Jaka stawka VAT dla montażu sprzętu AGD realizowanego w ramach usługi remontu mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
Takie stanowisko zostało przedstawione w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 października 2010 r. (nr ITPP1/443-654/10/BJ).
REKLAMA
Zdaniem organu podatkowego przyjęcie i realizacja kompleksowego zlecenia usług remontowo- budowlano- montażowych nie daje podstaw do zastosowania jednej, preferencyjnej stawki podatku VAT.
Podatnik realizując taką usługę, nawet gdy umawia się na przyjęcie wynagrodzenia od wykonanej całości, powinien na potrzeby opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokonać ich wyodrębnienia. Jest to warunek konieczny do prawidłowego rozliczenia VAT.
Podatnik wykonał kompleksową usługę remontu mieszkania, w trakcie której m.in. pomalował ściany, ułożył terakotę. W ramach tego samego zlecenia dokonał montażu sprzętu AGD tj. okapu, zmywarki i płyty gazowej. Realizacja usługi miała miejsce w obiekcie zaliczanym do budownictwa mieszkaniowego. Z uwagi na wykonanie powyższych czynności w ramach jednego zlecenia rozważa możliwość zastosowania jednej 7% stawki podatku do całości czynności.
Podstawową stawką podatku od towarów i usług jest określona w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka 22%. Zarówno przepisy tej ustawy, jak również przepisy wykonawcze, przewidują sytuacje, w których zastosowanie do niektórych czynności mogą mieć stawki obniżone.
Przepis art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stanowi, że 7% stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budownictwa lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku
REKLAMA
Zgodnie z art. 41 ust 12a przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieka lekarska i pielęgniarska, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
Również przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w § 37 obniżają stawkę podatku do 7 % w zakresie:
1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,
2. obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12
- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT.
Pod pojęciem „obiektów budownictwa mieszkaniowego” rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.
Kierując się powyższymi przepisami stwierdzić należy, iż 7 % stawka podatku VAT ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, niezależnie od tego czy objętym społecznym programem mieszkaniowym czy nie.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jak również przepisy aktów wykonawczych, nie definiują pojęcia roboty budowlano-montażowe, remont i konserwacja, dlatego też konieczne jest odwołanie się do przepisów prawa budowlanego.
Polecamy: serwis VAT
Polecamy: serwis Koszty
W przepisach tych przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, zaś przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Zaznaczyć należy, że obniżone stawki podatku od towarów i usług mają charakter wyjątkowy, tym samym niedopuszczalne jest stosowanie do nich wykładni rozszerzającej lub zawężającej. Stawki te powinny więc mieć zastosowanie do towarów i usług wskazanych wprost przez ustawodawcę.
Jak to wynika z przedstawionych wyżej przepisów, preferencyjna 7 % stawka podatku ma zastosowanie do robót budowlano- montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym.
W świetle powyższego nie budzi wątpliwości fakt, iż przedstawione w przykładzie usługi pomalowania ścian i ułożenia terakoty korzystać będą z obniżonej stawki podatku VAT.
Do tej kategorii czynności nie sposób natomiast zaliczyć montażu sprzętu AGD.
Montowanie opisanych w przykładzie sprzętów takich jak okap, zmywarka czy płyta gazowa, to zaopatrywanie mieszkania w elementy wyposażenia, które podnoszą użyteczność funkcjonalną mieszkania. Jednakże nie można ich zaliczyć do prac remontowych czy też konserwacyjnych.
W konsekwencji przy wykonaniu tego rodzaju usług należy zastosować podstawową 22% stawkę podatku (w 2011 roku 23%).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat