reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy sprzedaż działki trzeba opodatkować VAT

Czy sprzedaż działki trzeba opodatkować VAT

Ciąg działań takich jak: nabycie działek przeznaczonych pod zabudowę, scalenie działek, uzbrojenie terenu, wystąpienie o pozwolenie na budowę budynku z przeznaczeniem na usługi, oddanie działek w najem, poszukiwanie nabywców poprzez biuro nieruchomości oraz za pośrednictwem Internetu - wskazuje na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działki w takich okolicznościach jest opodatkowana VAT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 stycznia 2014 r. (nr IPTPP4/443-734/13-4/BM).

Sprzedaż działki z prywatnego majątku a VAT – pytanie podatnika

Pewien podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie

opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży działki.

Podatnik kupił tę działkę w 2007 r. od osoby fizycznej, która nie wystawiła faktury, a jedyną podstawą była umowa sprzedaży zawarta w formie aktu notarialnego. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, działka ma przeznaczenie budowlane pod działalność usługową.

Podatnik w tym czasie był już podatnikiem VAT w zakresie wynajmu lokalu użytkowego.

W okresie kilku kolejnych lat podatnik przeprowadził uzbrojenie działki ale od poniesionych nakładów na uzbrojenie działki nie odliczył podatku VAT.

Po kilku latach dokupił inną, sąsiadującą działkę też zaklasyfikowaną jako działka budowlana pod budownictwo usługowe. Od zakupu tej drugiej działki również nie odliczył podatku VAT, gdyż sprzedawcą była osoba fizyczna, która podobnie jak w pierwszym przypadku nie była podatnikiem VAT.

Następnie podatnik dokonał scalenia tych dwóch działek w jedną.

W 2009 r. podatnik zarejestrował działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu. W ramach działalności dokonywał różnych zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną (głównie najmem).

Po scaleniu obu działek wynajmował je przez 3 miesiące. Usługi najmu Wnioskodawca dokumentował fakturami VAT.

Działkę, której dotyczył wniosek o wydanie interpretacji podatkowej podatnik zawsze traktował jako inwestycję prywatną. Żadnych kosztów związanych z utrzymaniem, uzbrojeniem czy scaleniem działek nie zaliczał do kosztów podatkowych. Nie odliczał też podatku VAT od zakupów, które były z tą inwestycją związane.

Obecnie podatnik rozważa sprzedaż działki.

Nabywców podatnik będzie poszukiwał poprzez biuro nieruchomości i ogłoszenie w Internecie.

Zdaniem podatnika sprzedaż prywatnego majątku, nie związanego z działalnością gospodarczą którego zakup nie podlegał opodatkowaniu VAT, nie podlega VAT.

Faktury i fakturowanie od 1 stycznia 2014 r.

Podstawa opodatkowania w VAT - nowe zasady od 2014 roku

VAT od sprzedaży działki – interpretacja podatkowa

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie zgodził się z podatnikiem.

Zdaniem organu podatkowego nie można się zgodzić ze stwierdzeniem podatnika, że przedmiotowa działka stanowi majątek prywatny w żaden sposób niezwiązany z działalnością gospodarczą.

Najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Tym samym wypełnia on określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, bez względu na to, czy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W opinii Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w przedmiotowej sprawie wystąpiły okoliczności, które łącznie wskazują, że sprzedaż przez podatnika działki należy uznać za działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, która podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Istotnym faktem jest to, że podatnik, wykorzystywał ww. działkę w działalności gospodarczej – najem oraz wystąpił i otrzymał pozwolenie na budowę budynku z przeznaczeniem na usługi, czyli miał zamiar wykorzystania działki w działalności gospodarczej. Dlatego w związku ze sprzedażą tej działki podatnik wystąpi jako podatnik podatku od towarów i usług dokonujący sprzedaży majątku związanego z działalnością gospodarczą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama