reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy stypendia za staże bezrobotnych wypłacane z EFS są zwolnione z opodatkowania

Czy stypendia za staże bezrobotnych wypłacane z EFS są zwolnione z opodatkowania

Jestem osobą bezrobotną. Zostałem zakwalifikowany do programu aktywizacji osób bezrobotnych finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i otrzymuję z tego tytułu stypendium za odbywany staż. Od kwoty stypendium była potrącana zaliczka na podatek. Słyszałem jednak, że takie stypendia nie są opodatkowane. Czy to prawda? Jeśli tak, to jak mogę odzyskać potrącony podatek?

Tak. Stypendia stażowe wypłacane osobom bezrobotnym z EFS w związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2010 r. są zwolnione z PIT. 

Na podmiocie wypłacającym stypendium nie ciąży więc obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ani wystawiania i przekazywania jakichkolwiek informacji podatkowych.

Obecnie środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT.

Dzieje się tak dlatego, że ustawa o finansach publicznych zdefiniowała pojęcie środków europejskich, do których zaliczane są m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (art. 2 pkt 5 w zw. art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych). 

A do takich niewątpliwie zalicza się Europejski Fundusz Społeczny, z którego środków finansowane są poszczególne programy operacyjne, m.in. Program Operacyjny Kapitał Ludzki, w ramach którego realizowane są m.in. poddziałania mające na celu aktywizację osób bezrobotnych.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Ponieważ ww. przepis art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT obowiązuje od 1 stycznia 2010 r., to od wypłacanych w 2010 r. nie należało potrącać zaliczek na podatek dochodowy.

Z pytania wynika jednak, że zaliczki takie były potrącane i odprowadzane przez płatnika na konto urzędu skarbowego.

W takim przypadku przysługuje Panu zwrot nadpłaconego podatku, który może zostać odzyskany przez Pana albo poprzez zakwestionowanie zasadności pobrania przez płatnika podatku i na tej podstawie złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty albo poprzez wykazanie tej nadpłaty w zeznaniu rocznym – na podstawie informacji PIT-11 otrzymanej od płatnika (którą w takiej sytuacji płatnik powinien sporządzić i przekazać).

Informacja PIT-11 jest bowiem nie tylko informacją o wysokości uzyskanych dochodów, ale też informacją o pobranych zaliczkach na podatek.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zatem w opisanej sytuacji w przekazanej Panu informacji płatnik nie powinien wykazywać wysokości przychodu z tytułu wypłaconego stypendium, natomiast powinien wykazać wysokość pobranych zaliczek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama