Czy udostępnienie pracownikowi służbowego samochodu powoduje powstanie przychodu?
REKLAMA
REKLAMA
Przepis art. 124 kodeksu pracy określa jakie mienie może zostać powierzone pracownikowi i jakie są zasady odpowiedzialności pracownika za nie.
REKLAMA
Generalnie zasadą jest, że pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę w mieniu powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Ale od odpowiedzialności tej pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
W przypadku, gdy pracodawca i pracownik potrafią wykazać, że motywem umiejscowienia miejsca parkingowego w miejscu zamieszkania pracownika są przepisy kodeksu pracy organy podatkowe nie będą mogły się domagać podatku dochodowego od pracownika.
Polecamy: Czy trzeba płacić PIT od wykupionych przez pracodawcę uprawnień do ulgowych przejazdów koleją?
W dniu 30 marca 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygnatura IPPB4/415-30/11-4/MP) wydał interpretację potwierdzającą przedstawiony sposób interpretacji:
„(…) Spółka zamierza przydzielić pracownikom samochody firmowe, które będą własnością Spółki lub będą używane na podstawie umowy leasingowej przez Spółkę. Wnioskodawca nie będzie mógł zapewnić wszystkim pracownikom, którym przysługują samochody służbowe, miejsca parkingowe. Z uwagi na charakter pracy pracowników, miejsce parkowania samochodów służbowych zostanie wyznaczone w miejscu zamieszkania danego pracownika. Zasady korzystania z samochodów służbowych zostaną uregulowane w regulaminie korzystania z samochodów służbowych. Pracownicy będą zobowiązani do używania samochodów zgodnie z tym regulaminem. Samochody będą wykorzystywane przez pracowników do podróży związanych z wykonywaniem czynności służbowych. W przypadku wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych, Spółka doliczy wartość tego świadczenia do wynagrodzenia pracownika ze stosunku pracy.
Zatem należy stwierdzić, że przydzielenie samochodu służbowego pracownikom i wyznaczenie przez płatnika miejsca garażowania w miejsca zamieszkania tych osób gwarantującym jego bezpieczeństwo, a tym samym stałą gotowość do użytkowania i osiągania przychodu, wynikające z charakteru pracy na danym stanowisku nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku pracy o ile samochody te będą wykorzystywane w celach służbowych. W konsekwencji przejazdy z oraz do miejsca garażowania nie będą również generowały przychodu ze stosunku pracy. Przejazdy oraz parkowanie będą stanowiły realizację celu służbowego jakim jest dbałość o powierzone mienie Spółki.”
W powołanej interpretacji przydzielenie samochodu służbowego, wynikające z charakteru pracy na danym stanowisku nie zostało więc uznane za przychód pracownika ze stosunku służbowego pod warunkiem, że samochód ten jest wykorzystywany w celach służbowych.
Polecamy: serwis PIT
REKLAMA
Zdaniem organu podatkowego przejazdy do pracy i z pracy do domu (miejsca parkowania) nie są w tych okolicznościach celem prywatnym. Stanowią bowiem realizację celu służbowego, jakim jest dbałość o powierzone mienie podatnika wyrażająca się poprzez parkowanie samochodu służbowego w miejscu gwarantującym w najwyższym możliwym stopniu jego bezpieczeństwo.
Spółka nie ma wystarczająco dużo miejsc parkingowych, więc korzysta z miejsc do parkowania u swoich pracowników. Taka sytuacja nie rodzi dla pracownika przychodu z tytułu dojazdów do pracy i powrotów do domu samochodem służbowym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat