| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Kto może skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodów z agroturystyki?

Kto może skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodów z agroturystyki?

Wiele osób trudni się agroturystyką, która polega między innymi na wynajmie pokoi gościnnych i świadczeniu usług rekreacyjnych. Zdarza się, że osoby, świadczą usługi agroturystyczne nie są właścicielami budynków, w których świadczone są te usługi. Powstaje w związku z tym pytanie, czy osoby będące jedynie posiadaczami budynków mogą skorzystać ze zwolnienia od PIT dochodów uzyskiwanych z agroturystyki.

Dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom, które przebywają w tych gospodarstwach na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba pokoi nie przekracza 5 korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 51, poz. 307, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT).

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Wielu podatników, którzy świadczą usługi agroturystyczne nie jest właścicielami budynków, w których świadczą swoje usługi, a jedynie są ich posiadaczami lub też dysponują tymi budynkami będąc ich użytkownikami.

Podatnicy ci w związku z tym wątpliwości, czy mogą skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Z w/w przepisu wynika, że podatnik, które uzyskuje dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych korzysta ze zwolnienia, pod warunkiem, że:

• liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5,
• budynek mieszkalny położony jest na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym.

Oznacza to, że aby skorzystać ze zwolnienia nie trzeba być właścicielem budynków, w których wynajmuje się pokoje gościnne, ponieważ warunku tego nie przewiduje w/w przepis ustawy o PIT.

Aby skorzystać ze zwolnienia dochodów z agroturystyki, o jakim jest mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT podatnik może być posiadaczem lub użytkownikiem budynku, w którym wynajmowane są pokoje gościnne.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT oznacza, że ze zwolnienia nie może korzystać podatnik wynajmujący pokoje w budynkach innych niż budynki mieszkalne. Zwolnienie nie przysługuje też, gdy budynek mieszkalny i gospodarstwo rolne znajdują się na terenie miasta.
Reasumując należy stwierdzić, że dla skorzystania ze zwolnienia od PIT dochodów z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych w gospodarstwie rolnym nie ma znaczenia to, że podatnik nie jest właścicielem budynków, w których wynajmuje pokoje osobom wypoczywającym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »