| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Lewiatan: PiS-owski projekt ustawy o VAT zbyt radykalny

Lewiatan: PiS-owski projekt ustawy o VAT zbyt radykalny

Projekt ustawy o VAT przygotowywany przez Prawo i Sprawiedliwość jest zbyt radykalny, podnosi ryzyka prowadzenia firm oraz niesie niepotrzebne koszty dostosowania do nowych przepisów – uważają przedsiębiorcy z Konfederacji Lewiatan.

Zobacz: Zmiany w ustawie o VAT w pierwszym kwartale 2016 r.

Za największą wadę przygotowywanej ustawy, Lewiatan uważa likwidację mechanizmu tzw. odwróconego VAT, który ich zdaniem pozwolił uporać się z wyłudzeniami tego podatku w wielu branżach.

"Wzrośnie bowiem ryzyko prowadzenia działalności przez uczciwych podatników, czy to poprzez wprowadzenie generalnej zasady odpowiedzialności solidarnej nabywcy za uchybienia dostawcy, czy też istotnego pogorszenia płynności finansowej podmiotów gospodarczych poprzez wprowadzenie systemu podzielonej płatności. Sytuację podatników pogorszy także drastyczne ograniczenie możliwości bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku, radykalny wzrost obciążeń administracyjnych, czy wprowadzenie znacznego formalizmu rozliczeń oraz opresyjności podatku VAT" – zaznaczają pracodawcy w stanowisku przesłanym PAP.

Podkreślają też, że zmiany mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego, można wprowadzić nowelizacją obecnej ustawy o podatku od towarów i usług, tym bardziej, że nowy projekt powiela większość jej zapisów.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

"Podatnicy przywykli do układu, metodologii, a nawet słownictwa, którym posługuje się obecna ustawa o VAT. Zmiana, w postaci wprowadzenia nowego aktu, wywoła w zasadzie u wszystkich podatników konieczność zgłębienia zasad rządzących podatkiem VAT na nowo. W tym samym stopniu dotyczy to pracowników administracji podatkowej, kontroli skarbowej czy służby celnej. To z kolei, wiąże się z kosztami administracyjnymi niewspółmiernie wysokimi w porównaniu do kosztów towarzyszących zazwyczaj okresowym nowelizacjom ustawy" – zaznacza Lewiatan.

Ponadto, pracodawcy wskazali też na problemy interpretacyjne nowych przepisów, ponieważ "uchylenie obecnej ustawy o VAT spowoduje, że blisko 11-letni dorobek praktyki i orzecznictwa sądów administracyjnych z formalnego punktu widzenia stanie się nieaktualny".

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, w uszczelnieniu systemu podatkowego pomogłoby też powołanie wyspecjalizowanych organów, które koordynując działanie poszczególnych służb, mogłyby skutecznie zwalczać przestępczość podatkową.

Zmiany w odliczaniu VAT w 2016 r. – jak stosować preproporcję?

"Ich wspólne działania mogą przynieść natychmiastowy efekt w postaci identyfikacji podmiotów organizujących oszustwa, zabezpieczyć wpływy budżetowe, zastopować wyłudzenia oraz przywrócić uczciwą konkurencje na rynku, nie pogarszając jednocześnie sytuacji zdecydowanej większości podatników. Praktyka pokazuje, iż zaostrzenie polityki podatkowej wobec ogółu przedsiębiorców nie dość, że nie przynosi oczekiwanych efektów finansowych, to dodatkowo powoduje utratę zaufania do organów państwa" – dodali pracodawcy. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »