| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych

Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych

Dla rozstrzygnięcia, jak opodatkować dochody uzyskiwane ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych, powinniśmy ustalić jakiego rodzaju działalnością jest sprzedaż drzewek i krzewów ozdobnych.

Sprzedaż drzew i krzewów ozdobnych nabytych od producentów, będzie zwykłą działalnością handlową. Działalność ta jest opodatkowana (w przypadku osób fizycznych ) w formie wybranej przez podatnika (opodatkowanie według skali podatkowej PIT, jednolitej stawki podatkowej 19% PIT, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Nieco bardziej skomplikowane zasady obowiązują przy sprzedaży samodzielnie produkowanych (uprawianych) i następnie sprzedanych roślin.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Działalnością rolniczą, zgodnie z ustawą o PIT, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu,

- w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także

- działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej (licząc od dnia nabycia):

- miesiąc - w przypadku roślin,

- 16 dni - w przypadku wysoko intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

- 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

- 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych występuje też pojęcie „działy specjalne produkcji rolnej”. Stanowią ją: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Załącznikiem tym jest "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego", która określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary stanowią działy specjalne produkcji rolnej dołączona do rozporządzenia Ministra Finansów z 29 września 2010 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »