury lub w przypadku uzyskania nienależnego zwrotu różnicy zadeklaruje dostawy towarów lub świadczenie usług, które nie zostały wykonane, zostanie mu określone dodatkowe zobowiązanie.

Oprac. Joanna Dmowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama