REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wreszcie zostaną zwolnione z VAT sms-y na cele charytatywne

REKLAMA

REKLAMA

Od lat bulwersuje opinię publiczną fakt, że jeżeli wspieramy jakiś cel charytatywny poprzez wysłanie sms-a, to 22% z tego wsparcia zabiera sobie fiskus pod postacią VAT od ceny tego sms-a. Niedługo to ma się jednak zmienić i charytatywne sms-y będą zwolnione z VAT.

Zwolnienie z 22-proc. podatku od towarów i usług sms-ów przesyłanych na cele charytatywne zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy od towarów i usług. Zmiana wpłynie pośrednio na organizacje pożytku publicznego (OPP), które dzięki zwolnieniu z VAT kwoty przekazywanej na ich rzecz przez operatorów będą otrzymywać wyższe wpłaty.

Autopromocja

Zgodnie z projektem rozporządzenia operatorzy telefonii komórkowej nie będą odprowadzali VAT od sms-ów wysyłanych w związku z prowadzeniem akcji charytatywnych przez OPP, dzięki czemu cała wartość sms-a trafi na konto organizacji.

Aby sms-y charytatywne nie były opodatkowane, konieczne będzie spełnienie kilku warunków. Chodzi przede wszystkim o przekazanie przez operatora usługi telekomunikacyjnej całej kwoty uzyskanej z sms-ów na rzecz OPP w ciągu 45 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Wówczas operator będzie miał prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego związanego z tymi usługami. Ponadto operator będzie zobligowany m.in. do prowadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia usługi (już obecnie wymagane informacje są podawane np. w bilingach).

Szczegóły planowanego zwolnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnione z VAT mają zostać usługi o podwyższonej opłacie w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.), polegające na umożliwieniu wysyłania, w trakcie zbiórki publicznej organizowanej w celu charytatywnym przez organizację pożytku publicznego, krótkich wiadomości tekstowych (SMS), jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:

a) świadczący usługi zawarł z organizacją pożytku publicznego pisemną umowę dotyczącą przekazania całej kwoty należnej z tytułu wysłanych SMS na rzecz
organizacji pożytku publicznego na realizację celu zbiórki publicznej; kopia tej umowy została przekazana do właściwego dla świadczącego usługę urzędu
skarbowego w terminie 15 dni od dnia jej podpisania,

b) organizacja pożytku publicznego przekaże świadczącemu usługi kopię pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej realizowanej poprzez wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych (SMS), uzyskanego zgodnie z przepisami o zbiórkach publicznych,

c) w umowie zostanie podany numer (lub numery), na jaki będą wysyłane SMS, cena za jednostkę rozliczeniową połączenia związana z wybraniem połączenia
o tym numerze, okres w którym numer (lub numery) będą udostępnione na potrzeby zbiórki publicznej,

d) kwota należna za wykonaną usługę zostanie w terminie 45 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego, w którym powstał obowiązek podatkowy, przekazana w całości na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego,

e) w fakturze za usługi telekomunikacyjne zostanie wyszczególniona ilość połączeń zrealizowanych z wykorzystaniem numerów o których mowa w lit. c oraz wartość tych usług w układzie poszczególnych numerów,

f) nabywca usługi (inicjujący połączenie) nie otrzymuje w zamian innego świadczenia, w tym również w postaci prawa do udziału w losowaniu nagród, za wyjątkiem potwierdzenia zainicjowania połączenia, w tym w formie połączenia zwrotnego,

g) organizacja pożytku publicznego nie dokonuje żadnych świadczeń na rzecz świadczącego usługę z tytułu zawarcia umowy lub w związku z nią, z wyjątkiem
informowania o uczestniczeniu świadczącego usługę w zbiórce publicznej oraz przekazywania danych dotyczących świadczącego usługę, w tym jego logo,
podczas rozpowszechniania informacji, o których mowa w lit.c .”;

Ponadto podatnicy będą mieć prawo do zwrotu kwoty VAT naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, jeżeli nabyte towary i usługi dotyczą usługi zwolnionego od VAT sms-a. Zwrot ten następować będzie poprzez zwiększenie przez podatnika kwoty VAT-u naliczonego.

Przepisy art. 86 ust. 10 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio. Zwrot ten przysługuje, jeżeli należność obejmująca VAT naliczony z tytułu nabycia towarów i usług została w całości zapłacona.

Zwolnienie z opodatkowania charytatywnych sms-ów cieszy się coraz większą popularnością i powszechną akceptacją opinii publicznej w Unii Europejskiej. Jest stosowane m.in. w Czechach i Wielkiej Brytanii.

Projekt rozporządzenia 

Źródło: mf.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA