| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2010, a rezygnacja ze zwolnienia w 2009 r.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2010, a rezygnacja ze zwolnienia w 2009 r.

Ministerstwo Finansów udzieliło oficjalnej informacji o zwolnieniu podmiotowym dla podatników podatku od towarów i usług w roku 2010 i 2011, którzy zrezygnowali ze zwolnienia w trakcie roku. Nie jest to interpretacja podatkowa, tym niemniej warto się zapoznać z tą informacją.

Podatnicy podatku od towarów i usług, którzy w 2009 r. sami zrezygnowali ze zwolnienia od tego podatku, u których obrót nie przekroczył w 2009 r. kwoty 50.000 zł (lub jej proporcji w przypadku podatników, którzy rozpoczęli w 2009 r. wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług) nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego od dnia 1 stycznia 2010 r.

Przepisy ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 215, poz. 1666) ich nie dotyczą.

Oznacza to, że podatnicy ci w przypadku podjęcia decyzji o ponownym skorzystaniu ze zwolnienia podmiotowego, z którego sami zrezygnowali w 2009 r., będą mogli do niego powrócić dopiero od 1 stycznia 2011 r.

Na sytuację prawną takich podatników nie miało wpływu podniesienie kwoty limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego (podatnicy ci „znajdowali się” nie tylko poniżej limitu „nowego”, lecz również poniżej limitu „starego”).

Dla podjęcia przez takich podatników decyzji o rezygnacji ze zwolnienia w 2009 r. nie istotne byłoby zatem co do zasady obowiązywanie limitu w wyższej kwocie, w sytuacji gdy w 2009 r. nie przewidywali oni przekroczenia i faktycznie nie przekroczyli „starego” limitu w niższej wysokości, tj. 50.000 zł.

Analogicznie należy rozpatrywać sytuację podatników, którzy zrezygnują ze zwolnienia podmiotowego w 2010 r., a którzy nie przekroczą limitu obrotu określonego na 2010 r. w kwocie 100.000 zł (lub jej proporcji w przypadku podatników, którzy rozpoczną w 2010 r. wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług).

Podatnicy ci nie będą mogli przyspieszyć terminu powrotu do zwolnienia podmiotowego, co oznacza, że będą mogli skorzystać z tego zwolnienia zgodnie z ogólnymi zasadami dopiero po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnowali ze zwolnienia, tj. dopiero od 1 stycznia 2012 r.

Źródło: mf.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »