Czy podlega VAT wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe
REKLAMA
REKLAMA
NIE
Odpłatny wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w VAT.
REKLAMA
Usługi świadczone przez Spółkę będą spełniać warunki, określone w poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, do objęcia tym zwolnieniem przedmiotowym, przy czym bez znaczenia będzie tu fakt, że wynajmowane nieruchomości nie stanowią majątku spółki (podnajem) oraz że wynajem nieruchomości nie stanowi przedmiotu działalności spółki.
Decydującym dla zastosowania zwolnienia jest fakt, że wynajmowane nieruchomości będą miały charakter mieszkalny oraz że będą wynajmowane w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
Polecamy: VAT 2011
Polecamy: Podatki 2011
Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. W pozycji 4 ww. załącznika wymieniono: „usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe” (PKWiU ex 70.20.11).
Użycie w załączniku danej grupy „ex” oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce nazwa usługi.
Zatem, aby skorzystać ze zwolnienia muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:
- świadczenie usługi na własny rachunek,
- charakter mieszkalny nieruchomości,
- klasyfikacja pod symbolem PKWiU 70.20.11,
- mieszkaniowy cel najmu lub dzierżawy.
Zaistnienie wszystkich powyższych przesłanek skutkuje zastosowaniem zwolnienia od podatku. Brak któregokolwiek z powyższych elementów nie pozwala na zastosowanie zwolnienia i w konsekwencji następuje opodatkowanie świadczonej usługi według stawki 22%.
Takie też stanowisko zajmują organy podatkowe - por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1-443-846/10-4/EK z 4 listopada 2010 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat