REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?

Katarzyna Broniszewska
Dochód ze sprzedaży nieruchomości może być zwolniony z podatku PIT
Dochód ze sprzedaży nieruchomości może być zwolniony z podatku PIT

REKLAMA

REKLAMA

Czy w przypadku przeznaczenia środków pieniężnych, uzyskanych ze sprzedaży mieszkania położonego w Polsce, na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w innym państwie, istnieje możliwość uznania tych środków jako wydatków poniesionych na cel mieszkaniowy? A w związku z tym, czy można skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodu ze sprzedaży tego mieszkania w Polsce?

Środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania stanowią dochód.

Autopromocja

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zasadą jest, że wszelkie dochody podlegają opodatkowaniu. Dopiero w drodze ustanowionego wyjątku dopuszczalne są zwolnienia z obowiązku odprowadzenia podatku.

Jeden z wyjątków został ustanowiony w art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm), dalej ustawa o PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochody zwolnione z opodatkowania

Od podatku dochodowego zwolnione są dochody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a)  nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)  spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)  prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)  innych rzeczy.

Zwolnienie nastąpi, jeżeli dochód został wypłacony w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Ponadto sprzedaż nie mogła nastąpić w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej. W stosunku do innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W sytuacji nastąpienia zamiany - okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Wolna od podatku jest kwota w wysokości odpowiadającej iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych

Warunkiem wskazanego zwolnienia jest przeznaczenie uzyskanego dochodu na własne cele mieszkaniowe nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, licząc od dnia odpłatnego zbycia.

Udokumentowane wydatki poniesione na te cele należy uwzględnić do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Cele mieszkaniowe

Aby zwolnienie mogło nastąpić, uzyskany dochód ze sprzedaży nieruchomości musi być przeznaczony na tzw. cele mieszkaniowe. Zostały one wskazane w art. 21 ust. 25 pkt 1 i pkt 2 ustawy o PIT.

Wydatki poniesionymi na cele mieszkaniowe, to wydatki poniesione m.in na:

a)  nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b)  nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 21 ust.25 pkt 1 ustawy o PIT)

a także

a)  spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na cele mieszkaniowe,

b)  spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,

c)  spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b (art. 21 ust.25 pkt 2 ustawy o PIT).

Gdy kredyt (pożyczka) jest częścią kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych - niż wymienione w powyższych przypadkach (art. 21 ust. 25 pkt 1 i pkt 2 ustawy o PIT) - zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, to za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, uważa się:

- wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c u) oraz

- zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę

  kredytu (pożyczki), o którym mowa w powyżej wskazanych artykułach.

Zwolnienie podatkowe, o którym mowa, nie ma jednak zastosowania do tej części wydatków wskazanych w art. 21 ust.25 pkt 2, które:

- zostały uwzględnione przez podatnika lub

- zostały przeznaczone na pokrycie wydatków wymienionych w art. 21 ust.25 pkt 1

w związku z  korzystaniem z ulg podatkowych (w rozumieniu ordynacji podatkowej) przy

 odprowadzeniu podatku PIT.

Nieruchomości muszą być położone w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Również  bank lub w spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowej muszą mieć siedzibę na tym obszarze.

Zakup mieszkania zlokalizowanego w innym państwie

Przepis art. 21 ust. 25 ustawy o PIT ma zastosowanie do tych nieruchomości, które położone są na obszarze Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Ponadto pomiędzy krajem, w którym znajduje się dana nieruchomość a Polską muszą być podpisane odpowiednie umowy regulujące problem podwójnego opodatkowania oraz kwestię uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Zwolnienie od podatku

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawione przepisy podatkowe, zwolnienie z podatku dochodowego nastąpi, gdy:

1) środki uzyskane z odpłatnego zbycia mieszkania zostaną przeznaczone wyłącznie na cele wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT,

2) przeznaczenie dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw, na wskazane cele mieszkaniowe (dotyczy to również spłaty kredytu (kapitału) oraz odsetek od kredytu zaciągniętego przez podatnika w banku mającym siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej) nastąpi w okresie nie dłuższym niż dwa lata od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw.

Kredyt, na którego spłatę został przeznaczony dochód z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego musi być kredytem zaciągniętym na cele mieszkaniowe.

Cel mieszkaniowy stanowią bieżące spłaty rat obejmujących kapitał i odsetki od takiego kredytu tj. spłaty rat ponoszone od chwili uzyskania dochodu ze sprzedaży mieszkania w Polsce, do upływu okresu dwóch lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie tego mieszkania.

Wydatki przeznaczone na spłatę kolejnych rat kredytu, które zostaną poniesione po upływie okresu dwóch lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie mieszkania w Polsce, mimo że są poniesione w celach mieszkaniowych - nie spełniają tego warunku.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 lipca 2011 r. (nr IPTPB2/415-103/11-2/MP).

Podstawa prawna:

- art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), art. 30e, art. 21 ust. 1 pkt 131, art. 21 ust. 25, 27, 30 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA