reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodów

Kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodów

Koszty uzyskania przychodów w zryczałtowanej wysokości 50% można zastosować, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego. Można skorzystać z tych kosztów również wtedy, gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu - czyli gdy przejdą one na zleceniodawcę lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 24 sierpnia 2010 r. (ITPB2/415-538/10/RS).

Zobacz także ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Koszty uzyskania przychodów dla nauczycieli akademickich

Sprawa dotyczyła uczelni wyższej (politechniki), która zatrudniała nauczycieli akademickich do prowadzenia zajęć dydaktycznych i innych, np. promotorstwa i recenzowania prac. Oprócz tego zatrudniała również inne osoby fizyczne. 

Formą zatrudnienia była zazwyczaj umowa o dzieło (od której naliczane są 50% koszty uzyskania przychodów) oraz umowa zlecenie (tu koszty stanowią 20%). W związku z powyższym, uczelnia zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przysługuje jej prawo do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów zarówno w odniesieniu do umów o dzieło, jak i umów zlecenia? 

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Zdaniem spółki, traka praktyka w zakresie umów dotyczących wykładów, recenzji, tworzenia stron internetowych itp. byłaby prawidłowa, ponieważ art. 22 ust.9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), nie wprowadza ograniczenia co do rodzaju zawieranych umów.

Organ podatkowy podzielił stanowisko podatnika. Wyjaśnił, że przychody z tytułu korzystania z praw autorskich albo rozporządzania nimi, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki.

Po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi mieć postać wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.

W umowach, które towarzyszą zamawianiu utworów, strony powinny wyraźnie postanowić, iż przedmiotem zamówienia jest właśnie dobro niematerialne, podlegające ochronie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W konsekwencji zastosowanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% będzie możliwe wówczas, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego oraz gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przejdą one na zleceniodawcę lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich.

Ugruntowana praktyka

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie odbiega od innych wyrażonych przez organy podatkowe w tym zakresie. Przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT stanowi bowiem, iż zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodów przysługują m.in. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich (…), lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama