REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy stypendia za staże bezrobotnych wypłacane z EFS są zwolnione z opodatkowania

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
Stypendia za staż bezrobotnych
Stypendia za staż bezrobotnych

REKLAMA

REKLAMA

Jestem osobą bezrobotną. Zostałem zakwalifikowany do programu aktywizacji osób bezrobotnych finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i otrzymuję z tego tytułu stypendium za odbywany staż. Od kwoty stypendium była potrącana zaliczka na podatek. Słyszałem jednak, że takie stypendia nie są opodatkowane. Czy to prawda? Jeśli tak, to jak mogę odzyskać potrącony podatek?

Tak. Stypendia stażowe wypłacane osobom bezrobotnym z EFS w związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2010 r. są zwolnione z PIT

Autopromocja

Na podmiocie wypłacającym stypendium nie ciąży więc obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ani wystawiania i przekazywania jakichkolwiek informacji podatkowych.

Obecnie środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT.

Dzieje się tak dlatego, że ustawa o finansach publicznych zdefiniowała pojęcie środków europejskich, do których zaliczane są m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (art. 2 pkt 5 w zw. art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych). 

A do takich niewątpliwie zalicza się Europejski Fundusz Społeczny, z którego środków finansowane są poszczególne programy operacyjne, m.in. Program Operacyjny Kapitał Ludzki, w ramach którego realizowane są m.in. poddziałania mające na celu aktywizację osób bezrobotnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Ponieważ ww. przepis art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT obowiązuje od 1 stycznia 2010 r., to od wypłacanych w 2010 r. nie należało potrącać zaliczek na podatek dochodowy.

Z pytania wynika jednak, że zaliczki takie były potrącane i odprowadzane przez płatnika na konto urzędu skarbowego.

W takim przypadku przysługuje Panu zwrot nadpłaconego podatku, który może zostać odzyskany przez Pana albo poprzez zakwestionowanie zasadności pobrania przez płatnika podatku i na tej podstawie złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty albo poprzez wykazanie tej nadpłaty w zeznaniu rocznym – na podstawie informacji PIT-11 otrzymanej od płatnika (którą w takiej sytuacji płatnik powinien sporządzić i przekazać).

Informacja PIT-11 jest bowiem nie tylko informacją o wysokości uzyskanych dochodów, ale też informacją o pobranych zaliczkach na podatek.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zatem w opisanej sytuacji w przekazanej Panu informacji płatnik nie powinien wykazywać wysokości przychodu z tytułu wypłaconego stypendium, natomiast powinien wykazać wysokość pobranych zaliczek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

    Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

    Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

    Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

    Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

    Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

    Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

    Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

    Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

    Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

    Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

    W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

    Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

    GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

    Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

    Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

    Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

    Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

    REKLAMA