| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Oświadczenie pracownika o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem

Oświadczenie pracownika o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem

Można w pewnych sytuacjach płacić niższe miesięczne zaliczki na PIT (a więc otrzymywać wyższe wypłaty), gdy planujemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem.

Podatki 2019

Gdy pracownik złoży pracodawcy oświadczenie (w zwykłej pisemnej formie), że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź z samotnie wychowywanym dzieckiem, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu (art. 32 ust. 1a ustawy o PIT):

1) dochody podatnika nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej – zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 18 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej;

2) dochody podatnika przekroczą górną granicę pierwszego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej lub dochody małżonka mieszczą się w niższym przedziale skali, zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 18 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

Polecamy: Komplet podatki 2019

Takie oświadczenie skutkuje zmniejszonymi zaliczkami (pobieranymi według zasad określonych w pkt 1 i 2) począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie.

Jednak, gdy nastąpi zmiana stanu upoważniającego do obniżki zaliczek lub utrata możliwości do opodatkowania dochodów wspólnie z małżonkiem (np. rozwód) albo dzieckiem (np. ślub dziecka, czy ukończenie nauki pełnoletniego dziecka), podatnik jest zobowiązany poinformować o tym płatnika (pracodawcę).

Zobacz wzór: PIT-2 - Oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

PIT-2 i inne oświadczenia pracowników zmniejszające zaliczki na PIT

W takim przypadku od miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik przestał spełniać warunki do obniżki zaliczek, zaliczki są pobierane według zwykłych zasad.

           Wzór oświadczenia o wspólnym rozliczeniu z samotnie wychowywanym dzieckiem

                                                                                       Warszawa, 1 stycznia 2012 r.

Ambroży Oświadczyński
ul. Brwinowska 123 m. 456
00-001 Warszawa

                                                                                       FIRMA Sp. z o.o.
                                                                                       ul. Dochodowa 333
                                                                                       00-002 Warszawa

                                                        Oświadczenie

Na podstawie art. 32 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oświadczam niniejszym, iż za rok 2012 zamierzam opodatkować swoje dochody łącznie z moim samotnie wychowywanym dzieckiem (tj. na zasadach określonych w art. 6 ust. 4 ww. ustawy).

Oświadczam ponadto, że moje dziecko nie uzyska w 2012 roku żadnych dochodów opodatkowanych wg stawek skali podatkowej określonych w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Ambroży Oświadczyński

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »