| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak naprawić błąd w złożonym zeznaniu podatkowym?

Jak naprawić błąd w złożonym zeznaniu podatkowym?

Przeglądając odpis sporządzonego na własne potrzeby zeznania podatkowego PIT-37 za 2010 r. zorientowałem się, że nie wypełniłem pola formularza, na którym należy wpisać kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zeznanie podatkowe przesłałem do urzędu skarbowego w marcu 2011r. Czy należy poprawić złożone zeznanie i jak można to zrobić?

Błędne zeznanie podatkowe można i trzeba poprawić poprzez złożenie, przesłanie do właściwego urzędu skarbowego jego korekty.

Korekta ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim sporządzaniu zeznania i może dotyczyć zmiany, uzupełnieniu danych, zarówno obliczeniowych, jak i personalnych w treści zeznania.

Zeznanie należy również skorygować w przypadku błędów literowych, braku danych na deklaracji, pozostawienia pustych, niewypełnionych pól na formularzu - co przytrafiło się podatnikowi w opisanej sytuacji. Dokonując korekty zeznania podatkowego należy ponownie, poprawnie wypełnić właściwy formularz zeznania – w opisanej sprawie podatnik powinien ponownie wypełnić formularz PIT-37.

Polecamy:Co zrobić jeżeli pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11

W formularzu należy zaznaczy, że celem złożenia zeznania jest korekta uprzednio złożonego. Do wypełnionego prawidłowo formularza podatnik powinien załączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.

Korektę składać można aż do upływu 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, a więc do zakończenia okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Późniejsze złożenie korekty będzie bezprzedmiotowe, ponieważ zobowiązanie podatkowe po upływie okresu przedawnienia wygaśnie.

Mając na uwadze, że podatnik zamierza złożyć korektę zeznania za 2010 rok, termin do jej złożenia skończy się po upływie 5 lat od końca 2011 r., a więc z końcem 2016 roku, bo termin płatności podatku za 2010 rok upłynął 30 kwietnia 2011 r.

Warto uczynić to jednak uczynić jak najwcześniej, bo ewentualne wezwanie do urzędu skarbowego, który w ramach swoich kompetencji również może zeznanie podatkowe sprawdzić, oszczędzi nam niepotrzebnego niepokoju i stresu.

Polecamy:Jak rozliczyć dochód ze sprzedaży nagrody wygranej na loterii

W niniejszej sprawie nie wiemy dokładnie, czy podatnik nie wypełniając pola formularza PIT-37 w zakresie składek na ubezpieczenie zdrowotne, nie uwzględnił ich również przy wyliczeniu podatku, czy też podatek został obliczony prawidłowo, a błąd dotyczy jedynie niedokładnego wypełnienia zeznania podatkowego.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczamy od podatku, a więc jej nieuwzględnienie przy obliczaniu podatku ma wpływ na kwotę do zapłatę.

Przypomnieć należy - co w opisanej sprawie raczej nie wystąpi, bo odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza wymiar podatku - że podatnicy mogą popełnić również błędy powodującego konieczność dopłacenia podatku. Jeśli tak się zdarzy, podatnik oprócz złożenia korekty zeznania i wyjaśnień do korekty, musi zapłacić podatek, którego nie uregulował w terminie oraz zapłacić odsetki podatkowe za zwłokę w płatności podatku.

Oczywiście odsetki za zwłokę nie wystąpią, jeśli zdążymy zapłacić „brakujący” podatek i złożyć korektę zeznania przed ustawowym terminem płatności podatku.

Złożenie prawidłowo wypełnionego po korekcie zeznania, wskazanie przyczyn korekty oraz – jeśli jest to konieczne - zapłata podatku uchroni podatnika przed przykrą odpowiedzialnością karno-skarbową.

Podstawa prawna
- art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »