reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > PIT od rolników od 2014 roku

PIT od rolników od 2014 roku

Taką datę wskazał 13 sierpnia 2012 r. minister rolnictwa Stanisław Kalemba w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Projekt ustawy wprowadzającej podatek dochodowy dla rolników od dochodów z działalności rolniczej i jednocześnie likwidującej podatek rolny jest już podobno uzgodniony z ministrem finansów.

Zmiany te były już zapowiadane przez premiera Tuska w expose z 18 listopada 2011 r.

PIT w rolnictwie ma zastąpić obecnie funkcjonujący podatek rolny. Podatek dochodowy od działalności rolniczej ma stanowić dochód gmin, jak obecnie podatek rolny. Zdaniem ministra Kalemby stawka PIT dla rolników początkowo nie powinna obciążać rolników więcej niż obecny podatek rolny.

Podatek rolny i podatek leśny 2012 - stawki

Zdaniem ekspertów Centrum im. Adama Smitha zmiany te oznaczają likwidację jednego z nielicznych rozsądnych podatków w Polsce - ryczałtowego (od hektara) rolnego podatku dochodowego, który spełnia wszystkie kryteria dobrego podatku - nie jest uciążliwy, łatwy w obliczeniu, tani w poborze po stronie podatnika i rządu i w zasadzie nie do uniknięcia. Hektara nie da się wyprowadzić do raju podatkowego. To jednak doktrynerom chyba przeszkadza.

Inni eksperci wskazują, że objęcie rolników ulgami podatkowymi w PIT i jednoczesne niskie opodatkowanie działalności rolniczej podatkiem dochodowym może być dla niektórych rolników korzystne.

Z drugiej strony jeżeli rolnicy nie będą wykazywać dochodów spotkają się z kontrolami organów podatkowych. Będzie to niebezpieczne dla samych rolników i drogie dla budżetu państwa, bo trzeba będzie zatrudnić rzeszę urzędników kontrolujących płacenie podatku dochodowego przez rolników.

Oczywiście niedogodnością dla rolników będą też formalności jakie wiążą się z ustalaniem dochodu z działalności rolniczej (ustalanie przychodów i kosztów) i jego opodatkowanie.

Kiedy rolnik płaci PIT

Czy rolnik płaci PIT od dzierżawy gospodarstwa rolnego

Działy specjalne produkcji rolnej 2012 - normy szacunkowe dochodu

Działy specjalne produkcji rolnej 2013 - normy szacunkowe dochodu

Już w styczniu 2012 roku wiceminister finansów Maciej Grabowski informował w wypowiedzi dla PAP, że Ministerstwo Finansów razem z Ministerstwem Rolnictwa pracuje nad wprowadzeniem PIT dla rolników od 2014 roku.

Zdaniem ministra Grabowskiego ogólne zasady opodatkowania PIT powinny dotyczyć największych producentów rolnych, tak samo jak dotyczą innych przedsiębiorców.

Już teraz obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości  dotyczy tych rolników, którzy osiągają przychody w wysokości powyżej 5 mln zł.

Czy od dochodów z działalności rolniczej płaci się podatek CIT?

Działalność rolnicza nie jest rozliczana w PIT-28

W przypadku gospodarstw rolnych o średnich dochodach (najliczniejsza) minister finansów rozważa wprowadzenie możliwości skorzystania z prostych (np. ryczałtowych) form opodatkowania na wzór tych dotyczących obecnie pozarolniczej działalności gospodarczej. Może chodzić np. o uproszczoną rachunkowość (np. księga przychodów i rozchodów) lub ryczałt.

- Dostrzegamy, że rolnictwo jest bardzo zróżnicowane; nowy podatek musi wziąć to pod uwagę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jedna trzecia gospodarstw rolnych produkuje praktycznie tylko na własne potrzeby; ich produkcja na rynek jest bardzo ograniczona, więc trudno tu mówić o jakiś dochodach - stwierdził wiceminister Grabowski.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama