reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych

Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych

Dla rozstrzygnięcia, jak opodatkować dochody uzyskiwane ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych, powinniśmy ustalić jakiego rodzaju działalnością jest sprzedaż drzewek i krzewów ozdobnych.

Sprzedaż drzew i krzewów ozdobnych nabytych od producentów, będzie zwykłą działalnością handlową. Działalność ta jest opodatkowana (w przypadku osób fizycznych ) w formie wybranej przez podatnika (opodatkowanie według skali podatkowej PIT, jednolitej stawki podatkowej 19% PIT, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Nieco bardziej skomplikowane zasady obowiązują przy sprzedaży samodzielnie produkowanych (uprawianych) i następnie sprzedanych roślin.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Działalnością rolniczą, zgodnie z ustawą o PIT, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu,

- w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także

- działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej (licząc od dnia nabycia):

- miesiąc - w przypadku roślin,

- 16 dni - w przypadku wysoko intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

- 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

- 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych występuje też pojęcie „działy specjalne produkcji rolnej”. Stanowią ją: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Załącznikiem tym jest "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego", która określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary stanowią działy specjalne produkcji rolnej dołączona do rozporządzenia Ministra Finansów z 29 września 2010 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama