| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Co zrobić jeżeli pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11

Co zrobić jeżeli pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11

Do końca lutego pracodawcy i inni płatnicy muszą przekazać podatnikom (a także urzędowi skarbowemu podatnika) PIT-11. Jest to informacja o dochodach uzyskanych w poprzednim roku, pobranych zaliczkach na podatek, zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jednak pamiętajmy, że brak PIT-11 nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego PIT-a.

PIT-11 – najczęściej zadawane pytania

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę w trakcie roku trzeba wysłać PIT-11 w ciągu 14 dni od dnia złożenia przez pracownika wniosku w tej sprawie (art. 39 ust. 2 ustawy o PIT). Jeżeli pracownik o to nie wystąpi - można mu wysłać PIT-11 w zwykłym terminie, czyli do końca lutego następnego roku

Oczywiście nie dostaniesz PIT-11 jeżeli złożyłeś do 10 stycznia wniosek PIT-12 o rozliczenie przez płatnika, bo wtedy roczny PIT składa za Ciebie właśnie płatnik.

Nawet jeżeli nie dostaniesz od pracodawcy w PIT-11 musisz złożyć zeznanie roczne do 30 kwietnia.

Brak PIT-11 nie zwalnia z rocznego rozliczenia podatku!

Bez PIT-11 nie będzie to jednak łatwe więc najpierw spróbuj dowiedzieć się dlaczego nie dostałeś tej informacji. Może przesyłka zaginęła na poczcie a może w ogóle nie została wysłana. W takiej sytuacji nie obrażaj się na pracodawcę tylko idź osobiście do kadr czy księgowości i upomnij się o PIT-11.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Jeżeli nie uda się w ten sposób nic uzyskać zawsze można poprosić urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej o interwencję. Za niewydajnie PIT-11 w ustawowym terminie pracodawcy grozi grzywna do 180 tzw. stawek dziennych (art. 80 ust. 2 kodeksu karnego skarbowego).

Stawka dzienna za przestępstwo skarbowe może być określona od (minimalnie) 50,- zł (1/30 najniższego wynagrodzenia, czyli 1/30 z 1500 zł) do (maksymalnie) 20 000 zł (czterystukrotność najniższej stawki).

Od kogo powinieneś dostać PIT-11

Za wykroczenia skarbowe kara grzywny może być wymierzona w granicach od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej. Czyli w 2012 roku za wykroczenie skarbowe sąd może orzec karę grzywny w wysokości od 150,- zł do 30 000 zł.

Mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (czyli 2 x 1500 = 3000 zł ).

Wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (10 x 1500 = 15 000 zł).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Jednak w praktyce grzywna za niewydanie w terminie PIT-11 nie powinna przekroczyć 30 000,- zł. Na ogół takie zdarzenie traktuje się jako tzw. wypadek mniejszej wagi i karze jak wykroczenie skarbowe (art. 80 § 4 kks). Ale i taka grzywna z pewnością będzie dolegliwa.

Urząd kontroli skarbowej może wymierzyć grzywnę – jednak nie może zmusić w inny sposób pracodawcy, aby ten faktycznie wydał pracownikowi PIT-11. W takiej sytuacji podatnik będzie musiał sam ustalić wszelkie dane potrzebne do wypełnienia swojego rocznego PIT-a.

W tym celu powinien zgromadzić (odszukać) dokumenty dotyczące uzyskanego wynagrodzenia, potrącanych kosztów, składek i zaliczek na podatek. Na pewno przydadzą się formularze ZUS RMUA, wyciągi bankowe lub paski wynagrodzeń oraz umowa o pracę. Jeżeli zbierzemy komplet tych dokumentów nie powinniśmy mieć problemu z zebraniem danych do rocznego PIT-a.

Warto też poinformować urząd skarbowy przy składaniu rocznego PITa, że wobec nieprzekazania przez płatnika PIT-11 podatnik był zmuszony do wypełnienia zeznania na podstawie własnych danych. Można też dołączyć kopię pisma wzywającego płatnika do przekazania PIT-11. Tak radzi swoim podatnikom np. Izba Skarbowa w Poznaniu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »