reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Kiedy menadżer nie podlega opodatkowaniu VAT

Kiedy menadżer nie podlega opodatkowaniu VAT

Zawarcie w kontrakcie menadżerskim warunków ograniczających, czy wyłączających odpowiedzialność zleceniobiorcy (menadżera) za szkody wobec osób trzecich sprawia, że wykonywane przez niego czynności są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Przypomnijmy, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają: odpłatna dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju. Ponadto konieczne jest, aby opodatkowana czynność była dokonywana przez podmiot, który w związku z ich wykonywaniem staje się podatnikiem podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami takimi będą: osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPP2/443-979/13-2/PR) z 3 lutego 2014 r. dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności dokonywanych przez osobę związaną kontraktem menadżerskim, w którym ograniczono jej odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Wnioskodawczyni (osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) zawarła kontrakt menadżerski z którego przychody zgodnie z art. 13 ust. 9 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych - kwalifikowane są jako pochodzące z działalności wykonywanej osobiście. Przedstawiona w interpretacji wątpliwość prawna dotyczyła obowiązku opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych na podstawie kontraktu, wskutek zakwalifikowania ich jako pochodzących z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej. Jak nadmieniono wyżej, spełnienie tego kryterium rodziłoby konieczność opodatkowania czynności wykonywanych w ramach kontraktu menadżerskiego podatkiem od towarów i usług.

Definicja działalności gospodarczej na potrzeby ustawy o VAT została wyrażona w art. 15 ust. 2 tej ustawy i dotyczy wszelkiej działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Terminy odliczania VAT w 2014 r.

Pełne odliczenie VAT od samochodów firmowych - informacja VAT-26

Jednocześnie w art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o VAT wskazano, iż za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Reasumując, świadczone w ramach kontraktu menadżerskiego usługi nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w przypadku zawarcia w umowie warunków odnoszących się do: wykonywanych czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich. Jak zauważył organ podatkowy dwa pierwsze warunki dotyczą w zasadzie każdego odpłatnego stosunku prawnego. Dlatego dopiero określenie w umowie trzeciego z nich tj. przenoszącego odpowiedzialność wobec osób trzecich ze zleceniobiorcy na zleceniodawcę, wykluczy samodzielny charakter jego działalności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama