reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy sprzedaż brykietów ze słomy z własnego gospodarstwa rolnego jest opodatkowana PIT?

Czy sprzedaż brykietów ze słomy z własnego gospodarstwa rolnego jest opodatkowana PIT?

Rolnik ryczałtowy, prowadzi jako osoba fizyczna 20 hektarowe gospodarstwo rolne. Rolnik zamierza sprzedawać wytworzoną we własnym gospodarstwie słomę w postaci brykietu i rozliczać VAT na zasadach ogólnych – wtedy przestanie być rolnikiem ryczałtowym. Czy dochód z tej sprzedaży powinien być opodatkowany PIT?


Zwracając się o interpretację podatkową w tym zakresie rolnik sprecyzował, że słomę może sprzedawać w trzech postaciach:
1. kostki – słoma z pola jest prasowana i owijana sznurkiem za pomocą urządzenia zwanego prasą kostkującą,
2. balotu – słoma z pola jest prasowana i owijana sznurkiem, siatką, czasem folią za pomocą urządzenia zwanego prasą rolującą,
3. brykietu – słoma z pola jest prasowana za pomocą urządzenia zwanego brykieciarką bez użycia żadnych dodatków (typu klej, sznurek, folia, siatka, itp.).

Te sposoby zmniejszania objętości słomy, ułatwiają jej transport i obniżają jego koszty.

Zdaniem rolnika od sprzedaży słomy w postaci kostek lub balotów przez rolnika nie należy płacić PIT. Sprzedaż ta traktowana jest tak samo jak sprzedaż płodów rolnych takich jak: słoma, siano, sianokiszonka, zboża rośliny energetyczne, zboża używane w ostatnim czasie na cele energetyczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 5 maja 2011 r. (nr IPPB1/415-165/11-2/KS ) podzielił zdanie rolnika ale tylko w odniesieniu do brykietów (sprasowanie słomy bez użycia dodatków typu klej, sznurek, folia, itp.).

Bowiem na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

A zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o PIT, działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1. miesiąc – w przypadku roślin,
2. 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3. 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4. 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy sprzedaż brykietów ze słomy z własnego gospodarstwa rolnego jest opodatkowana PIT?
Czy sprzedaż brykietów ze słomy z własnego gospodarstwa rolnego jest opodatkowana PIT?

VAT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama