Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania stanowią dochód.
REKLAMA
Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
Podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Zasadą jest, że wszelkie dochody podlegają opodatkowaniu. Dopiero w drodze ustanowionego wyjątku dopuszczalne są zwolnienia z obowiązku odprowadzenia podatku.
Jeden z wyjątków został ustanowiony w art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm), dalej ustawa o PIT.
Dochody zwolnione z opodatkowania
Od podatku dochodowego zwolnione są dochody uzyskane z odpłatnego zbycia:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy.
Zwolnienie nastąpi, jeżeli dochód został wypłacony w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Ponadto sprzedaż nie mogła nastąpić w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej. W stosunku do innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W sytuacji nastąpienia zamiany - okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?
Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik
Wolna od podatku jest kwota w wysokości odpowiadającej iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych
Warunkiem wskazanego zwolnienia jest przeznaczenie uzyskanego dochodu na własne cele mieszkaniowe nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, licząc od dnia odpłatnego zbycia.
Udokumentowane wydatki poniesione na te cele należy uwzględnić do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Cele mieszkaniowe
Aby zwolnienie mogło nastąpić, uzyskany dochód ze sprzedaży nieruchomości musi być przeznaczony na tzw. cele mieszkaniowe. Zostały one wskazane w art. 21 ust. 25 pkt 1 i pkt 2 ustawy o PIT.
Wydatki poniesionymi na cele mieszkaniowe, to wydatki poniesione m.in na:
a) nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b) nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 21 ust.25 pkt 1 ustawy o PIT)
a także
a) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na cele mieszkaniowe,
b) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
REKLAMA
c) spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b (art. 21 ust.25 pkt 2 ustawy o PIT).
Gdy kredyt (pożyczka) jest częścią kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych - niż wymienione w powyższych przypadkach (art. 21 ust. 25 pkt 1 i pkt 2 ustawy o PIT) - zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, to za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, uważa się:
- wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c u) oraz
- zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę
kredytu (pożyczki), o którym mowa w powyżej wskazanych artykułach.
Zwolnienie podatkowe, o którym mowa, nie ma jednak zastosowania do tej części wydatków wskazanych w art. 21 ust.25 pkt 2, które:
- zostały uwzględnione przez podatnika lub
- zostały przeznaczone na pokrycie wydatków wymienionych w art. 21 ust.25 pkt 1
w związku z korzystaniem z ulg podatkowych (w rozumieniu ordynacji podatkowej) przy
odprowadzeniu podatku PIT.
Nieruchomości muszą być położone w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Również bank lub w spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowej muszą mieć siedzibę na tym obszarze.
Zakup mieszkania zlokalizowanego w innym państwie
Przepis art. 21 ust. 25 ustawy o PIT ma zastosowanie do tych nieruchomości, które położone są na obszarze Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.
Ponadto pomiędzy krajem, w którym znajduje się dana nieruchomość a Polską muszą być podpisane odpowiednie umowy regulujące problem podwójnego opodatkowania oraz kwestię uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki przeznaczone na cele mieszkaniowe.
Zwolnienie od podatku
Zatem, biorąc pod uwagę przedstawione przepisy podatkowe, zwolnienie z podatku dochodowego nastąpi, gdy:
1) środki uzyskane z odpłatnego zbycia mieszkania zostaną przeznaczone wyłącznie na cele wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT,
2) przeznaczenie dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw, na wskazane cele mieszkaniowe (dotyczy to również spłaty kredytu (kapitału) oraz odsetek od kredytu zaciągniętego przez podatnika w banku mającym siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej) nastąpi w okresie nie dłuższym niż dwa lata od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw.
Kredyt, na którego spłatę został przeznaczony dochód z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego musi być kredytem zaciągniętym na cele mieszkaniowe.
Cel mieszkaniowy stanowią bieżące spłaty rat obejmujących kapitał i odsetki od takiego kredytu tj. spłaty rat ponoszone od chwili uzyskania dochodu ze sprzedaży mieszkania w Polsce, do upływu okresu dwóch lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie tego mieszkania.
Wydatki przeznaczone na spłatę kolejnych rat kredytu, które zostaną poniesione po upływie okresu dwóch lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie mieszkania w Polsce, mimo że są poniesione w celach mieszkaniowych - nie spełniają tego warunku.
Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 lipca 2011 r. (nr IPTPB2/415-103/11-2/MP).
Podstawa prawna:
- art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), art. 30e, art. 21 ust. 1 pkt 131, art. 21 ust. 25, 27, 30 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat