REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak naprawić błąd w złożonym zeznaniu podatkowym?

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
Jak naprawić błąd z złożonym zeznaniu podatkowym? PIT 2011 / 2012
Jak naprawić błąd z złożonym zeznaniu podatkowym? PIT 2011 / 2012

REKLAMA

REKLAMA

Przeglądając odpis sporządzonego na własne potrzeby zeznania podatkowego PIT-37 za 2010 r. zorientowałem się, że nie wypełniłem pola formularza, na którym należy wpisać kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zeznanie podatkowe przesłałem do urzędu skarbowego w marcu 2011r. Czy należy poprawić złożone zeznanie i jak można to zrobić?

Błędne zeznanie podatkowe można i trzeba poprawić poprzez złożenie, przesłanie do właściwego urzędu skarbowego jego korekty.

REKLAMA

Autopromocja

Korekta ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim sporządzaniu zeznania i może dotyczyć zmiany, uzupełnieniu danych, zarówno obliczeniowych, jak i personalnych w treści zeznania.

Zeznanie należy również skorygować w przypadku błędów literowych, braku danych na deklaracji, pozostawienia pustych, niewypełnionych pól na formularzu - co przytrafiło się podatnikowi w opisanej sytuacji. Dokonując korekty zeznania podatkowego należy ponownie, poprawnie wypełnić właściwy formularz zeznania – w opisanej sprawie podatnik powinien ponownie wypełnić formularz PIT-37.

Polecamy:Co zrobić jeżeli pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11

W formularzu należy zaznaczy, że celem złożenia zeznania jest korekta uprzednio złożonego. Do wypełnionego prawidłowo formularza podatnik powinien załączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korektę składać można aż do upływu 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, a więc do zakończenia okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Późniejsze złożenie korekty będzie bezprzedmiotowe, ponieważ zobowiązanie podatkowe po upływie okresu przedawnienia wygaśnie.

Mając na uwadze, że podatnik zamierza złożyć korektę zeznania za 2010 rok, termin do jej złożenia skończy się po upływie 5 lat od końca 2011 r., a więc z końcem 2016 roku, bo termin płatności podatku za 2010 rok upłynął 30 kwietnia 2011 r.

Warto uczynić to jednak uczynić jak najwcześniej, bo ewentualne wezwanie do urzędu skarbowego, który w ramach swoich kompetencji również może zeznanie podatkowe sprawdzić, oszczędzi nam niepotrzebnego niepokoju i stresu.

Polecamy:Jak rozliczyć dochód ze sprzedaży nagrody wygranej na loterii

W niniejszej sprawie nie wiemy dokładnie, czy podatnik nie wypełniając pola formularza PIT-37 w zakresie składek na ubezpieczenie zdrowotne, nie uwzględnił ich również przy wyliczeniu podatku, czy też podatek został obliczony prawidłowo, a błąd dotyczy jedynie niedokładnego wypełnienia zeznania podatkowego.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczamy od podatku, a więc jej nieuwzględnienie przy obliczaniu podatku ma wpływ na kwotę do zapłatę.

Przypomnieć należy - co w opisanej sprawie raczej nie wystąpi, bo odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza wymiar podatku - że podatnicy mogą popełnić również błędy powodującego konieczność dopłacenia podatku. Jeśli tak się zdarzy, podatnik oprócz złożenia korekty zeznania i wyjaśnień do korekty, musi zapłacić podatek, którego nie uregulował w terminie oraz zapłacić odsetki podatkowe za zwłokę w płatności podatku.

Oczywiście odsetki za zwłokę nie wystąpią, jeśli zdążymy zapłacić „brakujący” podatek i złożyć korektę zeznania przed ustawowym terminem płatności podatku.

Złożenie prawidłowo wypełnionego po korekcie zeznania, wskazanie przyczyn korekty oraz – jeśli jest to konieczne - zapłata podatku uchroni podatnika przed przykrą odpowiedzialnością karno-skarbową.

Podstawa prawna
- art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

REKLAMA

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

REKLAMA

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA