REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
podatek dochodowy od działalności rolniczej; PIT od rolników
podatek dochodowy od działalności rolniczej; PIT od rolników

REKLAMA

REKLAMA

Taką datę wskazał 13 sierpnia 2012 r. minister rolnictwa Stanisław Kalemba w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Projekt ustawy wprowadzającej podatek dochodowy dla rolników od dochodów z działalności rolniczej i jednocześnie likwidującej podatek rolny jest już podobno uzgodniony z ministrem finansów.

Zmiany te były już zapowiadane przez premiera Tuska w expose z 18 listopada 2011 r.

REKLAMA

Autopromocja

PIT w rolnictwie ma zastąpić obecnie funkcjonujący podatek rolny. Podatek dochodowy od działalności rolniczej ma stanowić dochód gmin, jak obecnie podatek rolny. Zdaniem ministra Kalemby stawka PIT dla rolników początkowo nie powinna obciążać rolników więcej niż obecny podatek rolny.

Podatek rolny i podatek leśny 2012 - stawki

Zdaniem ekspertów Centrum im. Adama Smitha zmiany te oznaczają likwidację jednego z nielicznych rozsądnych podatków w Polsce - ryczałtowego (od hektara) rolnego podatku dochodowego, który spełnia wszystkie kryteria dobrego podatku - nie jest uciążliwy, łatwy w obliczeniu, tani w poborze po stronie podatnika i rządu i w zasadzie nie do uniknięcia. Hektara nie da się wyprowadzić do raju podatkowego. To jednak doktrynerom chyba przeszkadza.

Inni eksperci wskazują, że objęcie rolników ulgami podatkowymi w PIT i jednoczesne niskie opodatkowanie działalności rolniczej podatkiem dochodowym może być dla niektórych rolników korzystne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony jeżeli rolnicy nie będą wykazywać dochodów spotkają się z kontrolami organów podatkowych. Będzie to niebezpieczne dla samych rolników i drogie dla budżetu państwa, bo trzeba będzie zatrudnić rzeszę urzędników kontrolujących płacenie podatku dochodowego przez rolników.

Oczywiście niedogodnością dla rolników będą też formalności jakie wiążą się z ustalaniem dochodu z działalności rolniczej (ustalanie przychodów i kosztów) i jego opodatkowanie.

Kiedy rolnik płaci PIT

Czy rolnik płaci PIT od dzierżawy gospodarstwa rolnego

Działy specjalne produkcji rolnej 2012 - normy szacunkowe dochodu

Działy specjalne produkcji rolnej 2013 - normy szacunkowe dochodu

Już w styczniu 2012 roku wiceminister finansów Maciej Grabowski informował w wypowiedzi dla PAP, że Ministerstwo Finansów razem z Ministerstwem Rolnictwa pracuje nad wprowadzeniem PIT dla rolników od 2014 roku.

Zdaniem ministra Grabowskiego ogólne zasady opodatkowania PIT powinny dotyczyć największych producentów rolnych, tak samo jak dotyczą innych przedsiębiorców.

Już teraz obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości  dotyczy tych rolników, którzy osiągają przychody w wysokości powyżej 5 mln zł.

Czy od dochodów z działalności rolniczej płaci się podatek CIT?

Działalność rolnicza nie jest rozliczana w PIT-28

REKLAMA

W przypadku gospodarstw rolnych o średnich dochodach (najliczniejsza) minister finansów rozważa wprowadzenie możliwości skorzystania z prostych (np. ryczałtowych) form opodatkowania na wzór tych dotyczących obecnie pozarolniczej działalności gospodarczej. Może chodzić np. o uproszczoną rachunkowość (np. księga przychodów i rozchodów) lub ryczałt.

- Dostrzegamy, że rolnictwo jest bardzo zróżnicowane; nowy podatek musi wziąć to pod uwagę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jedna trzecia gospodarstw rolnych produkuje praktycznie tylko na własne potrzeby; ich produkcja na rynek jest bardzo ograniczona, więc trudno tu mówić o jakiś dochodach - stwierdził wiceminister Grabowski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA