Kiedy rolnik płaci PIT
REKLAMA
REKLAMA
Szynka wiejska od rolnika
Pewien rolnik tzw. ryczałtowy ma niewielkie gospodarstwo, w którym hoduje trzodę chlewną. Zwrócił się z prośbą o pozwolenie na niewielką produkcję wędlin do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii i otrzymał decyzję akceptacyjną. Chciałby raz na miesiąc wyprodukować niewielką ilość (ok. 50 kg) wędlin z własnej hodowli trzody i następnie to sprzedać.
REKLAMA
Zdaniem rolnika nie powinien się z tego tytułu płacić PIT, bowiem jako rolnik płaci tylko podatek rolny.
PIT się fiskusowi należy, bo przetwórstwo to działalność gospodarcza – bez względu na skalę
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, do którego zwrócił się ów rolnik z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej nie zgodził się ze stanowiskiem rolnika. Organ podatkowy uznał, że PIT od dochodu ze sprzedaży wędlin powinien być płacony, jak od każdej działalności gospodarczej.
Bowiem ową okazjonalną produkcję i sprzedaż wędlin uznał za działalność gospodarczą.
Przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).
A zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o PIT, działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
a) miesiąc - w przypadku roślin,
b) 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
c) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
d) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.
Czy sprzedaż brykietów ze słomy z własnego gospodarstwa rolnego jest opodatkowana PIT?
Zdaniem organów podatkowych z tej definicji wynika, że podstawową cechą działalności rolniczej jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce).
Wszelkie produkty działalności rolniczej powstają wyłącznie na skutek działania normalnych biologicznych procesów wzrostu. Stan nieprzetworzony to taki stan produktu, który nie różni się zasadniczo od stanu, w jakim produkt znajdował się bezpośrednio po jego wytworzeniu.
Natomiast produkt przetworzony to taki, który na skutek zastosowanych względem niego procesów technologicznych nabrał nowych cech właściwości.
Zatem z pewnością nie jest działalnością rolniczą:
- ubój tucznika,
- poubojowa rozbiórka mięsa,
- wytwarzanie wędlin,
- sprzedaż produktów przetworzonych (np. wędlin).
Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?
Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, jako działalność zarobkowa:
a) wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
b) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi sprzedaż przetworzonych produktów zwierzęcych pochodzących z własnej hodowli trzody należy uznać za działalność gospodarczą. Dlatego też przychody z takiej działalności należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. z pozarolniczej działalność gospodarcza.
Zwolnienie nie dla wędlin
W art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o PIT znaleźć można jeszcze pewne zwolnienie od podatku dochodów ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym.
Ale stosuje się je jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.
Zwolnienie to nie dotyczy więc produkcji i sprzedaży wędlin.
Źródło: Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 lutego 2012 r. (nr IPTPB1/415-279/11-6/KSU).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat