Kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 24 sierpnia 2010 r. (ITPB2/415-538/10/RS).
Zobacz także ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
Koszty uzyskania przychodów dla nauczycieli akademickich
Sprawa dotyczyła uczelni wyższej (politechniki), która zatrudniała nauczycieli akademickich do prowadzenia zajęć dydaktycznych i innych, np. promotorstwa i recenzowania prac. Oprócz tego zatrudniała również inne osoby fizyczne.
Formą zatrudnienia była zazwyczaj umowa o dzieło (od której naliczane są 50% koszty uzyskania przychodów) oraz umowa zlecenie (tu koszty stanowią 20%). W związku z powyższym, uczelnia zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przysługuje jej prawo do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów zarówno w odniesieniu do umów o dzieło, jak i umów zlecenia?
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!
Zdaniem spółki, traka praktyka w zakresie umów dotyczących wykładów, recenzji, tworzenia stron internetowych itp. byłaby prawidłowa, ponieważ art. 22 ust.9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), nie wprowadza ograniczenia co do rodzaju zawieranych umów.
Organ podatkowy podzielił stanowisko podatnika. Wyjaśnił, że przychody z tytułu korzystania z praw autorskich albo rozporządzania nimi, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki.
Po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi mieć postać wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.
W umowach, które towarzyszą zamawianiu utworów, strony powinny wyraźnie postanowić, iż przedmiotem zamówienia jest właśnie dobro niematerialne, podlegające ochronie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W konsekwencji zastosowanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% będzie możliwe wówczas, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego oraz gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przejdą one na zleceniodawcę lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich.
Ugruntowana praktyka
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie odbiega od innych wyrażonych przez organy podatkowe w tym zakresie. Przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT stanowi bowiem, iż zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodów przysługują m.in. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich (…), lub rozporządzania przez nich tymi prawami.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Nie budzi wątpliwości, iż nie tylko cytowany przepis, ale także inne postanowienia ustawy nie zawierają żadnych wymagań odnoszących się podstawy prawnej, na mocy której do rozporządzania tymi prawami autorskimi dochodzi.
Powyższe oznacza, iż aby dana osoba mogła korzystać z 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów konieczne jest spełnienie jedynie dwóch przesłanek; po pierwsze osoba ta powinna tworzyć utwory w rozumieniu prawa autorskiego, a po drugie, wynagrodzenie powinno być przez nią otrzymane z tytułu przeniesienia praw autorskich.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Decyduje przedmiot umowy
Nie jest przy tym istotne, czy podstawą transferu jest umowa o pracę, umowa o dzieło czy też umowa zlecenia. Ważne jest natomiast, aby zawierała ona odpowiednie postanowienia dotyczące przeniesienia praw autorskich przez twórcę.
REKLAMA
Warto przy tym podkreślić, iż w przypadku, w którym pracownik/zleceniobiorca/przyjmujący zamówienie poza pracą twórczą skutkującą powstaniem utworów wykonuje także na rzecz pracodawcy/zleceniodawcy/zamawiającego inne czynności (tj. takie, które nie skutkują powstaniem utworów), dla korzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów konieczne jest wyodrębnienie tej części należnego mu wynagrodzenia, która związana jest z przeniesieniem praw autorskich.
Nie ma także przeszkód, aby zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodu były, pod pewnymi warunkami, stosowane przez osoby otrzymujące wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę zawartej z zagranicznym pracodawcą.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Wybór przepisów:
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22 ust. 9 pkt 3):
Koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat