Kto może skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodów z agroturystyki?
REKLAMA
REKLAMA
Dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom, które przebywają w tych gospodarstwach na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba pokoi nie przekracza 5 korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 51, poz. 307, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT).
REKLAMA
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Wielu podatników, którzy świadczą usługi agroturystyczne nie jest właścicielami budynków, w których świadczą swoje usługi, a jedynie są ich posiadaczami lub też dysponują tymi budynkami będąc ich użytkownikami.
Podatnicy ci w związku z tym wątpliwości, czy mogą skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Z w/w przepisu wynika, że podatnik, które uzyskuje dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych korzysta ze zwolnienia, pod warunkiem, że:
• liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5,
• budynek mieszkalny położony jest na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym.
Oznacza to, że aby skorzystać ze zwolnienia nie trzeba być właścicielem budynków, w których wynajmuje się pokoje gościnne, ponieważ warunku tego nie przewiduje w/w przepis ustawy o PIT.
Aby skorzystać ze zwolnienia dochodów z agroturystyki, o jakim jest mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT podatnik może być posiadaczem lub użytkownikiem budynku, w którym wynajmowane są pokoje gościnne.
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Przepis art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT oznacza, że ze zwolnienia nie może korzystać podatnik wynajmujący pokoje w budynkach innych niż budynki mieszkalne. Zwolnienie nie przysługuje też, gdy budynek mieszkalny i gospodarstwo rolne znajdują się na terenie miasta.
Reasumując należy stwierdzić, że dla skorzystania ze zwolnienia od PIT dochodów z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych w gospodarstwie rolnym nie ma znaczenia to, że podatnik nie jest właścicielem budynków, w których wynajmuje pokoje osobom wypoczywającym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat