Czy zwrot wydatków za odwołanie pracownika z urlopu jest opodatkowany PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawcy sporządzają plan urlopów, aby była zachowana ciągłość prowadzenia danego zakładu pracy pod nieobecność części pracowników.
REKLAMA
Może się jednak zdarzyć, że pracownik zostanie odwołany z urlopu. Może to jednak nastąpić w ściśle określonych przypadkach przewidzianych w przepisach Kodeksu pracy (dalej: k.p.).
Pracodawca może bowiem odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (art. 167 § 1 k.p.).
W związku z zaplanowaniem urlopów pracownicy ponoszą szereg wydatków, np. zaliczek. Przepisy przewidują, że pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu (§ 2 art. 167 k.p.).
Przepis ten należy czytać w powiązaniu z art. 117 § 2 k.p., w myśl którego pracownik nie może ponosić ryzyka związanego z działalnością pracodawcy.
Warto też podkreślić, że pracownik może także dochodzić od pracodawcy zwrotu, jakie poniósł w związku z odwołaniem go z urlopu na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego o skutkach niewykonania zobowiązań, art. 300 k.p. w sprawcach nieuregulowanych w przepisach tego kodeksu odsyła bowiem właśnie do Kodeksu cywilnego.
Powstaje w związku z tym pytanie dotyczące skutków podatkowych w/w zwrotu wydatków za odwołanie pracownika z urlopu, konkretnie, czy zwrot ten będzie stanowił przychód podatnika opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu
Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik
REKLAMA
Przepis art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 51, poz. 307, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uznaje wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
- wynagrodzenia zasadnicze,
- wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
- różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i
- wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto
- świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również
- wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zwrot wydatków z tytułu odwołania pracownika z urlopu nie powoduje przysporzenia majątkowego po stronie pracownika, o których jest mowa w art. 12 ustawy o PIT. Po pierwsze pracodawca pokrywa tu koszty, które pracownik już poniósł w związku z zaplanowanym urlopem, są to koszty udokumentowane.
Poza tym pracownik ponosi te wydatki z opodatkowanego już wcześniej wynagrodzenia za pracę, a więc opodatkowanie zwrotu wydatków związanych z odwołaniem go z urlopu prowadziłoby do sprzecznego z prawem, podwójnego opodatkowania tych wydatków.
Zatem zwrot udokumentowanych wydatków na skutek odwołania pracownika z urlopu nie stanowi przychodu pracownika i nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 12 ustawy o PIT.
W podobnym tonie wypowiadają się też organy podatkowe (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 października 2010 r. - nr ILPB2/415-704/09/10-S/WM).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat