reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy trzeba płacić PIT od wykupionych przez pracodawcę uprawnień do ulgowych przejazdów koleją?

Czy trzeba płacić PIT od wykupionych przez pracodawcę uprawnień do ulgowych przejazdów koleją?

Niektórzy pracodawcy decydują się na zafundowanie pracownikom ulgowych przejazdów kolejowych. Zawierają stosowne umowy z przewoźnikami kolejowymi i wykupują na własny koszt imienne legitymacje zniżkowe dla pracowników lub częściowo dofinansowują zakup takich legitymacji. W ten sposób umożliwiają pracownikom tańszy dojazd do pracy.

Sytuacja taka powoduje konieczność obciążenia tak „obdarowanych” pracowników podatkiem dochodowym od osób fizycznych, naliczanym od wysokości kwoty zapłaconej przez pracodawcę na rzecz wykupu powyższej ulgi na rzecz konkretnego pracownika.

Konieczność obciążenia tego „prezentu” podatkiem PIT wynika z faktu, iż jest to nieodpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika. Przy czym zdaniem fiskusa bez znaczenia jest to, czy pracownik faktycznie skorzystał później z wykupionej w jego imieniu ulgi, czy też nie. Decydującą przesłanką do uznania ww. uprawnienia do ulgi za nieodpłatne świadczenie jest tu sam fakt otrzymania przez pracownika prawa do skorzystania z tego uprawnienia.

Zauważyć jednocześnie należy, iż podstawą opodatkowania w tym przypadku (przychodem pracownika) jest wartość tego uprawnienia, czyli kwota, jaką uiścił pracodawca.

Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IBPBII/1/415-883/10/AŻ z dnia 28 stycznia 2011 r., pracownik otrzymujący uprawnienie do takiej ulgi, otrzymuje jednocześnie wymierną korzyść finansową, którą może zużytkować wedle swojego uznania, także w celach prywatnych.

Jednak zdaniem sądów administracyjnych (por. m.in. wyrok NSA z 15 września 2009 r. sygn. akt II FSK 536/08) w przypadku gdy wartości świadczeń pracowniczych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika - brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu. W takiej sytuacji nie sposób stwierdzić czy pracownik otrzymał określone świadczenie i jaka jest jego wartość.

Tym samym wydawałoby się, że zawarcie umowy z przewoźnikiem, skonstruowanej tak by nie można było ustalić wartość pojedynczej „legitymacji” mogłoby wyłączyć te świadczenia spod opodatkowania PIT. 

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: serwis Koszty

Jednak wydaje się, że ewentualnej sprawiedliwości w tym zakresie można oczekiwać dopiero przed sądem administracyjnym. Organy podatkowe stają się bowiem coraz bardziej pomysłowe w wyliczaniu wartości nieodpłatnych świadczeń, o czym świadczą m.in. interpretacje ww. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dotyczące imprez integracyjnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama