reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Jak opodatkować PIT sprzedaż własnych obrazów i praw do nich?

Jak opodatkować PIT sprzedaż własnych obrazów i praw do nich?

W ramach umowy zlecenia projektuję strony internetowe. Moim hobby jest malarstwo. Tworzę obrazy i grafiki, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Zdarza się, że sprzedaję obrazy, ale też zgłaszają się do mnie osoby, zainteresowane reprodukcją obrazów i zakupem praw do moich prac. Czy od uzyskiwanego z tego tytułu wynagrodzenia zapłacę podatek?

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są wszelkiego rodzaju dochody, oprócz:

- dochodów zwolnionych w ustawie z opodatkowania oraz

- dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Wśród wielu źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu i wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdują się również przychody z praw majątkowych.

Za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności:

- przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów,

- przychody z praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zwrot „w szczególności” oznacza, że w ustawie wymieniono przykłady przychodów z praw majątkowych.

Przychody uzyskiwane ze sprzedaży praw do wykorzystywania obrazów należą również do przychodów z praw majątkowych. W konsekwencji należy je opodatkować i zapłacić podatek od uzyskanego z tego tytułu przychodu - bez względu na wysokość uzyskiwanych przychodów i częstotliwość opodatkowania.

Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w danym okresie. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Obniżenie sumy przychodów z danego źródła może nastąpić tylko o te koszty uzyskania przychodów, które tego źródła dotyczą.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) stanowi, iż koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Oznacza to, że każdy twórca, który sprzedaje, w inny sposób korzysta lub rozporządza prawami autorskimi ma prawo do obliczenia kosztów uzyskania przychodów w taki sposób.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis PIT

Aby lepiej zrozumieć wskazaną konstrukcję posłużmy się przykładem: jeżeli twórca uzyska ze sprzedaży prawa do wykorzystania swoich obrazów honorarium w kwocie 1000 zł, to zapłaci podatek od kwoty 500 zł, ponieważ od przychodu odejmie koszty jego uzyskania w wysokości 500 zł, czyli 50% przychodu.

Od tego dochodu autor nie odprowadza zaliczek na PIT w trakcie roku, a dochód wykazuje w zeznaniu rocznym składanym do 30 kwietnia za rok poprzedni wpisując przychody z praw majątkowych oraz koszty ich uzyskania do rubryki przeznaczonej dla podatników korzystających z praw majątkowych.

Warto też wskazać, że jeżeli podatnik uzyskuje przychody z wielu źródeł, w tym ze zbycia praw majątkowych, to przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest suma dochodów ze wszystkich źródeł.

A więc dochody ze zbycia praw majątkowych należy dodać do innych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych ( np. dochodów uzyskanych z związku z wykonaniem zlecenia, a następnie obliczyć podatek według skali podatkowej.

Takie same zasady opodatkowania dotyczą innych przejawów twórczości np. pisania programów (aplikacji) komputerowych, fotografii, projektów architektonicznych, książek i artykułów.

Zbycie praw do utworów oznacza dla ich twórców uzyskanie przychodu z praw majątkowych. Podatek, w związku z 50 % ryczałtowymi kosztami uzyskania przychodów, należy zapłacić od połowy uzyskanego przychodu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama