Remanent na koniec 2013 roku - zasady, dane, wycena
REKLAMA
REKLAMA
Jakie dane zawrzeć w spisie z natury?
W spisie z natury przedsiębiorca powinien wskazać co najmniej następujące dane:
REKLAMA
1. imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy)
2. datę sporządzenia spisu i numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury
3. szczegółowe określenie towaru i innych składników
4. jednostkę miary i ilość stwierdzoną w czasie spisu
5. cenę w złotych i groszach za jednostkę miary
6. wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową
7. łączną wartość spisu z natury
8. wartość pomniejszenia
- należy wskazać z jakiego powodu następuje pomniejszenie,
- w remanencie dla ryczałtu nie wprowadzamy pomniejszenia,
- w remanencie dla zasad ogólnych i podatku liniowego wprowadzamy pomniejszenie wynikające z tyt. nieopłaconych faktur zakupu, które zostały wyksięgowane z KPiR ze znakiem minus,
9. klauzulę „Spis zakończono na pozycji…”
Pod spisem z natury powinien znaleźć się również czytelny podpis właściciela zakładu (wspólników).
Co wykazać w remanencie?
- towary handlowe – również te, które znajdują się poza zakładem podatnika
- materiały podstawowe
- materiały pomocnicze
- wyroby gotowe
- towary obce na terenie zakładu – mimo że nie podlegają one wycenie, należy podać ich ilość oraz wskazać ich właściciela
W spisie powinny również znaleźć się braki, czyli wyroby własnej produkcji, które nie odpowiadają wymaganiom technicznym, zarówno te całkowicie wykończone, jak i wstrzymane w określonej fazie produkcji. Do braków zalicza się też towary uszkodzone lub zniszczone, które w danym stopniu utraciły swoją pierwotną wartość. Towarami, które utraciły tę wartość całkowicie nazywa się natomiast odpadami – i one również powinny być uwzględnione w remanencie.
Remanent nie jest trudny - czyli jak przygotować spis z natury
Remanenty szczególne
Niektóre rodzaje działalności są traktowane szczególnie:
- księgarnie i antykwariaty księgarskie jedną pozycją mogą objąć wydawnictwa o tej samej cenie, bez względu na nazwę czy nazwisko autora, zachowując podział na broszury, książki, albumy etc,
- działalności kantorowe spisem z natury powinny objąć wartości dewizowe, które się nie sprzedały,
- działalności polegające na udzielaniu pożyczek pod zastaw w remanencie powinny uwzględnić także przedmioty zastawione pod udzielone pożyczki,
- natomiast działy specjalne produkcji rolnej są zobowiązane objąć spisem z natury materiały i surowce, które nie zostały zużyte w toku produkcji, a także liczbę zwierząt, dzieląc gatunki na grupy.
Jak wycenić remanent?
Przy wycenianiu remanentu bierze się pod uwagę dwie wartości: cenę zakupu i koszt wytworzenia.
Cena zakupu jest kosztem, jaki nabywca ponosi za zakupione towary lub materiały, pomniejszonym o podatek VAT, a w przypadku sprowadzania z zagranicy powiększonym o cło, podatek akcyzowy oraz dodatkowe opłaty celne. Do ceny zaliczają się również rabaty i opusty – wówczas koszt należy pomniejszyć.
Natomiast koszt wytworzenia to wszelkie koszty związane bezpośrednio i pośrednio z przerobem materiałów, wyłączeniem kosztów sprzedaży wyrobów gotowych i usług.
Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT
Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne
A zatem:
- towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze wycenia się według cen zakupu bądź cen rynkowych z dnia przeprowadzania spisu - ta druga opcja może być brana pod uwagę tylko wtedy, jeśli ceny te są niższe od cen zakupu, a sama wycena dotyczy towaru, który został na przykład uszkodzony,
- półwyroby (półfabrykaty), wyroby gotowe i braki własnej produkcji wycenia się na podstawie kosztów ich wytworzenia, natomiast odpady użytkowe, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania,
- niesprzedane wartości dewizowe wycenia się według cen zakupu z dnia sporządzenia spisu – jednak cena ta nie może być wyższa, niż średni kurs NBP w dniu 30. grudnia,
- wartość rzeczy zastawionych wycenia się według ich wartości rynkowej,
- produkcję niezakończoną, na przykład w działalności usługowej i budowlanej, wycenia się według kosztów wytworzenia – przy czym wartość ta nie może być niższa, niż koszt materiałów zużytych do produkcji,
- natomiast produkcję zwierzęcą wycenia się według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, uwzględniając gatunki, grupę i wagę zwierząt.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Istotne regulacje prawne, a korekta kosztów
REKLAMA
Ze względu na zmianę przepisów dotyczących nieuregulowanych płatności w remanencie należy obowiązkowo ująć wartość odpowiadającą wartości nieopłaconych towarów i materiałów, które zwiększają przychód przypadający na towary handlowe lub zmniejszają koszty uzyskania przychodu.
Co istotne, w tym roku w życie weszły nowe przepisy, zgodnie z którymi w spisie powinno się wskazać również pozycje KPiR, pod którymi koszty uzyskania przychodu zostały zmniejszone, bądź w wyniku wyksięgowania nieopłaconych podatków zwiększono przychód.
Jeżeli przedsiębiorca do wyceny pozycji objętych spisem z natury zastosował inne zasady wyceny, niż ceny zakupu, nabycia lub kosztu wytworzenia, i zasady te są przewidziane w ust. 1-4 i 7 Rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, kwota pomniejszenia nie może przewyższać wartość tej wyceny.
W sytuacji, w której przed rozpoczęciem remanentu przedsiębiorca dokonał zwiększenia w kosztach uzyskania przychodu, zgodnie z art. 24D ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznym nie należy dokonywać wyceny związanej z pomniejszeniem spisu z natury.
Pomniejszenia spisu z natury z tytułu niepłaconych towarów handlowych nie dokonuje się, jeśli przed wykonaniem remanentu przedsiębiorca zapłacił za towary handlowe, które uległy korekcie w KPiR, a w księdze został ujęty zapis na plus z tytułu opłacenia towarów handlowych.
Jeżeli na zakupione na fakturę towary i materiały przysługiwało prawo odliczenia podatku VAT, płatnik wycenia je według wartości netto. Jeśli natomiast takie prawo mu nie przysługiwało, wycenia je według cen brutto.
Czy w spisie z natury ująć towary, na które nie opłacono jeszcze faktur?
W inwentaryzacji przedsiębiorca powinien ująć oraz wycenić wszelkie towary, które istnieją na stronie firmy na dzień 31 grudnia 2013 r. Podatnik powinien ująć w niej zarówno towary handlowe i materiały, które nie zostały opłacone, jak i te, które na dzień sporządzenia spisu z natury przestały być kosztem uzyskania przychodu.
Informacje związane ze sporządzeniem spisu z natury zawiera §29 pkt. 4a Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Spis z natury, a roczne zeznanie podatkowe
Wartość remanentu potrafi odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć poniesione w trakcie roku koszty uzyskania przychodu, dlatego stanowi tak istotną kwestię przy składaniu rocznego zeznania podatkowego.
Uzyskane wyniki inwentaryzacji przedsiębiorcy powinni umieścić na formularzu PIT-B, który jest załącznikiem do zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-36L.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat