REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak naprawić błąd w złożonym zeznaniu podatkowym?

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
Jak naprawić błąd z złożonym zeznaniu podatkowym? PIT 2011 / 2012
Jak naprawić błąd z złożonym zeznaniu podatkowym? PIT 2011 / 2012

REKLAMA

REKLAMA

Przeglądając odpis sporządzonego na własne potrzeby zeznania podatkowego PIT-37 za 2010 r. zorientowałem się, że nie wypełniłem pola formularza, na którym należy wpisać kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zeznanie podatkowe przesłałem do urzędu skarbowego w marcu 2011r. Czy należy poprawić złożone zeznanie i jak można to zrobić?

Błędne zeznanie podatkowe można i trzeba poprawić poprzez złożenie, przesłanie do właściwego urzędu skarbowego jego korekty.

Autopromocja

Korekta ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim sporządzaniu zeznania i może dotyczyć zmiany, uzupełnieniu danych, zarówno obliczeniowych, jak i personalnych w treści zeznania.

Zeznanie należy również skorygować w przypadku błędów literowych, braku danych na deklaracji, pozostawienia pustych, niewypełnionych pól na formularzu - co przytrafiło się podatnikowi w opisanej sytuacji. Dokonując korekty zeznania podatkowego należy ponownie, poprawnie wypełnić właściwy formularz zeznania – w opisanej sprawie podatnik powinien ponownie wypełnić formularz PIT-37.

Polecamy:Co zrobić jeżeli pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11

W formularzu należy zaznaczy, że celem złożenia zeznania jest korekta uprzednio złożonego. Do wypełnionego prawidłowo formularza podatnik powinien załączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korektę składać można aż do upływu 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, a więc do zakończenia okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Późniejsze złożenie korekty będzie bezprzedmiotowe, ponieważ zobowiązanie podatkowe po upływie okresu przedawnienia wygaśnie.

Mając na uwadze, że podatnik zamierza złożyć korektę zeznania za 2010 rok, termin do jej złożenia skończy się po upływie 5 lat od końca 2011 r., a więc z końcem 2016 roku, bo termin płatności podatku za 2010 rok upłynął 30 kwietnia 2011 r.

Warto uczynić to jednak uczynić jak najwcześniej, bo ewentualne wezwanie do urzędu skarbowego, który w ramach swoich kompetencji również może zeznanie podatkowe sprawdzić, oszczędzi nam niepotrzebnego niepokoju i stresu.

Polecamy:Jak rozliczyć dochód ze sprzedaży nagrody wygranej na loterii

W niniejszej sprawie nie wiemy dokładnie, czy podatnik nie wypełniając pola formularza PIT-37 w zakresie składek na ubezpieczenie zdrowotne, nie uwzględnił ich również przy wyliczeniu podatku, czy też podatek został obliczony prawidłowo, a błąd dotyczy jedynie niedokładnego wypełnienia zeznania podatkowego.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczamy od podatku, a więc jej nieuwzględnienie przy obliczaniu podatku ma wpływ na kwotę do zapłatę.

Przypomnieć należy - co w opisanej sprawie raczej nie wystąpi, bo odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza wymiar podatku - że podatnicy mogą popełnić również błędy powodującego konieczność dopłacenia podatku. Jeśli tak się zdarzy, podatnik oprócz złożenia korekty zeznania i wyjaśnień do korekty, musi zapłacić podatek, którego nie uregulował w terminie oraz zapłacić odsetki podatkowe za zwłokę w płatności podatku.

Oczywiście odsetki za zwłokę nie wystąpią, jeśli zdążymy zapłacić „brakujący” podatek i złożyć korektę zeznania przed ustawowym terminem płatności podatku.

Złożenie prawidłowo wypełnionego po korekcie zeznania, wskazanie przyczyn korekty oraz – jeśli jest to konieczne - zapłata podatku uchroni podatnika przed przykrą odpowiedzialnością karno-skarbową.

Podstawa prawna
- art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA