Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży drzew i krzewów ozdobnych
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż drzew i krzewów ozdobnych nabytych od producentów, będzie zwykłą działalnością handlową. Działalność ta jest opodatkowana (w przypadku osób fizycznych ) w formie wybranej przez podatnika (opodatkowanie według skali podatkowej PIT, jednolitej stawki podatkowej 19% PIT, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).
REKLAMA
Nieco bardziej skomplikowane zasady obowiązują przy sprzedaży samodzielnie produkowanych (uprawianych) i następnie sprzedanych roślin.
Polecamy: Kontrola podatkowa
Działalnością rolniczą, zgodnie z ustawą o PIT, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu,
- w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także
- działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej (licząc od dnia nabycia):
- miesiąc - w przypadku roślin,
- 16 dni - w przypadku wysoko intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
- 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
- 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt.
REKLAMA
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych występuje też pojęcie „działy specjalne produkcji rolnej”. Stanowią ją: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Załącznikiem tym jest "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego", która określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary stanowią działy specjalne produkcji rolnej dołączona do rozporządzenia Ministra Finansów z 29 września 2010 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie mają zastosowania do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Oznacza to, że produkcja i sprzedaż drzew i krzewów ozdobnych może stanowić działalność rolniczą – w takim przypadku nie zapłacimy od uzyskanych z tego tytułu dochodów podatku dochodowego. Przykładowo będzie tak przy produkcji krzewów i kwiatów ozdobnych w gruncie albo nieogrzewanych tunelach foliowych, o ile okres przechowywania roślin w którym następuje ich biologiczny wzrost będzie wynosił co najmniej miesiąc.
Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet
Jeżeli działalność spełnia warunki do uznania ją za działalność w ramach działów specjalnych produkcji rolnej, to opodatkujemy ją podatkiem dochodowym (PIT). Przykładem jest produkcja krzewów i kwiatów ozdobnych w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2 lub w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2.
Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 sierpnia 2011 r., nr IPTPB1/415-136/11-2/MD.
Podstawa prawna:
- art. 2 ust. 1 pkt 1, ust. 2, ust. 3 i ust. 3a, art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 września 2010 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej
Data publikacji: 2011-11-14
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat