reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Kiedy rolnik płaci PIT

Kiedy rolnik płaci PIT

Przychody uzyskane przez rolnika z tytułu sprzedaży wędlin ze zwierząt z własnej hodowli są opodatkowane PIT. Produkcja i sprzedaż wędlin nie mieści się w definicji działalności rolniczej (opodatkowanej wyłącznie podatkiem rolnym) i jest działalnością gospodarczą (opodatkowaną PIT). Podstawową cechą działalności rolniczej jest bowiem uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Przetwarzanie płodów rolnych, to już działalność gospodarcza.

Szynka wiejska od rolnika

Pewien rolnik tzw. ryczałtowy ma niewielkie gospodarstwo, w którym hoduje trzodę chlewną. Zwrócił się z prośbą o pozwolenie na niewielką produkcję wędlin do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii i otrzymał decyzję akceptacyjną. Chciałby raz na miesiąc wyprodukować niewielką ilość (ok. 50 kg) wędlin z własnej hodowli trzody i następnie to sprzedać.

Zdaniem rolnika nie powinien się z tego tytułu płacić PIT, bowiem jako rolnik płaci tylko podatek rolny.

PIT się fiskusowi należy, bo przetwórstwo to działalność gospodarcza – bez względu na skalę

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, do którego zwrócił się ów rolnik z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej nie zgodził się ze stanowiskiem rolnika. Organ podatkowy uznał, że PIT od dochodu ze sprzedaży wędlin powinien być płacony, jak od każdej działalności gospodarczej.

Bowiem ową okazjonalną produkcję i sprzedaż wędlin uznał za działalność gospodarczą.

Przepisów ustawy o PIT  nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

A zgodnie z  art. 2 ust. 2 ustawy o PIT, działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

a) miesiąc - w przypadku roślin,

b) 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

c) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

d) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Czy sprzedaż brykietów ze słomy z własnego gospodarstwa rolnego jest opodatkowana PIT?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama