PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT
REKLAMA
REKLAMA
Jak wypełnić i złożyć formularz PIT-2
REKLAMA
Zakłady pracy mają obowiązek jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy (PIT) od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze:
- stosunku służbowego,
- stosunku pracy,
- pracy nakładczej,
- spółdzielczego stosunku pracy,
- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy,
- wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (w spółdzielniach pracy).
INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT
Zasadniczo zaliczki na PIT za poszczególne miesiące roku wynoszą (art. 32 ust. 1 ustawy o PIT ):
1. 18 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu - za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej PIT (aktualnie 85.528,- zł);
2. 32 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu - za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej PIT.
Polecamy: PIT 2018. Komentarz
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Miesięczny dochód w PIT
Dla celów obliczania zaliczek za dochód uznaje się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 ustawy o PIT oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu:
- kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 ustawy o PIT oraz
- potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b lub pkt 2a ustawy o PIT.
REKLAMA
Jeżeli świadczenia w naturze, świadczenia ponoszone za podatnika lub inne nieodpłatne świadczenia przysługują podatnikowi za okres dłuższy niż miesiąc, przy obliczaniu zaliczek za poszczególne miesiące przyjmuje się ich wartość w wysokości przypadającej na jeden miesiąc.
Jeżeli nie jest możliwe określenie, jaka część tych świadczeń przypada na jeden miesiąc, a doliczenie całej wartości w miesiącu ich uzyskania spowodowałoby niewspółmiernie wysoką zaliczkę w stosunku do wypłaty pieniężnej, zakład pracy, na wniosek podatnika, ograniczy pobór zaliczki za dany miesiąc i pobierze pozostałą część zaliczki w następnych miesiącach roku podatkowego (art. 32 ust. 2 ustawy o PIT).
Oświadczenie pracownika o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem
PIT-2 – oświadczenie pracownika, który nie prowadzi firmy, nie osiąga dochodów z najmu ani dzierżawy, nie otrzymuje emerytury ani renty
Miesięczną zaliczkę na PIT (obliczoną standardowo lub po zmniejszeniu na skutek oświadczenia o wspólnym rozliczeniu) można zmniejszyć o kwotę (46,33 zł) stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru (PIT-2), w którym stwierdzi, że:
1) nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika;
2) nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
3) nie osiąga dochodów, z działalności gospodarczej ani z najmu i dzierżawy - od których jest obowiązany samodzielnie opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o PIT;
4) nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
5) ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.
Oświadczenia PIT-2 nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie.
Tak obliczoną zaliczkę zmniejsza się jeszcze o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy o PIT, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy ze środków podatnika.
Zakład pracy nie zmniejsza zaliczki, jeżeli podatnik powiadomił go o zmianach stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia.
Nowy formularz PIT-2 obowiązujący od 26 września 2013 roku - Dziennik Ustaw z 11 września 2013 poz. 1054 .
Wyższe koszty pracownicze dla dojeżdżających z innej miejscowości
Pracodawca przy obliczaniu zaliczki na PIT jest obowiązany stosować wyższe koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT (czyli 139,06 zł), jeżeli pracownik złoży oświadczenie (w zwykłej pisemnej formie) o spełnieniu warunku określonego w tym przepisie (czyli o tym, że miejsce zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a pracownik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę).
Koszty pracownicze w PIT – kwoty, limity
W tym przypadku również (tak jak w przypadku PIT-2 ) nie ma konieczności składania co roku nowego oświadczenia, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie.
Wzór oświadczenia o miejscu zamieszkania
Warszawa, 1 stycznia 2012 r.
Gerwazy Rozliczański
ul. Pruszkowska 123 m. 456
05-840 Brwinów
FIRRMA Sp. z o.o.
ul. Przychodowa 333
00-002 Warszawa
Oświadczenie
Na podstawie art. 32 ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oświadczam niniejszym, iż miejsce mojego stałego zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a ja nie otrzymuję z tego tytułu dodatku za rozłąkę.
Gerwazy Rozliczański
Pracownik pracujący za granicą
Pracodawca może nie pobierać w ogóle zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Na wniosek takiego podatnika (w zwykłej pisemnej formie) zakład pracy może jednak pobierać zaliczki na podatek dochodowy wg ww. zasad ale z uwzględnieniem art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o PIT .
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Zgodnie z tymi przepisami jeżeli podatnik, posiadający miejsce zamieszkania w Polsce, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
Zasady te stosuje się odpowiednio do podatnika, posiadającego miejsce zamieszkania w Polsce uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Opodatkowanie dochodów zagranicznych
Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Polecamy: Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat