| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Błędy w deklaracjach rocznych PIT

Błędy w deklaracjach rocznych PIT

Błędne wypełnienie deklaracji PIT zmusza podatników do złożenia jego korekty a niekiedy do wizyty w urzędzie skarbowym dlatego ważne jest prawidłowe wypełnienie deklaracji. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez podatników podatku dochodowego w rocznych PIT-ach.

Błędne wpisanie numeru NIP bądź PESEL - zdarza się, że podatnicy błędnie wpisują np. NIP pracodawcy zamiast własnego przepisując go z PIT 11. Podkreślić należy, że na mocy obowiązujących przepisów osoba fizyczna objęta rejestrem PESEL nieprowadząca działalności gospodarczej lub niebędąca podatnikiem VAT w kontaktach z administracją podatkową jest identyfikowana w oparciu o jeden identyfikator podatkowy, którym jest numer PESEL. Dlatego też wpisanie numeru PESEL przez takich podatników jest wystarczające.

Popularnym błędem jest wysłanie nieodpowiedniego druku PIT. Podatnicy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że wraz z nowelizacją przepisów podatkowych zmieniają się formularze.

Dla podatników chcących rozliczyć się przez internet Ministerstwo Finansów utworzyło stronę internetową z której można ściągnąć program e-Deklaracje, na której znajdują się aktualne deklaracje podatkowe - Po wysłaniu wypełnionego dokumentu otrzymujemy elektroniczne potwierdzenie(Urzędowe Poświadczenie Odbioru) natomiast dodatkowym bonusem tego typu rozliczenia jest szybki (kilkanaście dni) zwrot w przypadku nadpłaty.

Dla chcących rozliczyć się poprzez wypełnienie formularza i wysłanie go pocztą aktualny wykaz formularzy znajduje się również na stronie Ministerstwa Finansów a także w poszczególnych Urzędach Skarbowych. Ponadto oferowane programy do rozliczeń powinny zawierać aktualne formularze.

Powszechne jest również błędne rozliczenie ulg podatkowych. Najbardziej uciążliwa wydaje się być ulga prorodzinna, gdzie podatnicy odliczają pełną ulgę, zamiast odpowiednią ilość miesięcy w roku w przypadku narodzin dziecka w trakcie roku podatkowego. Ulga przysługuje za cały miesiąc w którym dziecko przyszło na świat, jeżeli więc urodziło się 15 września 2013 roku ulga przysługuje za 4 miesiące.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Polecamy: PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Ponadto należy pamiętać o konieczności podania numeru PESEL dziecka - jeżeli dziecko nie ma jeszcze numeru PESELl należy podać jego imię, nazwisko i datę urodzenia. Pozostałe dokumenty, takie jak np. akt urodzenia, zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, zaświadczenie sądu o ustaleniu rodziny zastępczej czy dokument potwierdzający, że pełnoletnie dziecko uczy się lub studiuje, pokazujemy tylko na wezwanie urzędu lub podczas kontroli.

Wiele osób popełnia błędy przy zaokrąglaniu kwot. Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej końcówka kwoty powyżej 50 groszy jest zaokrąglana w górę, zaś poniżej – w dół. Przykładowo: 100,46 zł należy przedstawić jako 100 zł, podczas gdy już kwota 100,50 zł przedstawiona będzie jako 101 zł. Pojawiają się również błędy rachunkowe dotyczące np. kwot przekazanych darowizn bądź opłat za internet.

Dość powszechną pomyłką jest niewłaściwe przekazywanie 1% podatku. Wykaz organizacji pożytku publicznego którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2012 r. publikowany jest na stronach Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS - należy zaznaczyć, że wykaz ten jest aktualizowany. Należy także uważnie zbadać, czy wpisywany przez nas numer KRS jest poprawny, lub czy nie stracił on ważności, może się bowiem okazać, że organizacja którą wspieraliśmy od lat już nie istnieje.

Najczęstsze błędy w rocznych PIT-ach - czyli ucz się na cudzych błędach

W przypadku małżonków rozliczających się łącznie częstym błędem jest brak pomnożenia wyliczonego podatku od połowy dochodów przez dwa (w przypadku małżonków łączny dochód należy bowiem podzielić na połowę, ustalić podatek od tej połowy, a następnie pomnożyć go przez dwa). Zdarza się zaś że małżonkowie błędnie liczą podatek od całości dochodów, a następnie wykazują jego połowę.

Ponadto małżonkowie składają niekiedy wspólne zeznanie nie mając takiego prawa, niestety nie można złożyć wspólnego rozliczenia z małżonkiem, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym. Nie ma przy tym znaczenia czy ów małżonek uzyskał dochody z tej działalności, czy też nie. Zakaz wspólnego rozliczenia obowiązuje również gdy małżonek zgłosił zawieszenie prowadzonej działalności.

Wielu podatników zapomina także o załączeniu załączników np. PIT/O - dotyczący przysługujących ulg bądź PIT/D sładany przez podatników dokonujących odliczeń z tytułu poniesionych wydatków mieszkaniowych.

Polecamy: Poczęstunek podczas spotkań biznesowych jest kosztem podatkowym

Polecamy: Nieodpłatne świadczenia wspólników spółek osobowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK