reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jak zakwalifikować przychód ze sprzedaży zdjęć

Jak zakwalifikować przychód ze sprzedaży zdjęć

Internet umożliwia prowadzenie drobnej działalności zarobkowej praktycznie każdemu. Jest to zazwyczaj działalność, która nie ma prowadzić do założenia firmy i ma mieć charakter uboczny w stosunku do np. aktywności zawodowej internauty. Osoby, które podejmują tego typu aktywność i nie chcą działać w szarej strefie, mają problem z zakwalifikowaniem osiągniętych przychodów do odpowiedniego ich źródła w rozumieniu ustaw podatkowych.

Definicje ustawowe tzw. źródeł przychodów zostały wprowadzone do polskiego prawa w okresie, kiedy internet nie był tak popularny jak dzisiaj.

W przypadku osiągania przychodów ze sprzedaży praw do zdjęć są możliwe trzy źródła przychodów:
1) działalność wykonywana osobiście,
2) działalność gospodarcza,
3) prawa majątkowe.

Opis przykładowych kłopotów internautów ze stosowaniem przepisów podatkowych w stosunku do działalności zarobkowej w Internecie znajdziemy w interpretacji indywidualnej z 27 maja 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-216/10/MR).

Fotograf-amator umieszcza swoje fotografie na portalach internetowych agencji zajmujących się sprzedażą licencji na ich wykorzystanie. Jego współpraca z agencjami mającymi swoje siedziby w USA, Kanadzie wygląda następująco. Po zaakceptowaniu warunków wynikających z regulaminu albo umowy z daną agencją, fotograf otrzymuje możliwość umieszczania na serwerze agencji swoich fotografii.

Z regulaminu z reguły wynika, że dowolny użytkownik może zakupić od agencji prawa do wykorzystania opublikowanych tam zdjęć. Fotograf otrzyma wtedy określony procent od sprzedaży. Kupujący nabywa w tym momencie prawo do wykorzystania zdjęć do swoich celów (np. publikacje w prasie, w Internecie). Fotograf przychód uzyskuje jedynie w przypadku, gdy jakiś użytkownik kupi prawo do wykorzystania jego zdjęcia z agencji. Umieszczone zdjęcia na stronach agencji mogą być sprzedawane wielokrotnie różnym użytkownikom.

Pomimo umieszczenia zdjęć na stronach agencji, fotograf nadal jest właścicielem praw autorskich i w związku z tym otrzymywana prowizja od sprzedaży dotyczy zapłaty za udzielone przez niego prawa autorskie do wykorzystania zdjęć. Fotograf, nie wiedząc jak zakwalifikować w ten sposób osiągane przychody, zarejestrował działalność gospodarczą. Następnie doszedł do wniosku, że popełnił błąd, gdyż osiąga przychody z działalności wykonywanej osobiście, co nie wymaga rejestracji firmy.

Polecamy: serwis Prawo autorskie

Jeszcze inne stanowisko w tej sprawie miał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który uznał, że fotograf osiąga przychody z praw majątkowych wskazane w art. 18 ustawy o PIT

„Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że czynności związane z udostępnianiem wykonanych przez Wnioskodawcę zdjęć na portalach internetowych (praw do wykorzystywania tych zdjęć) nie noszą znamion pozarolniczej działalności gospodarczej w świetle przytoczonej powyżej definicji. W szczególności nie stanowią, co podkreśla Wnioskodawca, działań ciągłych ani też zorganizowanych. Formalna rejestracja działalności gospodarczej nastąpiła jedynie ze względu na brak wiedzy o innych możliwościach rozliczania się z urzędem skarbowym.

Poza tym Wnioskodawca wskazuje, iż wykonuje fotografie hobbystycznie, sporadycznie (raz w miesiącu, raz na kwartał, lub jeszcze rzadziej). Środki uzyskane zaś ze sprzedaży praw do zdjęć Wnioskodawca wykorzystuje przede wszystkim do zaspokajania własnych potrzeb. Nie znajduje również uzasadnienia, wbrew stanowisku Wnioskodawcy, kwalifikacja wskazanego przychodu do działalności wykonywanej osobiście. W piśmiennictwie podkreśla się, że sposobem korzystania z praw własności intelektualnej jest ustanowienie możliwości korzystania z tych praw albo z przedmiotów objętych prawami poprzez udzielenie uprawnionemu licencji. Prawo majątkowe pozostaje wówczas przy podatniku, a inne osoby mają możliwość korzystania z tego prawa w ramach udzielonej im licencji.

W tym przypadku przychodem będzie wynagrodzenie wypłacane podatnikowi za udzielenie licencji (por. Komentarz do art. 10, art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.00.14.176), A. Bartosiewicz, R. Kubacki, PIT. Komentarz, Lex, 2010, wyd. II). Sytuacja taka zachodzi na gruncie niniejszej sprawy. Wnioskodawca udostępnia odpłatnie prawo majątkowe (licencję) do wykorzystania, przy czym nadal jest właścicielem praw autorskich. Konsekwencją powyższego jest to, iż przychody uzyskane z ww. tytułu zaliczane są do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. powyżej art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są bowiem przychodami z praw majątkowych.

W rezultacie, uzyskany przez Wnioskodawcę przychód podlegał będzie w roku uzyskania - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy, winien być wykazany w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy (rok uzyskania dochodu) jako przychód z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy.

Jednocześnie wskazać należy, że w odniesieniu do tego rodzaju dochodów ustawodawca nie przewidział obowiązku uiszczania przez podatnika zaliczek w ciągu roku podatkowego. Dochód ten podlega zatem opodatkowaniu - łącznie z pozostałymi dochodami osiągniętymi przez Wnioskodawcę - wg skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy. Wnioskodawca, dokonując obliczenia należnego za rok zobowiązania, winien więc wziąć pod uwagę skumulowane dochody, uwzględniając kwotę wolną od podatku”.

Polecamy: Zdjęcia w Internecie - ściąganie i wykorzystywanie w materiałach promocyjnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama